Stavba domu

Začíná stavební sezóna: Důležité je být připraven!

Pohled na čísla říká, že konec roku 2021 rozhodně nebyl ve stavebnictví klidným nadechnutím před novou sezónou, vždyť rekordní byl objem schválených hypoték i úvěrů ze stavebního spoření. Letošní rok tak pro investory – a to i ty malé – bude možná hektičtější než léta minulá. Obrovská poptávka po stavebních materiálech a kapacitách se potkává s přísnějšími nároky na parametry budov. Znamená to více přemýšlet a lépe plánovat. Jak říká stará pravda, kdo je připraven, není překvapen.

Wienerberger připraven je a již nyní nabízí pomoc těm nejzranitelnějším, totiž malým investorům, kteří se chystají na stavbu či rekonstrukci svého rodinného domu.

„Nemyslím si, že poptávka je tak vysoká proto, že by trh tolik vyrostl, ale lidé mají obavu, že stavební materiály v budoucnu budou nedostupné nebo budou významně dražší. Poptávka, která by se za normálních okolností roztáhla třeba na tři čtvrtě roku či rok, se koncentrovala do dvou měsíců. Pro nás jako výrobce je tak v tuto chvíli nejpalčivějším problémem poptávka, která převyšuje naše možnosti. A protože prosinec byl rekordní v prodejích, jdeme do sezóny s minimálními zásobami. Nicméně naše závody jedou na maximální kapacitu a snažíme se vyladit všechny interní systémy tak, abychom byli schopni uspokojit poptávku v nějakém reálném čase,“ říká generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek. A přiznává, že firma musela zkraje roku dokonce v jednu chvíli pozastavit objednávky, aby vůbec byla schopna plnit garantované dodávky strategickým partnerům. Takže u menších projektů mohlo dojít ke zpožděním.

Je to varovná zpráva pro investory, protože ta situace neplatí pouze pro český Wienerberger, týká se všech výrobců v celé Evropě. Možnost, že by převis poptávky vyřešily vyšší dovozy stavebního materiálu, v podstatě neexistuje. O to více je nyní důležitější myslet na budoucnost a řešit stavbu rodinného domu v předstihu. Wienerberger v tomto ohledu nabízí malým investorům pevnou pomocnou ruku v podobě široké škály služeb.

Zaměřeno na postupy i finance

Mít zajištěn materiál je jedna věc, druhá věc je zvládnout samotnou stavbu. V Česku je pořád velmi početná skupina investorů, kteří stavějí svépomocí. A právě na ty se služby Wienerbergeru zaměřují. Pokrývají přitom doslova všechny etapy vzniku domu. Začíná to online konfigurátorem rodinného domu, který společnost představila loni v květnu – díky němu získá investor velmi přesnou představu o ceně a materiálech. Ideální je na tuto základní představu navázat a využít službu Výpočet materiálu, díky němuž si původní představu maximálně zpřesníte a pak stačí jen objednat.

Pro samotnou stavbu pak lze využít mnohostrannou odbornou pomoc, před koncem roku vyšla také praktická příručka, která svépomocníky provede celou stavbou. K dispozici je samozřejmě potřebná specializovaná technika, kterou je možno si zapůjčit. Tím ale podpora zdaleka nekončí, Wienerberger je schopen zajistit stavebníkům i odborný dohled a také kompletní pomoc s vyřízením dotací, které mohou dům zlevnit o statisíce. V této souvislosti jistě stojí za zmínku, že v programu Nová zelená úsporám už jsou registrovány zdicí materiály Porotherm, nebo i hit posledních měsíců, nadkrokevní izolace iRoof.

A jsou tu i novinky pro sezónu 2022, které představuje ředitel divize služeb Vít Jirkovský: „Vyrobit produkt je jedna věc, ale pro mnoho zvláště menších stavebníků a svépomocníků je nepostradatelná naše podpora, která zajistí našim kvalitním materiálům i odpovídající technologické postupy, aby výsledek byl skutečně takový, jaký deklarujeme a stavebníci byli spokojení. Proto neustále připravujeme nové služby a vylepšujeme ty oblíbené.“

Jedna vrstva splní i nejpřísnější nároky

Wienerberger je známý jako propagátor moderní metody jednovrstvého zdění. Bourá tak zažitou představu, že energeticky úsporný dům musí být „oblepený“ izolantem. Nemusí, jednovrstvé zdění považují i projektanti za správný směr. Kvalitní tepelněizolační cihelný blok, v prémiové řadě T Profi dokonce plněný minerální vatou a dodržení správné technologie zdění zkrátka stačí. Výsledek splňuje i nejpřísnější nároky budov s téměř nulovou spotřebou energie, kterou Vyhláška 264/2020 Sb. definuje nové standardy, platné od ledna tohoto roku. Nová pravidla přitom kladou důraz právě na obálku budovy a také na tepelně-technický projekt a energetický koncept.

I tady je ale lídr trhu připraven, protože přesně tímto směrem míří koncept Wienerberger e4 dům, který neřeší pouze samotné zdivo, ale dům jako celek, I v tomto konceptu hraje hlavní roli jednovrstvé zdivo. Právě ono je totiž skvělým základem pro kvalitní a dlouhodobě udržitelné stavby, které mají nízkou uhlíkovou stopu, vyžadují minimum údržby a jsou zárukou zdravého vnitřního prostředí.

Do letošního roku navíc Wienerberger vstupuje s novinkami, které ještě podtrhují tepelně-izolační vlastnosti domu. „Už na lednovém Wienerberger Fóru jsme představili věncovku Porotherm 20 T Profi, cihlu, která výborně řeší tepelné mosty obvodových stěnových konstrukcí v místě styku se stropní konstrukcí. K ní ještě přidáváme zcela novou tepelně-izolační zakládací maltu Porotherm Thermo Uni, která najde použití všude tam, kde je kladen důraz na tepelnou techniku, především při zakládání stavby a u překladů, kde opět omezuje případný vznik tepelných mostů.

Dalším důležitým novým produktem je inovovaná roletová schránka Vario Uni, která v nové podobě nabízí více místa pro instalaci rolet nebo žaluzií a . A ačkoliv to není úplná novinka, zmíním ještě soklovku Porotherm 44 TS Profi, kterou jsme na trh uvedli před rokem. Zmiňuji ji proto, že když se bavíme o zdravém domovu, je tahle cihla důležitá. Její spodní část je ošetřena zdravotně nezávadným hydrofobizačním přípravkem, který zabraňuje vsakování vlhkosti a je proto určena právě pro první řadu zdiva,“ upozorňuje Jiří Dobiáš, ředitel produktového managementu Wienerberger.

Pro přírodu, zdraví i pohodu

Nadcházející sezóna bude mít ještě jeden význam – představí novou tvář stavebnictví. Patrný bude především důraz na zdravé a zelené bydlení. „Environmentální rozměr je u současné výstavby stále více akcentován a každý, kdo v tomto ohledu podniká nějaké aktivity, je něco jako nositel olympijského ohně. Ten, kdo startuje nějakou novou etapu, kdo prošlapává cestu. Což není vždy úplně snadné a nenese to rychlé ovoce, ale my v tom vidíme velký smysl. Už proto, že z přírody bereme surovinu pro naše materiály a cítíme potřebu něco jí vracet. Jsme přesvědčeni, že k etice současného podnikání patří nejen snažit se prostředí vysát a vytvořit co možná největší ekonomický efekt, ale snažit se i něco dát, udělat něco pro budoucnost,“ potvrzuje Kamil Jeřábek a odkazuje tak ke trendu, který Wienerberger již nějaký čas prosazuje právě zmíněným konceptem e4 domů.

Původně byl zamýšlen pro rodinné domy, ale environmentálně laděná politika vede ke zdravému a zelenému stavebnictví i větší investory, developery i města. Platforma pro výstavbu moderních energeticky, ekonomicky i environmentálně úsporných rodinných domů se proto rozšiřuje i pro segment domů bytových. A nejen to. „Zabýváme se stále víc širším kontextem stavby a jejího umístění v krajině, aby dokázala vyhovět požadavkům na udržitelnost a podporu biodiverzity. Naše průzkumy trhu ukazují, že o tato témata mají zájem malí i větší investoři. Připravujeme proto v rámci našeho e4 konfigurátoru i pohled na to, jak moc je či není zamýšlený dům zelený,“ doplňuje Kamil Jeřábek.

Odpovědnost začíná hrát v současné ekonomice stále větší roli a mění i zažitou podobu stavebnictví. Uvědomují si to investoři, výrobci i stavební firmy a začínají si to uvědomovat i zákazníci, kteří na trhu stále více vyhledávají řešení, která jsou zdravá pro bydlení a šetrná k planetě. Stále více se stává trendem nedělat kompromisy. „Součástí řetězu udržitelnosti a zdraví jsme všichni, i zákazníci. A velmi mě těší, že roste počet těch, kteří pozitivně reagují na naše projekty a aktivity. Možná se na tom podílí i náš web naszdravydomov.cz, kde se snažíme srozumitelnou formou o edukaci, o to, aby ta naše témata rezonovala ve společnosti,“ uzavírá Kamil Jeřábek.

Jaká tedy bude nová stavební sezóna? Bude skutečně nová. Zdravější a zelenější. A ano, v první polovině roku patrně poznamenaná i bezprecedentní poptávkou a naplněnými kapacitami. O důvod víc pro všechny, kteří uvažují o stavbě svého vysněného domu, aby se na ni připravili co nejlépe a stavěli bez problémů. Wienerberger nabízí už pro tu první fázi příprav výraznou pomoc.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*