Stavba domu

Volba topení ve zděném rodinném domě

Vybíráme nové topení: podlahovka, nebo radiátory? Pokud právě stojíte před klíčovým rozhodnutím, která z možností bude pro dokonalé teplo vašeho domova ta nejlepší, podívejte se s námi na hlavní pro i proti obou řešení.

Cílem každého je vytvořit si doma přívětivé klima. Kvalitní topení je přitom jeho základní součástí. Podmínkou dobře fungujícího, a hlavně úsporného topení je kvalitní zateplení obálky domu. Cihly vyplněné izolantem – minerální vatou nebo polystyrénem – již nevyžadují žádné dodatečné zateplování a splňují veškeré normy pro pasivní a nízkoenergetické stavby. 

Konvenční vytápění

Nejznámější a stále nejrozšířenější formou vytápění je ústřední topení s radiátory. Hodí se do všech obytných domů, a to jak do tradičních, tak i těch moderních.

V dnešní době už se navíc nemusíte spoléhat na jejich klasickou podobu mohutného tělesa s masivními žebry nebo topného žebříku. Na trhu je k dostání pestrá paleta nápaditých a originálních tvarů, materiálů i barev, které se mohou stát zajímavým designovým prvkem místnosti, přičemž vlastně vůbec nevypadají jako topná tělesa.

K využití pro vyhřívání celého domu však pouze radiátory nejsou vždy ideální. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch v souladu s fyzikálními zákony stoupá nahoru, je důležité si uvědomit, že radiátory zpravidla vyhřívají místnost odshora. Teplotní rozdíl (na podlaze a u stropu) se díky tomu může pohybovat v rozmezí 5 až 8°C. Jinými slovy: zatímco na nohy je nám zima, u stropu může být horko téměř k nevydržení.

Radiátory jsou nicméně ideální pro ložnice, kde si lidé rádi regulují teplo sami a nechtějí plýtvat teplem během dne, kdy tyto místnosti bývají nevyužité. Topná tělesa alespoň v podobě takzvaných žebříků, oceníte také v koupelnách. Odborníci doporučují do koupelen podlahové topení, ale neměla by zde chybět ani již zmíněná koupelnová otopná tělesa pro přechodná období a sušení ručníků.

Teplo přímo od podlahy

Podstatně nižší teplotní rozdíly nabízí varianta podlahového vytápění, které vyhřívá místnost odspoda a nevysušuje v ní tolik vzduch. Podlahové topení navíc pracuje zpravidla s nižšími teplotami a šetří místo pro nábytek, který tím pádem nemusí brát v interiéru ohled na trubky a topné těleso. Podlahové topení je systém vytápění, který využívá teplo rozváděné podlahovou plochou. Teplo se do podlahy přenáší pomocí tepelného média, kterým může být voda, vzduch nebo elektrická energie.

Při správném návrhu a správně nastavené regulaci, je polohovka opravdu komfortním a moderním řešením. I tady je ale potřeba vzít v potaz, že reakční doba podlahového topení je poněkud pomalejší. Vytopit místnost bude chvíli trvat, a stejně tak si budete muset malinko počkat, než se zase ochladí. Na rozdíl od radiátorů, u kterých termostatická hlavice dokáže teplo rychle stáhnout, podlahové vytápění si s okamžitým utlumením výkonu neporadí.

Tento fakt může být nežádoucí zejména v prosluněných místnostech s většími okny, které venkovní teplo přirozeně propouštějí. Do dětských pokojů, kde hrozí riziko poranění dětí je nicméně podlahové topení skvělou volbou. Platí to také o předsíních a obývacích pokojích, kde nám většinovou plochu podlahy nezabírá nábytek jako je tomu například v ložnici s velkými postelemi.

Podlahové topení lze instalovat do všech typů budov, včetně zděných domů.

Při instalaci podlahového topení ve zděném domě je však třeba zohlednit několik faktorů, jako je:

Konstrukce podlahy: Podlaha musí být dostatečně pevná, aby unesla váhu podlahového topení a dalších materiálů, které budou na ni umístěny.

Tepelná izolace: Podlahové topení je účinným způsobem vytápění, ale pouze pokud je podlaha řádně izolována. Izolace pomáhá udržovat teplo v místnosti a zabraňuje úniku tepla dolů do země.

Požární bezpečnost: Podlahové topení může být zdrojem požáru, proto je důležité dodržovat bezpečnostní předpisy.

Existují dva základní typy podlahového topení, které lze instalovat do zděných domů:

Mokrotopné podlahové topení: Tepelné médium, obvykle voda, je rozváděno potrubím uloženým v podlahové desce. Poté je teplo rozváděno do místnosti prostřednictvím betonové podlahy.

Suché podlahové topení: Tepelné médium, obvykle voda nebo vzduch, je rozváděno potrubím nebo kanály uloženými v podlahové konstrukci. Poté je teplo rozváděno do místnosti prostřednictvím desek nebo jiných materiálů, které jsou umístěny na potrubí nebo kanály.

Mokrotopné podlahové topení je obvykle dražší než suché podlahové topení, ale je také účinnější a má delší životnost. Suché podlahové topení je levnější a jednodušší na instalaci, ale může být méně účinné než mokrotopné podlahové topení.

Při výběru typu podlahového topení pro zděný dům je důležité zvážit všechny faktory, které jsou pro váš konkrétní případ důležité.

Zde jsou některé výhody a nevýhody podlahového topení ve zděném domě:

Výhody: Vysoká účinnost: Podlahové topení je velmi účinným způsobem vytápění, protože teplo je rozváděno rovnoměrně po celé ploše místnosti; Příjemný pocit: Podlahové topení poskytuje příjemný pocit tepla, který je rovnoměrně rozložen po celé ploše podlahy; Bezpečné: Podlahové topení je bezpečné pro děti a domácí zvířata.

Nevýhody: Vyšší pořizovací náklady: Podlahové topení je dražší než tradiční systémy vytápění, jako jsou radiátory; Výška podlahy: Podlahové topení zvyšuje výšku podlahy o několik centimetrů; Požární bezpečnost: Podlahové topení může být zdrojem požáru, proto je důležité dodržovat bezpečnostní předpisy.

Pokud uvažujete o instalaci podlahového topení ve zděném domě, je důležité si předem zjistit všechny potřebné informace a poradit se s odborníkem.

Kombinace obojího? 

Jak už bylo naznačeno, vytápět celý dům pouze radiátory nebo podlahovkou, není vždy ideální řešení a zpravidla budete muset přistoupit na nějaké kompromisy. 

Prostorný pokoj se zabudovaným topením v podlaze a bez topných těles, se vám může zdát ideální do chvíle, než se vrátíte z lyžování a nebudete si mít na čem usušit promočené věci, nebo si prostě jen rychle zahřát prokřehlé ruce. Jsou to zdánlivě bezvýznamné maličkosti, ale v každodenním životě celé vaší rodiny mohou hrát podstatnou roli.

Optimálním řešením je proto kombinace radiátorů s podlahovým topením. Kombinace je vhodná především pro ty, kteří teprve stavbu domu plánují, chtějí využít výhod obou řešení a zároveň potlačit jejich nedostatky.

Co platilo, již neplatí

Doposud platilo, že pokud chcete dosáhnout co nejnižší provozní náklady, není takováto kombinace úplně vhodná. Tepelné čerpadlo musí připravovat topnou vodu o vyšší teplotě pro radiátory a snižuje se tak jeho topný faktor. Výjimkou jsou topné žebříky v koupelnách, které pracují s topnou vodou z podlahového topení, nebo radiátory pro temperaci v garážích nebo sklepech, které lze také napojit na topnou vodu z podlahového topení. Jestliže je nutné z technických důvodů v části domu radiátory použít a nejde o vedlejší místnosti (garáž, sklep), snažte se navrhnout radiátory co největší. Potřebná teplota topné vody pro radiátory se tím přiblíží teplotě topné vody pro podlahové topení. Vše je však řešitelné.

Rozdělovače na podlahové nebo radiátorové topení jsou zařízení na míchání a rozdělování toku vody z kotle k radiátorům nebo podlahovému topení. Řešení topení přes takový rozdělovač má mnoho výhod. Důležitou předností je možnost regulace průtoku vody, to znamená, že tímto způsobem lze jednoduše regulovat větve podlahového vytápění a tím docílit rovnoměrné odevzdávání tepla do podlahy. Další výhodou je vyvažování rozvodu v radiátorovém topení. K dispozici jsou rozdělovače osazené s čerpadlem, které se používají u větší podlahovky nebo při kombinaci podlahového topení s radiátorovým.

Dva v jednom

Dvouokruhová kompaktní sestava poskytuje v jednom produktu vše, co bylo při kombinaci podlahovky a radiátorů doposud nutné řešit sestavováním z jednotlivých komponentů. Kromě samotné kompaktnosti celého systému, představuje mnohem nižší technickou, časovou i finanční náročnost. Minimální nároky si produkt klade rovněž na prostor, což jistě ocení zejména majitelé rodinných domů s malými technickými místnostmi.

Výrobci nezapomněli ani na inteligentní design s krytem, který zaručuje kompaktní izolaci a omezuje možnost neoprávněné manipulace. Systém je vhodný pro plynové kotle, elektrokotle, kotle na tuhá paliva i tepelná čerpadla. Pomocí přídavného okruhu je navíc možné systém rozšířit a propojit s akumulačním zásobníkem.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*