Stavba domu

Nová zelená úsporám je ideálním dotačním program pro domácnosti

Oblíbený program ministerstva životního prostředí NZÚ lidem už třináct let přispívá na realizaci pasivních domů. Stát chce touto podporou dosáhnout snížení energetické zátěže u novostaveb. Nastavení programu pro rok 2022 je zase o něco vstřícnější. Dotace je připravena pro toho, kde se chystá k výměně kotle, stavbě fotovoltaické elektrárny a dalším úsporným projektům. V říjnu minulého roku byl program rozšířen na bytové domy po celé ČR a sloučen s programem Dešťovka. Nově byl obohacen o bonusy za kombinaci více opatření.  

Cíle programu zůstaly stejné jako u předchozích programů: snížení emisí CO2 v atmosféře, zvýšení energetické účinnosti budov a zejména zavedení ekologičtějších systémů vytápění. Stát na tuto agendu vyčlenil z evropských peněz 39 miliard korun.

NZÚ je nejúspěšnější dotační program

Nová zelená úsporám navázala na Zelenou úsporám, kterou uvedl v život někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Běží nepřetržitě třináct let a jedná se o nejefektivnější a nejvyužívanější dotační program u nás. Dokazují to i konkrétní čísla. Od roku 2014 získalo přes šedesát pět tisíc příjemců celkem deset miliard korun. Přijato bylo více než devadesát tisíc žádostí. Sedmdesát pět tisíc jich bylo schváleno a padesát šest tisíc vyplaceno. Počty přijatých žádostí od roku 2014 kontinuálně rostou. Kromě nepatrného poklesu v roce 2015, kdy jich bylo vyplaceno o několik desítek méně než předešlý rok, se počty přijatých žádostí stále zvyšují. Od roku 2018 už skokově. Zatímco před čtyřmi lety ministerstvo vyplatilo 9 235 žádostí, o dva roky později už to bylo 12 845 a v minulém roce dokonce 21 200.

Největší předností tohoto programu je, že na něj dosáhne téměř každý. České domácnosti stále více zajímají úsporné stavby a obnovitelné zdroje energie. Proto se ministerstvo životního prostředí rozhodlo program rozšířit.

Ekologický přínos zelené úsporám

Nespornou výhodou NZÚ je, že vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu šetří energii a snižuje prvotní náklady při rekonstrukcích, které významně zhodnocují nemovitost. Svou roli hraje i environmentální profit, který si v západní Evropě stále více lidí uvědomuje.

I v roce 2022 platí, že nejvyšší částku můžete od státu získat na stavbu pasivního domu, kde se jedná o dotaci až do výše půl milionu korun.

V NZÚ nově i dešťovka

Úspěšný program „Dešťovka“, který reagoval na sucha posledních let, je od nového roku spojen také s NZÚ. Cílem je zlepšit hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech.

Kromě „zelené“ mají lidé možnost také čerpat Kotlíkovou dotaci, která umožňuje, aby si i lidé s nižšími příjmy mohli pořídit nový a ekologický zdroj vytápění. Standardní nabídkou NZÚ je možnost dotace na zateplení, instalaci solárních a fotovoltaických panelů nebo další úpravy budovy, které vedou ke snížená skleníkových plynů a úspoře energie.

Na dotaci dosáhne i developer

Dotace jsou primárně určeny vlastníkům nemovitostí, ale může o ně zažádat i zástupce bytového družstva nebo obce, nabyvatel bytové jednotky či rodinného domu. V posledních letech přibyl rovněž developer. Novinkou je i možnost vyplatit dotaci majiteli rekreačního objektu, pokud prokáže, že ho trvale obývá. Radost z nových pravidel NZÚ jistě mají i mimopražští majitelé bytových domů. Ti se v posledních letech museli obracet na Integrovaný operační program ministerstva pro místní rozvoj, tzv. IROP. Nyní se opět vrací k Nové zelené úsporám.

Peníze z Národního plánu obnovy půjdou do zelené

Program NZÚ se dostal do nové a komfortní pozice i proto, že stát našel nový zdroj financování. Je jím Národní plán obnovy. Postupně do něj přiteče 19 miliard korun. Od roku 2026 na něj navážou výnosy z dražeb emisních povolenek, případně finance z Modernizačního fondu. Bude se jednat o další cca 4 miliardy korun.

Peníze jsou rozděleny tak, že renovace a výstavba rodinných domů a bytových domů spolkne 10 miliard korun, výměna nevyhovujícího zdroje tepla za obnovitelný 8,5 miliard korun a podpora environmentálního vzdělávání a osvěty dosáhne na půl miliardy korun.

-red-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*