Stavba domu

Vybudujte si na zahradě chodník

Zbourali jste starou zeď nebo jste nespotřebovali všechen materiál ze stavby. Ze zbylých cihel chcete na zahradě vytvořit chodník. Je to dobré řešení? Ano, pokud práci správně naplánujete. Má toto řešení více nevýhod nebo výhod? Než se pustíme do budování, pojďme si to hned stanovit. Zvažme všechna pro a proti.

Stavět, či nestavět?

Cihly z demolic jistě nejsou nejtrvanlivějším materiálem, který lze použít na dlažbu. Jeho měkkost a náchylnost k proměnlivým povětrnostním podmínkám způsobují, že je nutné si před zahájením stavby vše dobře rozmyslet (např. v zimě mrznoucí voda tento stavební materiál účinně zničí).

Stojí za to udělat si chodník z cihel a kde začít?

Jako mnohem trvanlivější se jistě osvědčí betonové dlažební kostky, žulové kostky nebo klinkerové cihly, které jsou vypalovány při vysoké teplotě, a proto jsou mnohem odolnější. Zde se však nevýhoda cihlového odpadu může ukázat jako jeho výhoda: vždyť jiná řešení znamenají také výrazně vyšší náklady. Vždyť demoliční cihly jsou buď zdarma, nebo stojí minimum toho, co bychom utratili za odborné materiály.

Tím však výhody nekončí, protože promenádu můžeme snadno položit sami, aniž bychom si museli najímat specializovanou firmu na pokládku dlažby. Navíc zde můžeme použít všechny cihly bez ohledu na jejich barvu a velikost. Taková rozmanitost dokonale zapadá do pestrobarevného prostředí zahrady domu. V neposlední řadě nemusí být povrch dokonale rovný. Vyhnete se tak rozpakům, když ve vzrostlé zahradě nebo na chodníku vedoucím k domu, který již splynul s okolím, uvidíte zbrusu nové dlažební kostky. A pokud navíc s recyklovaným materiálem zacházíme správně, jistě se nám odvděčí.

Vyplatí se vybudovat cihlový chodník a kde začít?

Než však potěší vaše oči (a peněženku), celý projekt řádně naplánujte. Vyhnete se tak „minovým polím“ a nepříjemným překvapením.

Jak se na domácího inženýra sluší, vypracujte nejprve předběžný plán svého projektu. Poté na základě plánu přesně vytyčte staveniště: pomocí tyčí a provázků vyznačte, kudy povede chodník a jak bude široký. To vám umožní posoudit, zda máte k dispozici dostatek materiálu. – Dobrým a osvědčeným nápadem je použít k tomu laserový dálkoměr, který vám to umožní nejpřesněji. Dalším zajímavým řešením je výpočet objemu, který může být v tomto případě užitečný při vytváření základů.

Stojí za to vytvořit cihlový chodník a kde začít?

Při výpočtu množství potřebného materiálu berte v úvahu, že cihly je nejlepší pokládat spíše na užší než na rovnou stranu (tj. na širší stranu). To samozřejmě znamená, že budete muset mít více stavebního materiálu, ale také to zajišťuje větší odolnost.

A ještě jedna věc: předem myslete na to, aby byl chodník správně skloněný. Proč je to důležité? Představte si přívalové deště: voda, která dlouho stojí na cihlové dlažbě, ji poškodí. A když se k tomu přidá mráz, je zaděláno na problém. Správný sklon je přibližně 2,5 % a k jeho přesnému vyznačení je třeba použít laserovou vodováhu.

S obrubníky to bude bezpečnější

Musí být hezký, stylový a levný – to už bylo zjištěno. V tomto okamžiku je také vhodné věnovat pozornost trvanlivosti: pokud plánujete obrubníky, bude celý povrch mnohem odolnější vůči času. Především zabraňují šíření dlažby do stran. Kromě toho slouží jako bariéra proti rostlinám, které by chtěly obsadit novou červenou cestu, a proti přelévání zeminy zvenčí na chodník.

V tomto případě se zdá být ideálním řešením umístit celé cihly svisle tak, aby mírně vyčnívaly nad zbytek konstrukce. Při této příležitosti je třeba myslet i na jejich řádné zpevnění (tj. například zasypání zeminou) z vnější strany. I zde se jistě velmi osvědčí laserová vodováha, která umožní určit správný sklon po celé délce chodníku. Jak to udělat? Na krajní body umístíme dvě cihly, na které najedeme tyčemi. K nim připevníme provázek, kterým vyznačíme trasy ostatních obrubníků.

Pevný základ je nutností

Dostali jsme se ke strategicky důležitému momentu výstavby: jak jsme již řekli, cihla není mistrem tvrdosti a pevnosti. Takže pokud se navíc po prvních vydatných deštích propadne do země, přijde veškerá snaha vniveč.

Proto je nutné vytvořit vhodnou podkladovou konstrukci, která tomu účinně zabrání. Postačí 10 cm vrstva štěrku nebo cihlové drti. To je třeba zhutnit. Poté na něj nasypte 5 cm vrstvu písku a vše zalijte vodou (aby se písek usadil v prasklinách). Nyní je třeba vše znovu srovnat. Bylo by také dobré ji zkonsolidovat pomocí pěchu.

Čas na pokládku dlažby

Jste připraveni položit krásný červený koberec. Bude, pokud nezapomenete na několik železných pravidel:

  • Cihly nelze pokládat přímo vedle sebe – je nutné dodržet mezeru 4-5 milimetrů. Později tento prostor vyplníte pískem, který dodá dlažbě pružnost, a tím i delší životnost.
  • Další díly pokládejte v řadách a postavte je na již položenou část.
  • Fáze pokládky si naplánujte tak, abyste mohli průběžně kontrolovat, zda je dlažba rovnoměrná a zda má symetrické spáry.

Zajistěte si cestu na další roky

Jakmile je vše položeno, přichází na řadu obloukovitě důležité dokončovací práce. Protože k čemu je to dobré, když je vše naplánováno a připraveno tak, jak má být, když výsledek zkazí nedbalá kosmetika? Na dlážděný povrch nasypte vrstvu písku, kterou je třeba pečlivě vmíchat do mezer mezi cihlami. Zalití všeho vodou může pomoci, ale pozor: nepřehánějte to, aby zátěž nezměkla! Přebytečný písek musí být odstraněn před konečným vytvrzením dlažby.

Jak jsme již zmínili, písek nasypaný do trhlin zajišťuje větší stabilitu konstrukce. Zde se opět hodí zhutňovač, tentokrát vybavený neoprenovou deskou, která chrání křehkou cihlovou dlažbu před popraskáním. Důležité je, že šetrné zacházení s čerstvě položenou půdou bude účinnější. Váš výtvor vám tuto trpělivost oplatí tím, že vám bude sloužit déle.

Pak už zbývá jen systematicky pečovat o to, co jste sami pracně vybudovali: zajistit, aby obrubníky byly řádně osazeny a nepřevracely se, ořezávat zeleň, která se plazí po červené dlažbě, čistit krásnou zahradní cestu tlakovým čističem.

Když si takto sami postavíte cihlový chodník, zaručeně ušetříte spoustu peněz a získáte velké uspokojení a obdiv těch, kteří vaši práci uvidí. A co je nejdůležitější – vše zvládnete sami bez problémů a dlouhých let učení.

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*