Oblíbený program ministerstva životního prostředí NZÚ lidem už třináct let přispívá na realizaci pasivních domů. Stát chce touto podporou dosáhnout snížení energetické zátěže u novostaveb. Nastavení programu pro rok 2022 je zase o něco vstřícnější. Dotace je připravena pro toho, kde se chystá k výměně kotle, stavbě fotovoltaické elektrárny a dalším úsporným projektům. V říjnu minulého roku byl program rozšířen na bytové domy po celé ČR a sloučen s programem Dešťovka. Nově byl obohacen o bonusy za kombinaci více opatření.
Cíle programu zůstaly stejné jako u předchozích programů: snížení emisí CO2 v atmosféře, zvýšení energetické účinnosti budov a zejména zavedení ekologičtějších systémů vytápění. Stát na tuto agendu vyčlenil z evropských peněz 39 miliard korun.
NZÚ je nejúspěšnější dotační program
Nová zelená úsporám navázala na Zelenou úsporám, kterou uvedl v život někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Běží nepřetržitě třináct let a jedná se o nejefektivnější a nejvyužívanější dotační program u nás. Dokazují to i konkrétní čísla. Od roku 2014 získalo přes šedesát pět tisíc příjemců celkem deset miliard korun. Přijato bylo více než devadesát tisíc žádostí. Sedmdesát pět tisíc jich bylo schváleno a padesát šest tisíc vyplaceno. Počty přijatých žádostí od roku 2014 kontinuálně rostou. Kromě nepatrného poklesu v roce 2015, kdy jich bylo vyplaceno o několik desítek méně než předešlý rok, se počty přijatých žádostí stále zvyšují. Od roku 2018 už skokově. Zatímco před čtyřmi lety ministerstvo vyplatilo 9 235 žádostí, o dva roky později už to bylo 12 845 a v minulém roce dokonce 21 200.
Největší předností tohoto programu je, že na něj dosáhne téměř každý. České domácnosti stále více zajímají úsporné stavby a obnovitelné zdroje energie. Proto se ministerstvo životního prostředí rozhodlo program rozšířit.
Ekologický přínos zelené úsporám
Nespornou výhodou NZÚ je, že vlastníci rodinných a bytových domů díky tomuto programu šetří energii a snižuje prvotní náklady při rekonstrukcích, které významně zhodnocují nemovitost. Svou roli hraje i environmentální profit, který si v západní Evropě stále více lidí uvědomuje.
I v roce 2022 platí, že nejvyšší částku můžete od státu získat na stavbu pasivního domu, kde se jedná o dotaci až do výše půl milionu korun.
V NZÚ nově i dešťovka
Úspěšný program „Dešťovka“, který reagoval na sucha posledních let, je od nového roku spojen také s NZÚ. Cílem je zlepšit hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech.
Kromě „zelené“ mají lidé možnost také čerpat Kotlíkovou dotaci, která umožňuje, aby si i lidé s nižšími příjmy mohli pořídit nový a ekologický zdroj vytápění. Standardní nabídkou NZÚ je možnost dotace na zateplení, instalaci solárních a fotovoltaických panelů nebo další úpravy budovy, které vedou ke snížená skleníkových plynů a úspoře energie.
Na dotaci dosáhne i developer
Dotace jsou primárně určeny vlastníkům nemovitostí, ale může o ně zažádat i zástupce bytového družstva nebo obce, nabyvatel bytové jednotky či rodinného domu. V posledních letech přibyl rovněž developer. Novinkou je i možnost vyplatit dotaci majiteli rekreačního objektu, pokud prokáže, že ho trvale obývá. Radost z nových pravidel NZÚ jistě mají i mimopražští majitelé bytových domů. Ti se v posledních letech museli obracet na Integrovaný operační program ministerstva pro místní rozvoj, tzv. IROP. Nyní se opět vrací k Nové zelené úsporám.
Peníze z Národního plánu obnovy půjdou do zelené
Program NZÚ se dostal do nové a komfortní pozice i proto, že stát našel nový zdroj financování. Je jím Národní plán obnovy. Postupně do něj přiteče 19 miliard korun. Od roku 2026 na něj navážou výnosy z dražeb emisních povolenek, případně finance z Modernizačního fondu. Bude se jednat o další cca 4 miliardy korun.
Peníze jsou rozděleny tak, že renovace a výstavba rodinných domů a bytových domů spolkne 10 miliard korun, výměna nevyhovujícího zdroje tepla za obnovitelný 8,5 miliard korun a podpora environmentálního vzdělávání a osvěty dosáhne na půl miliardy korun.
-red-
Foto: iStock