Výběr materiálů pro zastřešení je velmi velký. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Ne každý materiál je vhodný pro každou střechu. Kromě povedeného vzhledu musí střecha splňovat dokonalou funkci.
Srážková voda musí mít možnost rychle odtékat a nesmí se hromadit pod střechou. Při výběru cihel dbejte na to, aby se v průběhu let nezvrhly v živnou půdu pro silné vrstvy mechu.
Těžké a lehké
U střešních krytin se základní rozlišuje těžké (tvrdá) a lehké (měkké) střechy. Stavební materiály se, jak již z názvu napovídá, vyznačují svou hmotností.
Měkká střešní krytina zahrnuje organické stavební materiály. Například v severní Evropě jsou běžné střešní krytiny ze dřeva a trávy nebo v Asii bambusové střechy. V sousedním Německu patří došková střecha mezi střechy s měkkým krytím, nejvíce však v severním Německu. Moderní novostavby jsou naopak částečně pokryty zelenými střechami nebo štěrkem.
Klasické tvrdé střechy jsou většinou tvořeny hliněnými střešními taškami. V České republice je to dlouhodobě nejrozšířenější typ zastřešení. Břidlicové krytiny jsou také klasickými tvrdými střešními materiály, dnes se však používají velmi zřídka. Rula a pískovec se na krytinu již vůbec nepoužívají. Betonové střešní tašky jsou trvanlivou a cenově výhodnou alternativou k hliněným střešním taškám. Jsou však poněkud těžší, takže spodní konstrukce musí být odpovídajícím způsobem stabilnější. Bitumenové střešní šindele jsou rovněž považovány za tvrdé střechy.
Rozdíl mezi tvrdou a měkkou střechou je důležitý pro požární bezpečnost budovy. Mnoho pojistitelů si účtuje přirážku za obvykle zvýšené riziko požáru u měkkých střešních krytin nebo obecně takové budovy odmítají pojistit.
Izolace a protipožární funkce
V rámci moderních energetických koncepcí je standardem zateplení střechy z důvodu energetické účinnosti. Těsnění střechy a izolace střechy jsou osvědčená opatření, která se v tomto procesu kombinují. V závislosti na použitém izolačním systému a materiálu musí být hydroizolace vhodná. Střechy se dělí na: jednoplášťová (nevětraná střecha, zastaralé označení: teplá střecha); dvouplášťová (větraná střecha, zastaralé označení: studená střecha) a obrácené střechy.
Střešní izolace se dále rozlišují podle způsobu instalace na střeše nebo ve střeše: nadkrokevní, mezikrokevní a podkrokevní izolace.
Protipožární ochrana střechy
Rozlišuje se mezi měkkými a tvrdými střešními krytinami, přičemž nejde o samotné vlastnosti materiálu, ale o jejich chování při požáru. Měkká střešní krytina vyžaduje takzvanou protipožární stěnu, která vyčnívá půl metru nad povrch střechy, a tím ji zřetelně přerušuje. Pro pevné zastřešení obytných budov s více než třemi plnými podlažími platí nařízení, že požární stěna musí vyčnívat 30 cm nad střešní krytinu. Pod touto hranicí (tj. u méně než tří plných podlaží) může požární stěna zůstat „neviditelná“ i ve střešním plášti. Pokud je položena střešní krytina, musí být v oblasti požární stěny položen plech nebo jiný nehořlavý stavební materiál.
Vyznat se v pojmech
I jako odborný prodejce v oboru střešních krytin se často setkáváte s pojmy, které nejsou součástí vašeho každodenního slovníku. Abyste mohli kvalifikovaně poradit zákazníkům, je nezbytné osvojit si odbornou slovní zásobu.
Každý jistě slyšel rčení „Z deště pod okap“. To znamená: přejít z nepříjemné situace do ještě horší. Okap popisuje spodní část střechy, kam odtéká veškerá dešťová voda – proto se mu také říká okapová hrana. Okapy však již dlouho nejsou tak nepříjemné. Právě naopak: Protože dešťové žlaby nyní ve většině případů zachycují vodu stékající pod okap, jste tam dokonce chráněni před deštěm.
Boční konec střechy
Především v bývalých Sudetech často narazíme na německé slovíčko verge. Výraz verge pochází z germánského jazyka a v překladu znamená „konec dostupnosti“. Proto se boční nebo také přední či štítový konec střechy nazývá okraj. Při pokrývání střechy se obvykle začíná s krajními taškami na pravé straně a pokrývají se plochými taškami až k protějšímu okraji střechy. Předtím je třeba střechu vhodně rozdělit pro příslušný model střešní tašky.
Hřeben střechy
Ačkoli hřeben není v pokrývání střech první, ale spíše poslední, je obzvláště důležitý jako horní konec střechy. Tímto hřebenem je střecha větrána. Správná konstrukce však není jen o viditelných hřebenových taškách. Zpravidla se pod ně připevňuje hřebenová role, která současně chrání před povětrnostními vlivy a zajišťuje dostatečné větrání. Alternativou k hřebenovému válci jsou speciální tašky: Hřebenové spojovací větrací tašky nesou svou funkci již ve svém názvu. Slouží jako spojnice mezi horní řadou jednoduchých střešních tašek a hřebenem. Na horním okraji (spoiler) je otvor, kterým může cirkulovat vzduch. Hřebenové tašky s počátečními a koncovými kotouči pak střechu zakončují.
Některé střechy mají valbovou konstrukci – další trojúhelníkovou střešní plochu na štítovém konci. Okraj, kde se stýká valbová a střešní krytina, se nazývá hřeben a pokrývá se stejně jako hřeben hřebenovou rolí nebo hřebenovými taškami. Mnoho výrobků je proto přiřazeno k oběma detailům střechy – hřebenové i valbové – podle názvu. V místě, kde se hřeben a bok stýkají, jsou zakryty kyčelní čepičkou. U hřebene nelze použít hřebenové oplechování.
Střešní úžlabí
Pokud se dvě šikmé střešní plochy setkají ve vnitřním rohu, vzniklý vnitřní střešní odpad se nazývá úžlabí. Střešní úžlabí se obvykle zhotovují proti dešti pomocí úžlabního plechu a na něj položených plochých tašek. Vrcholným uměním prosté taškové krytiny je integrované úžlabí. Podkladní oplechování úžlabí není potřeba, protože úžlabí je technicky náročné a je pouze integrováno do povrchu střechy s plochými taškami.
Typická konstrukce střechy a důležité technické pojmy
Střešní konstrukce: Většina střech se skládá z krovu (nazývaného také nosná konstrukce nebo střešní konstrukce) a střešní krytiny (nazývané také střešní krytina nebo střešní plášť).
Krov nese střešní plášť. Dřevěná konstrukce se také nazývá střešní konstrukce. A tím jsme již pojmenovali dosud nejdůležitější stavební materiál pro střešní konstrukce: klasické dřevo (v Asii bambus). Kromě toho existují střešní konstrukce ze železobetonu a předpjatého betonu a tzv. stanové konstrukce. V poslední době se jako stavební materiály používají také syntetické a kompozitní materiály.
Střešní plášť. Střešní plášť je vnější vrstva střechy. Jinými slovy, střešní krytina, která musí být odolná proti dešti u šikmých střech a vodotěsná u plochých střech. Krytá střecha tak chrání před deštěm, střecha vybavená dalšími izolačními zařízeními je hydroizolační, přičemž přechod mezi krytím a hydroizolací střechy je často plynulý. V našich zeměpisných šířkách je střešní taška jedním z nejčastěji používaných typů střešní krytiny.
Povrchy střech. Plochy, které vidíte při pohledu na střechu zvenčí, se nazývají střešní plochy. Mohou býtploché nebo svažité aploché nebo zakřivené.
Hraniční čáry a společné průsečíky střešních ploch se nazývají okraje střechy. Přitom horní vodorovná seříznutá hrana tvoří tzv. hřeben střechy, zkráceně: hřeben, zatímco spodní vodorovná hrana (hrany) tvoří okap. Žlaby jsou k nim obvykle připojeny.
Horní, ukončující plocha stěny budovy v oblasti střechy se nazývá štít. Okraj střechy, který se zde může nacházet, například u valbové střechy se čtyřmi střešními plochami, se nazývá okraj nebo zkráceně Ort. Okraj spojuje konec okapu s koncem hřebene. Nepřekračuje tedy žádný jiný střešní sklon. Někdy se mu také říká průčelí budovy a často je vizuálně nápadné.
Pokud se dvě střešní plochy stýkají ve sklonu, nazývají se hřeben, pokud se jedná o vnější hranu, a údolí, pokud se jedná o vnitřní hranu. Pokud se tři nebo více střešních ploch stýkají v jednom bodě, nazývá se tento bod bodem konvergence.
Obecným pravidlem při stavbě střechy je naplánovat střechu s co nejjednoduššími geometrickými tvary a podle nich ji realizovat. Preferovaným tvarem střešních ploch je obdélník. Pokud projektant přenese střechu do půdorysu, zprůměruje ji (klíčové slovo: určení střechy). Střecha složená z několika geometrických tvarů je tzv. složená střecha, nazývaná také střecha s návratem, rozpadající se střecha nebo rozpadající se střecha. Střecha se sklonem k větru je střecha sestavená ze šikmých polygonů: Plochy střechy se pak nutně ohýbají.
-jik-
Foto: iStock