Střecha

5 výhod pálených střešních tašek

Stavba nového domu i rekonstrukce již existující stavby s sebou přináší spoustu rozhodnutí, která se týkají výběru materiálu, designu nebo vybavení. Mezi klíčové položky stavby patří právě střecha, u níž se vyplatí sáhnout po kvalitním materiálu. Vhodnou volbou mohou být v řadě případů díky své variabilitě a odolnosti pálené střešní tašky.

Nová střecha je investicí, kterou v budoucnu opravdu oceníte. V případě kvalitního provedení krytiny totiž budete bydlet ve zdravém prostředí, zůstanete chráněni před všemi povětrnostními vlivy, ušetříte za vytápění, a navíc nebudete dlouhá léta muset řešit výměnu tašek. Proto je důležité věnovat výběru materiálu patřičnou pozornost,” říká obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn.

Samotná krytina z pálených tašek stojí zpravidla mezi 120 a 250 tisíci korun v závislosti na povrchové úpravě a složitosti konstrukce. Například v případě Tondachu pokrytí plochy 200 čtverečních metrů (bez doplňků a speciálních tašek) se cena pohybuje takto:

Na trhu ale existují i jiné možnosti, jako jsou plech, plast, betonová taška nebo asfaltový šindel, které lze pořídit o desítky procent levněji. Nicméně u zmíněných alternativ bývá těžké odhadnout kvalitu, a proto se vyplatí sáhnout po přírodním řešení. Tašky z pálené hlíny mají totiž následující výhody:

1. Spolehlivost

Pálená krytina představuje stabilní, léty prověřený materiál, který zpravidla vydrží několik dekád bez oprav. Minimální jsou při správném provedení střechy i starosti s její údržbou. Systém drážkování v boční a hlavové (horní) části tašek zabezpečuje rychlý odvod vody a pomáhá chránit budovu před vlhkostí a prachem. Výběr suroviny a výjimečný způsob zpracování garantují špičkovou mechanickou pevnost a mrazuvzdornost při optimální hmotnosti a tloušťce krytiny. Pálené tašky patří mezi těžké krytiny, což je činí odolnými proti větru i proti dalším typům extrémního počasí. Vyznačují se také bezkonkurenční barevnou stálostí.

Instalace střešních tašek Sensaton 11 v Benešově

2. Variabilita

Na trhu dnes najdeme desítky různých barevných variant střešních tašek. Mezi stálice patří cihlově červené, hnědé nebo černé odstíny. Keramika se před výpalem, který se provádí při teplotách vyšších než 1000 stupňů, buď nechává režná, nebo se opatří povrchovou úpravou v podobě vrstvy speciálního jílu. Matný až pololesklý vzhled lze vytvořit pomocí engoby, lesku se pak dosahuje glazurou. Ta výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru a navíc ho chrání. Různé kombinace barev a tvarů umožní vytvořit moderní vzhled nového domu i citlivě rekonstruovat historické stavby.

3. Vhodné pro všechny typy střech

Pálené tašky se vyrábí v několika rozměrech a mnoha různých tvarech. Proto je lze použít na téměř každý typ střechy, a navíc jimi architekti mohou kreativně vyřešit například vzhled vikýřů.

Kompletní střecha z kvalitních pálených tašek včetně zateplení a dalších doplňků u průměrného rodinného domu stojí přibližně 375 tisíc korun. Na realizaci je sice nejlevnější plochá střecha, která se také nejsnáze izoluje, jelikož zabírá menší plochu než ostatní typy, ale její údržba pak patří mezi náročnější. Pultové a sedlové střechy mají také jednoduchou konstrukci, a proto jsou finančně dostupnější. Naopak nejvíce nákladné jsou střechy valbové, zato jsou však velmi robustní a stabilní. Co do konstrukce je nejnáročnější mansardová střecha s dekorativními prvky. Sedlová střecha je zase nejvhodnější pro instalaci fotovoltaiky, o kterou je v posledních letech obrovský zájem. Při pořízení našich integrovaných střešních modulů Wevolt X-Tile ušetří majitel na taškách, místo kterých budou instalovány moduly, ale především se bude těšit z toho, že jsou na střeše téměř neviditelné a nenarušují tak celkovou krásu střechy,” popisuje Brand Manager značky Tondach Martin Plšek.

Instalace střešních tašek Planoton 11 v Přerově
Instalace střešních tašek Planoton 11 v Přerově

4. Zdravotní nezávadnost

Pálené střešní tašky jsou vyráběny pouze z přírodní cihlářské hlíny (jílu), která se míchá s vodou, suší vzduchem a vypaluje se ohněm. Zbarvení je přírodně čisté bez chemických přísad. Na rozdíl od plastů vydrží i extrémní teploty bez toho, aby uvolňovala do okolí škodlivé látky. Ty nevznikají ani při případné likvidaci tašek – když se poškodí, dají se opět recyklovat.

5. Odolnost a údržba

Střešní tašky Tondach jsou neobyčejně odolné. „Odolávají vnějším vlivům, nevyblednou vlivem UV záření ani kyselých dešťů. Jsou mechanicky pevné vůči tlaku sněhu nebo krupobití a odolné vůči vysokým teplotám, tedy nehořlavé, a zároveň mrazuvzdorné. Mají výborné hlukové izolační vlastnosti. Pálená taška je přirozeně prodyšná, což napomáhá rychlému vysoušení a zabraňuje tvorbě plísní, a tak pozitivně přispívá ke zdravému prostředí vašeho domova,“ komentuje Martin Plšek.

Pokud investor plánuje obývat i podkroví, musí počítat s dodatečným zateplením střechy. Pak ocení široký sortiment doplňků, které jsou s taškami kompatibilní. Nejčastěji se používá izolace mezi krokvemi. Moderním řešením, které ušetří až třetinu práce, pak jsou tepelně izolační PIR desky. Skládaná krytina má další výhody v jednoduchosti výměny poškozené tašky a v jednoduchosti provedení případného doplňování dalších prvků, jako jsou střešní okna, střešní výlezy, doplnění tašky pro odvětrání koupelny či kuchyně, antény či satelitu.

-red-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*