Stavba domu

Efektivní stínění uspoří energii v zimě i v létě

Vnější žaluzie začínají být nezbytnou součástí domu. Vzhledem k mírnému průběhu zimy se dá očekávat velmi horké léto, a bez venkovního stínění bude v rodinných domech k nevydržení. Dokáže efektivně zabránit přehřívání interiéru a ještě majiteli ušetřit peníze. Zároveň je bezpečnostní bariérou a dotváří příjemné vnitřní prostředí.

Lidé se snažili stínit své příbytky odjakživa. Používali například závěsy nebo záclony, které byly ale náročné na údržbu. Pak je vystřídaly vnitřní žaluzie, které nebyly pohledově pěkné a leckomu navozovaly pocit kancelářských prostor. Ve špaletových oknech se používaly jeden čas také látkové nebo bambusové rolety.

Vnější žaluzie mají celou řadu výhod, kterou ostatní stínící prvky nemají. Chrání před slunečním zářením i hlukem. Majiteli ušetří za klimatizaci, ale také zabezpečí domácnost a ochrání soukromí. Teplotu uvnitř sníží až o deset stupňů, zároveň je možné přes ně přirozeně větrat. Nejmodernější systémy dokáží místnost zcela zatemnit i při částečném sklopení. V létě zabraňují úniku chladného vzduchu ven.

Vnější žaluzie mají bezpečnostní čidla

Při stahování žaluzií se není třeba obávat poškození nebo ublížení osoby v jejich blízkosti. Systém je osazen čidlem, které žaluzie okamžitě zastaví, pokud se v cestě objeví překážka. Některé pokročilejší systémy vnějšího stínění fungují i jako ochrana proti násilnému vniknutí do objektu skrze okno. Ovládání bývá skryto ve vodících lištách, takže není možné s nimi ve spuštěném stavu zvenčí manipulovat.

Stínění je rovněž designovým prvkem na fasádě

Žaluzie nejsou pouze praktickou pomůckou proti přehřívání interiéru, ale také designovým prvkem domu. Je možné volit z mnoha barev a typů, aby šly dobře sladit s barvou fasády.

Vnitřní stínění nedokáže tak účinně regulovat teplotu uvnitř, ale dokáže chránit naše soukromí před pohledy zvenčí, regulovat intenzitu světla pronikajícího do místnosti a vytvářet příjemnou atmosféru. Nehledě na to, že dokáže plnit i dekorativní funkci.

Oblíbené plisé se hodí na všechna okna

Klasické žaluzie jsou nejpoužívanější. Hodí se prakticky na jakákoliv okna a lákají především cenovou dostupností i jednoduchou údržbou. Látkové rolety zase vytvářejí velmi útulnou atmosféru. Oblíbené jsou zejména ty, kde se střídají plné a průsvitné pruhy. Skládaná látková žaluzie, které se říká Plisé, je elegantním řešením pro všechny typy oken. V posledních letech se u nás objevují také japonské posuvné stěny. Skládají se z látkových panelů a pojezdového profilu. Lze s nimi v domácnostech zastínit velké prosklené plochy nebo vstupy na terasy a balkony. Používají se také k rozdělení prostoru v domě nebo ve větších místnostech. Vertikální žaluzie se zase hodí pro velká francouzská okna nebo posuvné dveře. Skládají se z volně visících látkových pruhů, které jsou uloženy v horním pojezdovém profilu a částečně se překrývají.

Jisté však je, že k zásadním úsporám energie je potřeba zastínit okna z vnější strany. Majitelé rodinných domů se shodnou, že systém vnějšího stínění vypadá lépe než klimatizační jednotka na fasádě. Navíc clona umístěná v exteriéru má dvakrát až třikrát vyšší účinnost než clona v interiéru.

V éře nastupujících klimatických změn je nezbytné zastínit prosklené plochy orientované na jih, případně na jihozápad. Role vnějšího stínění stoupá s oblibou zvětšování okenních ploch u rodinných domů.

Vnější stínění nezpůsobuje tepelný most

S těmito předokenními prvky se vyplatí počítat už ve fázi projektu, je pak snadné navíjecí box ukrýt pod fasádu. Ovšem ani dodatečné osazení předokenních žaluzií není neřešitelný problém. Lze je namontovat na okno i do zapraveného ostění. V případě, že není možné do ostění zasáhnout, připevní se roletový box na fasádu, aniž by způsobil tepelný most.

Kvalitně osazená žaluzie by si měly poradit se silným větrem. Pozor si musíte dát pouze v zimě. Může se stát, že roleta přimrzne k parapetu. Pak výrobci nedoporučují ji uměle nahřívat, protože by mohlo dojít k její poškození. Nechte ji přirozeně odmrznout.

V Nové zelené úsporám je možné získat na venkovní stínící techniku podporu až 1000 k/ m2.

-red-
Foto: iStock a archiv

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*