Pokud jste již dokončili základy, je čas začít s pokládáním pálených cihel. Existují dvě základní věci: první řada cihel a správně udělané rohy. Přesvědčit se o tom může každý, kdo renovuje starší zděný dům (činžák). Začne oklepávat omítku a najednou zjistí, že někde jí je deset centimetrů a jinde jsou cihly pouze lehce pomazané. Proč?
Práce zedníků – kvalifikovaných zedníků – nikdy nebyla levnou záležitostí. Za první republiky přijížděli zedníci do Prahy z celého Československa, protože v metropoli probíhal výrazný stavební boom. Mnohdy však nestavěli celé domy. Investoři si je najímali právě na založení první řady cihel a na vyzdění rohů. Zbylou práci již udělala méně kvalifikovaná pracovní síla. Již tehdy se šetřilo. Zdi proto nebyly příliš rovné a muselo omítat a omítat. Že by inspirace i do dnešních dnů?
Dodržet postup
Aby práce probíhala hladce a efektivně, je nutné dodržovat určitou posloupnost prací. Existuje několik variant červeného cihlového zdiva. Nejběžnější typy zdiva jsou víceřadé a jednořadé. Pálené cihlové zdivo vypadá krásně, pokud je úprava spár provedena s posunem o polovinu cihly.
Práci je nutno zahájit přípravou stavebních materiálů a nářadí. Budete potřebovat: pálené cihly, armovací síť, hladítko a stavební úhelník, olovnici, vodováhu a přísady pro přípravu malty (písek, cement, vodu…).
Připravte maltu. To je velmi důležitý bod. Rychlost práce i kvalita zdiva závisí na kvalitě malty. Vezměte cement M400 a jemný písek v poměru 1:4. Vezměte čtyři kbelíky písku na jeden kbelík cementu. Někdy se přidává jíl nebo vápno, protože jsou plastické. Cement a písek se důkladně promíchají. Je velmi důležité přidat správné množství vody. Pokud si vezmete jeden kbelík cementu na hnětení, budete potřebovat asi kbelík vody (je lepší vzít o něco méně). Vše důkladně promíchejte. Směs by měla být homogenní a plastická.
První řada
První řada je při pokládání velmi důležitá, závisí na ní další pokládání. Pomocí provázku a vodováhy se snažte první řadu co nejlépe vyrovnat. Velký problém nastává při kreslení svislých úhlů. Nejdříve se vyloží rohy. Chcete-li zobrazit obdélníkové rohy, použijte kovové rohy. Nejprve pomocí vodováhy položte několik cihel a poté pomocí konzol upevněte rohy. Nyní zkontrolujte přesnost rohů pomocí olovnice a zatáhněte za provázek, aby rovnoměrně ležel.
Pro kontrolu přesnosti a úrovně pálené cihlové zdi můžete použít kovový profil. Šev při pokládání cihel musí být dostatečně tenký. Tloušťka vodorovné spáry by měla být 10 až 15 mm a svislé spáry 8 až 15 mm. Pokud plánujete v budoucnu stěnu omítnout, doporučuje se položit cihlu na „pusto“. Za tímto účelem není nutné maltou zcela vyplnit všechny spáry a trhliny, takže omítka do trhlin vtéká již při omítání. Taková omítka přilne ke stěně mnohem pevněji.
Nezapomenout na armování
Armovací síť se pokládá po pěti řadách cihel. Častěji kontrolujte vodorovné a svislé roviny stěny s vodorovnou rovinou a nezapomeňte na olemování švů. Ve starých budovách se často setkáte s cihlovým základem z lamel a musíte mu vzdát hold, po desetiletí zůstává ve výborném stavu a hlavně neztrácí na užitných vlastnostech.
Staré domy mají navíc mnoho sklepů a suterénů, v nichž není ani stopa po betonovém základu – vše je vyzděno výhradně z cihel. To znamená, že stavitelé měli všechny důvody použít právě tento typ materiálu!
Cihlový základ pod domem
Ale k čemu je to spekulování, když si to můžeme jednoduše zkusit zjistit sami a zjistit proveditelnost stavby pro náš vlastní dům. Krása tohoto základu spočívá v tom, že se hodí pro téměř jakýkoli typ podloží. I když máme problém, podzemní voda, volná půda, vážné zmrazení půdy – cihlový základ přežije všechny tyto neštěstí.
Z hlediska konstrukčních prvků lze cihlový základ položit, pokud:
- Jde o lehkou konstrukci… Nemusí jít jen o dům, může to být i lázeňský dům a garáž nebo altán.
- Chystáme se vybavit suterén… Cihla jako materiál přírodního původu je pro to nejvhodnější.
- Když máme na projektu suterén.
Jaké jsou výhody cihel
Zde je třeba si hned na začátku ujasnit, že cihla má několik základních druhů, musíme vědět, kterou cihlu je nejlepší zvolit pro základ.
Začneme tím, že materiál by měl:
- Odolný. Tento bod je v podstatě neoddiskutovatelný. Třída materiálu musí být 150 a vyšší a cihla je masivní!
- Odolnost vůči vlhkosti. Pokud si všimnete základů, vždy jde o pálenou cihly, která má nízkou absorpci vlhkosti.
- Odolnost proti mrazu. V zimě může půda zmrznout, a to vše spolu s rozmrzáním neustále vyvíjí tlak na cihlové základy.
Právě pálené hliněné cihly mají tyto hlavní faktory při pokládání základů. Zde se snoubí vysoká pevnost a nízká nasákavost. Je to tedy jediná základová cihla, kterou můžeme bez obav použít při stavbě základu každého domu.
Jaké jsou nevýhody cihlového základu
- Vysoká konečná cena. Ano, začněme tímto bodem, protože základ má vždy velmi vysoký vliv na celkový odhad.
- Intenzita práce. I když budeme schopni zvednout základnu vlastníma rukama, bude to stát opravdu hodně úsilí a samotný proces je poněkud komplikovaný různými možnostmi zdění a výpočty.
Abychom mohli postavit několika patrový dům, musíme položit poměrně masivní základ, což nás opět vrací k výše uvedeným bodům.
Nicméně, když už o takové možnosti založení mluvíme, pojďme se pustit do práce a postupujme krok za krokem od zemních prací až po první řadu nosné zdi.
Zde je důležitá kalkulačka počtu potřebných cihel. Najdete ji na tomto webu a nabízejí ji i samotní výrobci.
-jik-
Foto: archiv, iStock