Zakládání zdiva - položení první vrstvy
Stavba domu

Zakládání zdiva: Důležitost první řady

Stavíte-li z cihel, je založení první řady zdiva jedním z nejdůležitějších kroků. A nevyplatí se ho podceňovat, protože nepřesně založené zdivo se snadno může ve dvou metrech stát velkým problémem. Ani systémové řešení Porotherm, které nabízí jak klasické cihly, tak speciální soklové, koncové i rohové cihly, není samo o sobě zárukou úspěchu. Protože první řada chce své.

Pokud si nejste jisti sami sebou, a je jedno, jste-li svépomocník nebo stavební firma, rozhodně doporučujeme využít Wienerberger expertní službu Pomoc při založení zdiva, která zahrnuje kompletní založení obvodového a středového nosného zdiva, profesionální poradenství a celkové proškolení správného zdění. Také je možné se zakládacím technikem probrat další materiály Wienerberger a získat důležité kontakty pro materiály Semmelrock, Tondach, Terca.

Proč šňůrka nestačí

První krok je pečlivé zaměření základové desky a nalezení jejího nejvyššího bodu a vyrovnání nerovností zakládací maltou. Což vypadá jednoduše. Ale oblíbené metodě starých mistrů zedníků, která je ovšem na stavbách při zakládání zdiva stále k vidění, se raději vyhněte.

Wienerberger specialista na zakládání zdiva Petr Halbrštát doporučuje sofistikovanější postup a dobře ví, proč: „Když natáhnete šňůrku a pojedete jednu cihlu vedle druhé na maltu, takzvaně do šňůrky, nikdy to nesrovnáte tak, jak je potřeba. Dnešní broušené cihly jsou velmi přesné, brousí se na dvě, tři desetiny milimetru a zdí se na milimetrovou spáru, a to na tenkovrstvou zdící maltu nebo speciální PU pěnu. Výškově už nic nenaženete. Dříve se zdilo na klasickou maltu, kde by měla být ložná spára průměrně dvanáct milimetrů. Když jsem o centimetry utekl, měl jsem na každé řadě možnost to srovnat, ale na milimetrové vrstvě tu možnost nemám. Když to neudělám pořádně od začátku, budu mít už možná v polovině patra problém.“

Problém nerovnosti není jen problém estetický, jak by se mohlo zdát. To si připomeňte, pokud byste se slovy „Čert vem rovinu“ nad ním chtěli jen tak mávnout rukou. Konstrukce totiž nese tíhu celé stavby, a musí ji přenášet po celém obvodu rovnoměrně, celou plochou, každou jednotlivou cihlou. Cokoliv jiného se může projevit nežádoucím tlakem a pnutím, a možná i narušenou statikou zdiva.

V hlavní roli detaily

Nerovnosti máme za sebou, čekají nás rohy. Ty jsou totiž specifickým kusem stavby a ovlivňují její vlastnosti víc, než si můžete myslet. Rohová vazba je pro každou šířku cihly jiná, vyrábějí se dokonce speciální tvarovky pro rohovou vazbu. Důležitá je proto, že správně navržený dům, správná cihla a správně provedená rohová vazba zaručí, že máte dům jako skládačku a u oken i dveří byste měli skončit koncovou cihlou. Převazba prostě vychází z rohů. „Roh může vypadat jako detail, ale pokud ho neuděláte pořádně, poznáte to poměrně zřetelně na tepelně-technických, a hlavně statických parametrech stavby,“ upozorňuje Petr Halbrštát na další specifičnost.

Ta ovšem není poslední. Důležitá je také zakládací malta. Jistěže vypadá pro laika stejně jako každá jiná, ale má mnohem větší pevnost – Wienerberger deklaruje 10 MPa, což je hodnota, která je odpovídající i pro bytový dům. Thermo zakládací malta má delší využití pro vyplňování spar mezi cihlami a pro ukládání překladů do malty. Úplně čerstvou novinkou je pak tepelně-izolační zakládací malta Thermo UNI, která krom výborných tepelněizolačních vlastností má stále pevnost 10 MPA.

Zakládání zdiva - položení první vrstv

Proč nelze použít na založení první řady běžnou maltu? „Vždycky při zakládání vyrovnám nerovnosti a pak si nejprve všechno namaltuju, tedy celý obvod a vnitřní nosné stěny. To obvykle zabere tak dvě hodiny a zakládací malta má tu dobrou vlastnost, že s tím časem počítá, za ty dvě hodiny přesně zavadne a když pokládám cihly, tak už je tak tuhá, aby se nepropadala, cihlu pěkně nesla, ale zároveň mě ještě nechá případné nerovnosti dorovnat poklepem gumovou paličkou. Což s běžnou maltou leckdy nedocílíte,“ vysvětluje tajemství první řady Petr.

A pak ještě soklovky. Zase detail, chtělo by se říct. „A zase důležitý,“ upozorňuje Petr: „Soklovky jsou užší, například pro čtyřiačtyřicítku osmatřicítku cihlu o osm centimetrů, konzolují se sedm centimetrů ven a jedeni centimetr dovnitř.  Rozdíl jednoho centimetru je z důvodu správného přenosu zatížení na žebra cihly. Přechody mezi konstrukcemi jsou totiž důležité a úzká soklovka dovolí pořádně odizolovat přechod mezi konstrukcemi, přetáhnout tepelnou izolaci základové desky až přes první řádek zdiva, ochránit spáru pod prvním řádkem, začisti hydroizolaci zpětným spojem. To je správný postup. Když ho nedodržíte, mapám, olupování malby a plísním se patrně nevyhnete. Chlad přes základovou desku dojde až k prvním řádkům zdiva a začne kondenzovat.“  

Petrovy rady se vyplatí brát vážně, protože tento problém patří na stavbách svépomocí mezi nejčastější. A přitom může stavbu za miliony doslova znehodnotit. Sortiment soklových cihel je nyní vyráběný v technických parametrech PTH 24 S Profi, 30 S Profi, 30 TS Profi, 38 TBS Profi a 44 TBS Profi, kterými efektivně pokryjeme veškerou výstavbu rodinných domů a i bytových domů v jednovrstvém zdivu.   

Zednická matematika

Předejděme otázce, jestli se to vyplatí. Vyplatí. Počítejte s námi: služba Pomoc při založení zdiva stojí 5 000 Kč plus DPH. Na první pohled možná dost, ale přiznejme si, že v rozpočtu za dům je to částka takřka neviditelná. Je dobré si uvědomit, že na založení první řady cihel si budete muset půjčit nářadí a speciální pomůcky jako vyrovnávací soupravu, elektrickou ruční pilu, nivelační přístroj – například rotační laser. V půjčovně minimálně za dva tisíce.

„A především, běžně to člověk bez zkušeností zvládne za dva dny, v nejlepším za den. Technik, který to dělá denně, přinese rutinu a zkušenost, tedy rychlost a kvalitu. Za pět hodin by na běžné stavbě, která je připravená tak, jak uvádíme v podmínkách, měl mít hotovo. A můžete zdít. Ať si to každý spočítá…“ upozorňuje na docela jednoduchou matematiku Petr Halbrštát.

Jinými slovy: Nejste-li si jistí sami sebou a svými schopnostmi, nic se neděje. Wienerberger vám profesionálně pomůže se začátkem zdění a nasměruje vás ke správnému pokračování. Na stavbě se prostě vyplatí dělat to pořádně.

Podmínkou je připravené staveniště

Zedníci a pomocné síly

U staveb svépomocí je nutné zajistit po celou dobu přítomnosti technika tři pomocné síly, u stavebních firem pak jednoho zedníka a dva přidavače.

Materiál

Zajištěn musí být na stavbě veškerý potřebný sortiment Porotherm včetně doplňkových cihel, dostatečné množství zakládací malty Porotherm. Palety s cihlami je vhodné rozmístit rovnoměrně po základové desce s ohledem na manipulační prostor – minimálně 1,5 m od hrany základové desky, není je však možné stavět na sebe, bránily by průchodu rotačního laseru.

Pracovní nářadí a pomůcky

Připravená musí být bubnová míchačka, jedno až dvě stavební kolečka a běžné zednické nářadí-postačuje zednická lžíce a lopata.

Přípojky

Samozřejmostí je elektrická přípojka 220 V a voda.

Stavební připravenost

Předpokladem pro zdárný a rychlý průběh je položení vodorovné izolace, přesné vytyčení polohy zdiva na základové desce včetně kontroly úhlopříček a vyznačení polohy otvorů.

Pomoc se založením zdiva
Služba se vztahuje na zakládání jakékoli stavby z broušených cihel Porotherm Profi, Porotherm Profi Dryfix, Porotherm EKO+ Profi, Porotherm EKO+ Profi Dryfix, Porotherm T Profi, Porotherm T Profi Dryfix a Porotherm AKU Profi. Cena služby (pro běžný dům kolem 150 m2) je 6 050 Kč včetně DPH a za tuto cenu získáte:

  • 5 hodin aktivní činnosti technika – vyrovná nerovnosti základové desky, založí první řadu cihel
  • Poradenství v podobě zkušeností a praxe stavebních techniků
  • Zapůjčení špičkového moderního vybavení – vyrovnávací souprava, rotační laser a další
  • Zaškolení a vysvětlení dílčích postupů – kotvení a napojení příček, nanášení materiálu a další navazující postupy
  • Kompletní založení obvodového a vnitřního nosného zdiva na stavbě kolem 150 m2 – podmínkou je dodržení stavební připravenosti

Zdroj: Wienerberger

One Comment

  1. Velmi užitečný návod.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*