Stavba domu

Sedm důvodů, proč se rozhodnout pro jednovrstvé zdivo

Obvodové zdivo bez dodatečného zateplení je jednoznačně správnou volbou stavění v 21.století. Jednovrstvé zdění s vyhověním všech požadavků současné výstavby umožňují dva typy výrobků. Prvním jsou speciální broušené dutinové cihly, kde tepelnou izolací je vzduch. Druhým typem jsou broušené cihly s dutinami vyplněnými minerální vatou nebo polystyrenem.

Přírodní materiál bez škodlivin

Cihly určené pro jednovrstvé zdění jsou vyrobeny z přírodních materiálů bez přidání jakýchkoliv umělých aditiv. To zaručuje zdravé mikroklima uvnitř domu i šetrnost vůči životnímu prostředí. Dlouhá životnost cihlových bloků spolu s možností recyklace zajišťuje šetrnou výstavbu vůči životnímu prostředí.

Srovnatelné tepelně izolační vlastnosti

Broušené děrované cihly, kde jako izolant je vzduch nebo minerální vata, jsou určené pro jednovrstvé zdění bez dodatečného zateplení, protože dosahují dostatečných tepelných parametrů jako zdivo se zateplením.

Třicet centimetrů silný cihlový blok se zateplením o tloušťce dvacet centimetrů dosahuje stejného tepelného odporu jako cihlové bloky plněné minerální izolací o tloušťce 38 centimetrů.

Skvělé difuzní vlastnosti

V interiérech domů se kvůli pobytu jeho obyvatel a jejich činnostech hromadí vlhkost. Vodní pára prochází póry stavebního materiálu, z prostředí o vyšší teplotě vzduchu a vyšší vlhkosti do chladnějšího a suššího prostředí. U domů prochází vodní pára skrz obvodový plášť ven, kde je vlhkost většinou nižší než v interiéru. Ideálem je mít takovou skladbu obvodové stěny, která je difuzně otevřená, tedy paropropustná. Takovým vlastnostem odpovídá cihlový střep. V případě, že jsou dutiny cihlové bloku plněné minerální vatou, nenaruší se prostupnost vodních par skrz zeď, protože minerální vata, která je ještě navíc hydrofobizovaná, není nasákavá.

Přesné stavění bez tepelných mostů

Stavění domu z jednovrstvého zdiva je jednoduché, takže ho zvládne postavit stavebník i svépomocí. Cihlové bloky určené pro jednovrstvé zdivo jsou broušené a tudíž má každý blok stejný rozměr.  Díky tomu se mohou bloky zdít na tenkovrstvou maltu nebo zdící pěnu. Tenkovrstvé zdění má tu výhodu, že v průběhu výstavby je do zdiva zaneseno minimálního množství vody. Minimální tloušťka spar zaručí vysokou přesnost a tedy i eliminaci chyb a s tím spojené zamezení vzniku tepelných mostů. Centimetr tlusté spáry klasické malty jsou vlastně tepelným mostem.

Rychlá výstavba bez zateplení

Postavit hrubou stavbu z jednovrstvého zdiva zvládne stavebník svépomocí daleko snáze než u vícevrstvého zdiva, kde je potřeba zdivo ještě dodatečně zateplit. Výrobci materiálů pro jednovrstvé zdění mají vyřešené všechny stavební detaily běžného domu a k tomu odpovídající stavební prvky, tudíž není třeba se bát, že by někde vznikaly nevzhledné detaily, tepelné mosty nebo problémy se zatékáním vody.

Úspora času u jednovrstvého zdění je poměrně významná. Zcela totiž odpadá fáze obkládání tepelnou izolací. Stejně tak odpadá starost s logistikou a uskladněním zateplovacího materiálu. 

Dlouhá životnost obvodového zdiva bez údržby

Obálka domu z jednovrstvého zdiva je velmi odolná vůči mechanickým nárazům a vlhkosti. Odolá běžným nárazům nebo klování ptáků. Oproti zateplení polystyrenem nehrozí fasádě žádné díry, plísně nebo řasy. Životnost fasádního zateplovacího systému je udávána na minimálně 25 let, zatímco životnost jednovrstvého obvodového zdiva je minimálně 150 let.

Nehořlavost

Cihla je nehořlavý materiál. Stejně tak cihlový blok vyplněný minerální izolací je zcela nehořlavý. Oba materiály mají třídu reakce na oheň A1, což znamená, že k požáru nijak nepřispívají.

Připraveno z podkladů společnosti Wienerberger.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*