Stavba domu

Poškozování zateplených fasád

Požadavky na nízkou energetickou náročnost vyžadují v ČR od domů zateplovací systém. Jaký materiál však zvolit, aby se vynaložené prostředky vrátily dle našich předpokladů?

Nové zateplení domu nebo novostavba v energetickém pasivním standardu je nemalá finanční investice, která by se však měla po letech vrátit. Zásadním předpokladem pro návratnost vložených prostředků je však životnost použitých materiálů. A právě třeba expandovaný polystyren, kterým se zateplují fasády domů, může mít životnost poměrně nízkou. Expandovaný polystyren je sám o sobě poměrně nasákavý. Je sice chráněný vrstvou omítky, ale v případě jakékoliv praskliny nebo díry na omítce přestává polystyren plnit tepelně izolační funkci a naopak se stává prostředníkem pro růst plísní a množení hmyzu. Možná si někdo říká, že není důvod se bát o nějaké trhliny na omítce, vždyť je přece nová. Jedině, že by nějakého vandala zlákala novotou zářící fasáda? Ano, je tomu tak, a policie je na tyhle vandaly krátká. Jedná se totiž o datly a strakapoudy. Tito šplhaví ptáci mají na nohách ostré a silné drápy, kterými se na omítce bez problému udrží a ještě k tomu do ní začnou klovat. Výsledkem jsou pak hluboké a poměrně velké díry a kolem domu rozprášené bílé kuličky polystyrenu.

Proč ptáky láká omítka a polystyren?

Datlovití ptáci si přirozeně hledají potravu v dutinách stromů. Dostávají se do nich klováním zobáku do kmene, kde pak hledají houby, brouky nebo mravence. V dutinách také zakládají hnízda pro svá mláďata. Ve městech je tomu však jinak. Ve městě jsou místo lesů domy, a tak se datli a strakapoudi pouští svými zobáky do fasád domů. Lákají je hlavně rohová místa domů v dostatečné vzdálenosti od oken a od země. V těchto místech jim rezonující zvuk nejvíce připomíná ztrouchnivělý kmen stromu. Takových děr mohou svým zobákem udělat hned několik vedle sebe. Vyklovat otvor do polystyrenu je pro ně celkem snadné. Pokud je nikdo nezastaví, otvory zvětšují až na velikost přibližně dvaceti centimetrů tak, jak jsou na to zvyklí v přírodě. Pokud díry nikdo včas neopraví, usadí se v nich ještě navíc hmyz, který je potravou pro pro tyto šplhavé ptáky.

Materiály odolné vůči škůdcům

Ačkoliv jsou ptáci, brouci a plísně důležitými články ekosystému naší planety, tak pro lidská obydlí představují určitou hrozbu. Pokud očekáváme od domu dlouhou životnost a nízkou údržbu, vybereme pro stavbu domu takový materiál, který odolá nástrahám přírody. 

Na trhu je celá řada materiálů, které se pyšní nízkou cenou, šetrností k přírodě nebo zárukou zdravého mikroklimatu uvnitř domu. Avšak třeba dřevo jako konstrukční materiál obvodových stěn domu musí být chemicky ošetřeno, aby postupem času nepodlehlo přírodním škůdcům. To samé platí pro všechny zateplovací materiály organického původu. 

Jak už bylo řečeno výše, i anorganické materiály jako třeba polystyren mají svá úskalí. Polystyren na fasádě je opravdu ideálním materiálem pro tesání děr a hnízdění ptáků. Zbývají pak stavební materiály, které jsou organické původu, ale díky procesu tavení a vypalování za vysokých teplot se staly mechanicky i povětrnostně odolnými. Jsou to např.cihly. Omítnuté plné nebo voštinové cihly ptáci nezničí, ale na nízké venkovní teploty nestačí. Proto je ideální, když se mechanická odolnost jednoho materiálu spojí s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi druhého materiálu. Dva materiály se spojují do jednoho stavebního prvku – pálenou cihlu s integrovanou tepelnou izolací, tj. jednovrstvé zdivo. Takhle odolnou fasádu pak opravdu jen tak nějaký pták nezničí.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*