Stavba domu

Trendy v cihlových zdech – 2. díl

Rustikální, odhalené cihly jsou právě v trendu. Působí bohatým, autentickým dojmem, který může umocnit pocit tepla v domě a také smazat hranici mezi interiérem a exteriérem.

Co je třeba zvážit při výběru cihel

Místo. Cihly jsou odstupňovány podle toho, jak se hodí do různých prostředí, a umístění vašeho domu určí, jaký stupeň budete potřebovat. Pokud žijete v blízkosti pobřeží nebo je na vašem pozemku půda s vysokým obsahem solí, možná budete muset zadat cihly pro expoziční třídu, které mají zvýšenou odolnost proti poškození solí.

Okolní materiály. Zvažte, jak bude barva, struktura a povrchová úprava konkrétních cihel vypadat vedle ostatních materiálových prvků ve vašem domě.

Barvy. V současné době je velký výběr. Chcete, aby barva malty kontrastovala s cihlami a zvýraznila jejich tvar, nebo aby s nimi splynula?

Povrchová úprava malty. Chcete spárovací spáru s hrabičkami, při které je malta odsazená od cihel a vytváří stíny, nebo spárovací spáru v jedné rovině, která stíny minimalizuje?

Pro inspiraci

Odhalená cihlová zeď v obývacím pokoji může mít širokou škálu podob a odstínů a zdá se, že se hodí do stylů od industriálního a ošuntělého elegance až po moderní a vintage.

Cihlové zdi a moderní interiéry – člověk by si představoval, že si budou navzájem odporovat. V posledních několika letech však architekti a majitelé domů tíhnou ke krásné cihlové zdi, kdykoli potřebují do obývacího pokoje vnést dotek textury, jedinečný charakter a kapku nadčasového šarmu. Pro některé je odhalená cihlová zeď v obývacím pokoji vyjádřením bohaté historické minulosti budovy a spojením minulosti a současnosti. Pro jiné je to způsob, jak dodat eleganci a osobitost jinak nudnému interiéru, kterému dominuje sklo a kámen. Ať už je váš důvod jakýkoli, není pochyb o tom, že cihlové stěny tu zůstanou.

Samozřejmě se může stát, že bydlíte někde, kde přírodní cihlové zdi nejsou. Nebojte se! Existuje spousta možností falešných cihel, které vám umožní dokonale přizpůsobit svůj prostor. Tato tapeta z umělých cihel má 3D efekt, který zajišťuje, že nevypadá campy nebo příliš falešně. Pro moderní vzhled si můžete pořídit tuto tapetu z falešných cihel.

Moderní obývací pokoje s akcentem cihlové stěny jsou v současnosti žhavým trendem, který zřejmě jen tak nezmizí. Pokud náhodou bydlíte v bytě, loftu nebo soukromém sídle, kde jsou všechny cihlové zdi pečlivě zakryté, pak je na čase sáhnout do hloubky a nechat vyniknout původní cihlové zdivo. Barva a styl cihlového zdiva mohou mít velký vliv na celkovou přitažlivost obývacího pokoje a v případě většiny moderních prostor je jejich vymalování na bílo bezpečnou a chytrou volbou. Zachováte tak výrazně neutrální pozadí a zároveň dodáte místnosti texturu.

Nebojte se různých variant

Ti, kteří hledají dynamičtější alternativy, mohou vyzkoušet žhavě neutrální barvy, jako je šedá nebo dokonce černá, a vytvořit tak odvážné pozadí. Klasická červená cihlová stěna se zdá být doma i v moderních obývacích pokojích, kde je zbytek interiéru co nejneutrálnější a neokázalý. To dodá obývacímu pokoji organizovaný, estetický vzhled i při proměně cihlové stěny v jeho jedinou skutečnou ozdobu!

Jak jsme již naznačili dříve, existuje spousta stylů, které dobře fungují s cihlovou zdí v obývacím pokoji. Je to však šumivý a funkční industriální styl, který je bezpochyby na vrcholu tohoto seznamu. Industriální styl a odhalené cihlové zdi jdou ruku v ruce a s tím, jak se adaptivní opětovné využití starých staveb stává ve světě renovací domů normou, cihlová zeď tu rozhodně zůstane. Ve spojení s odhalenými potrubními trubkami, velkými okny s tmavými kovovými rámy a chytrým osvětlením vytvářejí dokonalý obývací pokoj pro milovníky industriálu.

Těžké dřevěné prvky v kombinaci s cihlovými zdmi v bílé barvě mohou vytvořit elegantní pozadí pro styly, jako je středomořský, farmářský a rustikální. Použití bíle obložené cihlové zdi dodává obývacímu pokoji veselou, lehkou a svěží atmosféru, v níž je přirozené světlo umocněno a vytváří atmosféru svěžesti. Díky tomu se hodí i pro elegantní a jedinečné obývací pokoje v plážovém stylu.

Cihly pro malé pokoje

Máte malý obývací pokoj? Pokud jde o odhalené cihlové zdi, není to žádný problém. Ve skutečnosti texturální krása cihlových stěn vnese do malého obytného prostoru teplo a promění ho v příjemné prostředí. Existují dva různé přístupy, které zde můžete zvolit, a to v závislosti na vašem osobním vkusu i na stylu, o který usilujete. Prvním z nich je vydat se eklektickou cestou a vytvořit kurátorský chaos, který si ukradne přehlídku díky úžasné škále barev, textur, kontrastních stylů a jedinečných dekorací. Tento vzhled vyžaduje rovnováhu, cit pro interiérový design a disciplínu, abyste věděli, kdy přestat přidávat další prvky do místnosti.

Dalším přístupem k výzdobě malého obývacího pokoje s cihlovou stěnou je inspirace moderním skandinávským stylem. Úspornost, čisté rovné linie a neutrální odstíny jsou zde normou a tento přístup umožňuje cihlové stěně s akcentem udělat odvážný vizuální dojem. Nezapomeňte, že v malých místnostech potřebujete jasný a zřetelný styl zdobení, ať už je to vintage, moderní, industriální nebo ošuntělý elegantní.

Nebojte se graffiti

Obývací pokoje s cihlovými stěnami se mohou vymykat běžným zvyklostem a existuje spousta způsobů, jak toho dosáhnout, aniž byste to finančně přehnali. Jednoduchou možností je vyzkoušet trochu graffiti, které obnažené cihlové zdi dodá barvu a vzor a opravdu jí dodá tu nervózní, pouliční atmosféru. Pokud máte náhodou to štěstí, že máte v obývacím pokoji zakřivenou cihlovou zeď nebo jiný neobvyklý prvek, pak ho šikovně zvýrazněte a nechte ho stát se hvězdou přehlídky.

Tmavé cihlové stěny v černé barvě vždy přitáhnou pozornost, zatímco v některých případech rozhoduje dekor kolem nich. Pohrajte si s kontrastními texturami (například jemné průsvitné závěsy a drsné odhalené cihlové zdi) nebo odstíny (bělené a červené cihlové zdi v jedné místnosti), abyste oživili nenapodobitelný obývací pokoj, o kterém jste vždy snili!

Inspirace z Británie

Developeři si cihlu zamilovali. Domy z cihel sice stavíme již tisíce let, ale trend jejich odhalování na vnitřních stěnách přišel do módy až v polovině dvacátého století. Developeři přestavovali staré průmyslové budovy na byty z praktických (tj. nákladových) důvodů, ale kreativní komunita si zamilovala vzhled, který odhaloval a oslavoval surové konstrukční prvky a materiály. Od té doby je v módě. A dlužno podotknout, že tato móda k nám přišla z Británie a je dost možné, že se k nám rozšíří i ručně vyráběné cihly, jako umělecké dílo.

Odhalené cihlové stěny se dnes ve Velké Británii s velkým efektem používají v komerčních projektech, prémiových podkrovních bytech, venkovských přestavbách stodol, chalupách a téměř ve všem mezi tím.

Odstranění staré omítky, aby se odhalilo původní zdivo, však může způsobit nesčetné problémy s poškozením, zejména proto, že vnitřní vrstva (neboli vrstva) byla tradičně z méně kvalitních cihel nebo z cihel, které nemusely odpovídat vnějším cihlám. Použití cihel v plné velikosti k vytvoření charakteristické zdi však vyžaduje časově náročné (a drahé) cihlářské dovednosti a zabírá příliš mnoho místa.

Cihly řezané z cihel plných rozměrů jsou levnější, snadněji a rychleji se montují a mohou proměnit místnost během jednoho dne. Koupené od spolehlivého dodavatele by měly být stejně kvalitní jako samotné cihly a dostupné ve stejném množství variant.

Lze je pořídit a dokončit tak, aby přesně odpovídaly vnějšímu zdivu nemovitosti, pokud jde o zvětrávání, stáří a lokalitu (hlína se v jednotlivých regionech liší, takže místní cihly se značně liší – i na vzdálenost několika kilometrů se může barva a struktura výrazně změnit). A pokud hledáte něco „jiného“, pak lze použít skluzavky a individuálně vyráběné obklady ve tvaru cihel – velmi odlišné od standardních keramických obkladů – a vytvořit tak úchvatnou stěnu v téměř libovolné barvě nebo povrchové úpravě.

Jakékoli cihly mohou být dodány jako hladké a my se setkáváme s ručně vyráběnými, drátěnými a lisovanými verzemi, které se používají pro interiérové stěny nebo k obložení dřevěných či ocelových rámů budov. V souladu s tím zaznamenáváme zvýšenou poptávku a dotazy na skluzy ze strany obchodníků, stavebníků svépomocí a architektů.

Móda pálených cihel přirozeně navazuje na trend ručně vyráběných cihel, který v posledních letech zaznamenal nebývalý růst. Ve Velké Británii za posledních deset let zaznamenali každoroční nárůst poptávky po vysoce kvalitních ručně vyráběných cihlách. Poptávka převyšuje nabídku i u základních cihel a bloků. Zákazníci však chtějí také něco jiného, něco, co jejich stavby odliší od ostatních.

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*