Stavba domu

Výpočet příček a nosných stěn, aneb kolik cihel je potřeba – 1. díl

Cihlové nosné stěny a příčky umožňují vytvořit rustikální atmosféru prostřednictvím stěn s otíranou omítkou nebo zcela neošetřených stěn, tzv. „prázdných stěn“. V kompletně zděném domě – s cihlovou fasádou, cihlovými zadními stěnami a příčkami – je dobré a přirozené vnitřní klima. Dům v kompletní cihlové konstrukci zároveň nabízí obyvatelům mnoho komfortních výhod, jako je stabilní teplota v místnosti a optimální zvuková izolace proti hluku zvenčí i z ostatních místností.

Jak na výpočet z projektové dokumentace na cihly, překlady, stropy a komínový systém? Jednotliví výrobci na svých webových stránkách většinou nabízejí buď on-line kalkulačky, nebo vás vyzvou k vyplnění informací a vše vám spočítají.

Prožíváme překotnou dobu, kdy inflace trhá rekordy. Jsme si vědomi, že každý odhad ceny může být během pár měsíců úplně out, ale pokusme se zachytit únorové ceny roku 2022.

Náklady na cihlovou zeď
Cihla: 5800 – 9500 Kč
Cihlové obklady: 2000 – 6500 Kč
Cihlové pásky: 1100 – 3200 Kč
Dutá cihla: 5500 – 9500 Kč

Náklady na metr čtvereční cihlové zdi

Náklady na metr čtvereční cihlové zdi se pohybují od 1000 do 10 000 Kč v závislosti na vybraném typu materiálu. Do nákladů se započítává: Cihla: v ceně 5500 – 9000 Kč za metr čtvereční. Cena tradiční cihlové zdi tak může vyjít asi na 7000 Kč za metr čtvereční. Měli byste však také počítat s různými doplňkovými materiály, jako jsou malta a také s betonem pro základy.

Cihlový obklad: v ceně 2000 – 6000 Kč za metr čtverečních. Takovou zdí o šířce úzké strany cihly se obkládají ocelové nebo dřevěné rámy.

Cihlové pásky: v ceně 1000 – 3000 Kč za metr čtvereční. Využití cihlových pásků je často cenově mnohem dostupnější možnost než obvyklé cihlové zdí. Pásky mají tenkou tloušťku a lepí se ke zdi z jiného materiálu pomocí tmelu nebo jiného podobného způsobu cementování. Celková váha zdi je tak mnohem menší než obyčejný cihlový obklad.

Dutá cihla: v ceně 5500 – 9500 Kč za metr čtvereční. Vyznačuje se jedinečným designem s odolným pláštěm a dutým prostorem uvnitř.

Ceny zednických prací

Ceny zednických prací se pohybují v průměru 350 až 1200 Kč za metr čtvereční při stavbě pevné zdi z cihel. Pokud aplikujete cihlový pásek na beton nebo dřevo, vyjdou zednické práce na 250 až 900 Kč za hodinu pro dodavatele nebo zedníka. Pokud stavíte zeď v domě, jedná se o specializovaný proces, při kterém se mohou často vyskytnout chyby nebo nepřesnosti. V případě pochybností si vždy najměte zedníka.

Co je k tomu potřeba pro výpočet nákladů:

  • půdorysy jednotlivých podlaží – pro umístění nosných a nenosných stěn (dostatečně okótované stavební otvory),
  • řez objektem – výška zdiva, řešení překladů případně ŽB věnců, řešení první řady obvodového zdiva,
  • půdorys krovu – k výpočtu stropu pro upřesnění zatížení, pohledy,
  • upřesnění výběru cihelného materiálu.

Počet cihel

Každá budova, ať už jde o dům, venkovskou chatu, vilu nebo garáž, vyžaduje správný výpočet materiálů, zejména množství cihel ve zdi na 1 m2. To umožní co nejvíce optimalizovat náklady. Po dokončení výpočtů si lze koupit stavební cihlu pro výstavbu celého objektu a pokud možno bez plýtvání. Při výpočtu je třeba vzít v úvahu procentuální podíl vadného nebo poškozeného materiálu. Obvykle činí 7 %. Kromě toho je třeba určit tloušťku stěn. To závisí na klimatických podmínkách terénu, ve kterém je budova umístěna. Objednávejte výrobky nejlépe z jedné šarže, protože v jiných mohou být rozdíly v odstínech.

Standardní rozměry a jejich název

Cihla, která má normální formát a je označena značkou NF, je charakterizována rozměry 25 x 12 x 6,5 cm. Podle standardu je plocha 25 x 12 cm nazývána lůžkem. Strana s rozměry 25 x 6,5 cm je nazývána lžící a 12 x 6,5 cm se nazývá bič.

Pro hrubou orientaci o spotřebě cihel je možno použít následující postup: Základem výpočtů je standardní množství 480 kusů cihel o rozměrech 250 x 120 x 65 mm na 1 m3. Všechny výpočty pro výstavbu různých budov jsou provedeny na základě tohoto ukazatele a způsobu pokládky. Konstrukce stěny v „polovině cihel“ vyžaduje dvakrát tolik spotřeby materiálu.

Chcete-li zjistit počet cihel v 1m2 zdivo, potřebujete 480 děleno 4 (délka výrobku 25 cm, 4 kusy na 1 metr). Dostáváme 120 kusů. Pro stavbu pasivního domu by měl být výsledek vynásoben 2 nebo 2,5krát.

Výpočet potřeby cihel

Cena fasádních cihel činí obvykle pouze 1,5 až 3 % celkových nákladů na stavbu. Ať už si vyberete nejlevnější cihly nebo některý z dražších typů, náklady na zdivo, maltu, lešení atd. jsou stejné.

Jedna cihla je 228 mm dlouhá, 108 mm široká a 54 mm vysoká, spáry jsou obvykle 12 mm široké. Požadavek je 63 ks na m2 fasády, ale kvůli zohlednění smrštění při montáži a dokončování se doporučuje počítat s 66 ks na m2.

Výpočet plochy fasády

Výška a délka všech fasádních stěn domu se vynásobí a od celkového součtu se odečtou plochy dveří a oken. U volně stojících plných cihelných stěn (šířka 228 mm) se plocha počítá pro obě strany. Cihlové štítové trojúhelníky se vypočítají vynásobením výšky štítu (GH) šířkou zdiva (B) a vydělením součtu dvěma.

Plocha fasády domu s cihlovými štítovými trojúhelníky
Výška x délka fasády A
+ výška x délka fasády B,
+ šířka x výška fasády Štít A,
+ výška štítu x šířka štítového trojúhelníku A:2.
+ Výška štítu x šířka

Štítový trojúhelník B:2 : Plocha oken a dveří.
= plocha fasády v m².

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*