V poslední době roste zájem lidí přestavět si nevyhovující dům ve staré zástavbě do moderní podoby. Má to svůj jasný důvod – genius loci čtvrti, která je již dávno zabydlená. Jsou zde ulice, chodníky, náměstíčka, aleje, obchůdky, které vytvářejí atmosféru. To nebývá u nových satelitních městeček zvykem, protože sebemenší plocha jde zpeněžit.
Podobně začal příběh domu z období dělnické zástavby 30. let v malém městečku na malebné Vysočině. Jednalo se o řadový krajový dům umístěný ve svahu. Podstatné bylo, že dům byl deset let neobydlený, měl špatné základy a problémy se statikou. Padla zásadní otázka – bourat, nebo rekonstruovat? Po zralé úvaze se noví majitelé rozhodli dům zbourat a postavit na jeho místě zcela nový.
Dispoziční řešení vycházelo z jejich představ, ale stavební projekt svěřili známému projektantovi, který navrhl cihlový dům v nízkoenergetickém standardu.
Terasa jako základ rodinného života
Nosné stěny jsou z klasických cihel a zvenčí jsou zateplené 20cm izolací. Konstrukce střechy je dřevěná s klasickými krovy v interiéru zakončená sádrokartonovými podhledy. Dutina mezi tím je vyplněna minerální vatou. Střešní krytinu tvoří fólie, podobně jako u prostorné terasy, na které je ovšem ještě posazena dřevěná konstrukce s prkny ze sibiřského modřínu. Ta jsou použita i jako částečný obklad stěny, sousedící s vedlejším domem.
Terasa poskytuje nejen dokonalé soukromí, ale také výhled do okolí, místo pro relaxaci a odpočinek. Stala se jakousi přirozenou součástí jednoho velkého prostoru společně s obývacím pokojem a kuchyní.
V domě je instalované podlahové topení, vytápění je elektrické. Energetická náročnost byla spočítána na 3,6 kW.
Izolace, pohodlí a stín v jednom
Dům je řešen jako dvoupatrový, přičemž v přízemí jsou dva pokoje, koupelna, technická místnost a garáž. Okna bylo možné vzhledem k dispozici objektu umístit jen na západní a severní stranu. Středobodem života v horním patře se stala velká terasa oddělená od obývacího pokoje moderním velkoformátovým HS portálem v konstrukci SYNEGO HST983 Panorama. Výběr portálu vycházel z představ nových majitelů, kteří si přáli subtilní konstrukci a maximum nenarušené plochy.
Současně okna vykazují výborné tepelněizolační vlastnosti, v tomto konkrétním případě ještě vylepšené vloženými termomoduly do dutiny profilu. Protože se jedná o klidnou ulici, tak ačkoliv je hlukový útlum oken PROGRESS na nejvyšší úrovni, majitelé domu to zřejmě prakticky ani neocení. Žaluzie s motorickými pohony jsou ovládány dálkově, což zvyšuje jejich komfortní funkci. Na první pohled působí celý systém oken velmi kompaktně. Protože jsou žaluzie schované za sklem, nehrozí jejich poškození a dodejme, že se také méně špiní. Otevírání všech oken je klasické, takže umožňují jak otevření, tak sklopení.
Vstupní dveře do domu jsou rovněž vyrobeny ze systému PROGRESS, který je doplněn elektromechanickým bezpečnostním zámkem. Ten je pak ovládán snímačem otisku prstu, který je vsazen přímo do dveřního křídla a tvoří tak kompaktní designový prvek.
Okna dodala domu tvář
Přestože architektonické řešení domu je veskrze moderní, do staré zástavby zapadá velmi dobře. Tmavá okna kontrastují se světlou omítkou a vše působí zcela harmonicky. Možná si kolemjdoucí ani neuvědomí, jak velkou roli v architektuře hrají právě okna. Asi proto, že vše působí velmi přirozeně.
Konstrukce: pálené cihly HELUZ zateplené 20cm izolací, dřevěný krov, plochá střecha s vodotěsnou fólií, střešní terasa s prkny ze sibiřského modřínu
Výplně otvorů: kompozitní okna PROGRESS ALU EF+ s integrovanou žaluzií, velkoformátový HS portál v konstrukci SYNEGO HST983 Panorama (DAFE-PLAST)
Autor: Ing. Pavel Křehlík
FOTOGALERIE:
Zdroj: Můj dům
Foto: DAFE