Inspirace cihlou

Dům s cihlovým obkladem, který slouží k bydlení i práci

Spojit bydlení s prací je praktické, šetří čas i náklady, jak zjistil nejen slavný spisovatel a zvěrolékař James Herriot. Právě tak uvažovala rodina veterináře ze západočeského města a architekti Josef Hlavatý a Lenka Hlavatá jim pomohli jejich představy uskutečnit.

Manželé si vybrali parcelu na klidném jihovýchodním kraji města, v zástavbě rodinných domů se sedlovými střechami. V minulosti tu stál menší domek, jehož rekonstrukce však neměla smysl. Cenili si lokality se starší zástavbou a především se vzrostlou zelení. Ústředním motivem zahrady je mohutný ořešák, který se stal jedním z určujících prvků architektonického návrhu.

Dispozice od severu k jihu

Pozemek nepravidelného tvaru má přístup ze severu, jeho podélná osa směřuje severojižním směrem k již zmíněnému ořešáku. Jednoduchý obdélníkový půdorys domu sleduje tuto osu a akcentuje výhled na strom a na biotop s jezírkem v zadní části zahrady. K ulici je dům přisazen kratší severní stranou, severní průčelí zachovává půdorysnou stopu původního domku.

Dispozice se otevírá na západní a jižní straně směrem do zahrady, v západní a jižní fasádě jsou také umístěny velké okenní otvory umožňující maximální propojení interiéru se zahradou. Západní strana je opatřena předsazenou dřevěnou pergolou zajišťující ochranu před slunečním zářením. Před severním průčelím se nachází zpevněná plocha pro parkování klientů.

Stavba je v rámci kompaktního tvaru uvnitř rozdělena na dva funkčně nezávislé základní celky. Veterinární klinika v přízemí je umístěna v severní části domu, aby klienti a jejich svěřenci mohli vcházet přímo z ulice a provoz ordinace nerušil život rodiny. Je zde čekárna pro návštěvníky, dvě ordinace, operační sál, místnost s analyzačními přístroji, denní místnost a WC.

Bytová jednotka je orientována do zadní části pozemku, kde je klid a soukromí. Hlavní vstup vede z východní strany, na zádveří navazuje vstupní hala, z níž se prochází do společného obývacího prostoru s kuchyní a jídelnou. Je otevřený na galerii do patra a působí vzdušným a impozantním dojmem. Nechybí tu krb jako správný symbol tepla domova a z kuchyně se dá vyjít prosklenou stěnou na dřevěnou terasu přímo u jezírka.

V podkroví je umístěna ložnice rodičů s vlastní šatnou a koupelnou, dětské pokoje, koupelna a zimní zahrada.

K cihlám patří dřevo

Majitelé domu preferují přírodní materiály a v tom se s architekty dobře shodli. Zvolili klasický zděný stavební systém, který se uplatňuje jak v konstrukci, tak na fasádě – v podobě přizdívky z režných cihel, která přechází z exteriéru do interiéru ve formě obkladu. Vybrali si raženou cihlu, jejíž nestejnoměrná struktura a barevnost dodávají každému domu originální vzhled, protože žádná cihla se neopakuje. Kromě těchto předností nabízí i velkou trvanlivost a bezúdržbovost.

Přirozeným partnerem je přírodní dřevo zvýrazněné olejovými nátěry a keramické dlažby a obklady imitující šedý kámen. Nadčasová trojice materiálů se neokouká a bude stále moderní.

Technické údaje
Zastavěná plocha: 210,6 m2
Užitná plocha: 300,1 m2
Konstrukce: zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo sendvičové z nosného zdiva Porotherm 30 P + D, tepelné izolace, větrané vzduchové mezery a lícových cihel, vnitřní nosné zdivo Porotherm 24 P + D, stropy železobetonové, dřevěný krov
Výplně otvorů: okna dřevohliníková s izolačními trojskly
Vytápění a technologie: vytápění ústřední teplovodní, zdroj energie plynový kotel v kombinaci s krbovou vložkou a teplovodním výměníkem
Autoři: Ing. arch. Josef Hlavatý, Ing. arch. Lenka Hlavatá, www.hlavati-architekti.cz

FOTOGALERIE:

Zdroj: Můj dům | Foto: Alex Shoots Buildings

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*