Klimatizační jednotky se stanou do roku 2030 největším spotřebitelem elektrické energie v budovách. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost jinému, udržitelnějšímu způsobu chlazení domů. Vyplynulo to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury IEA z roku 2018 s názvem „Budoucnost chlazení“, která varuje před masivním využíváním klimatizací. Řešením podle zprávy je kvalitní vnější stínění.
Zpráva dále poukazuje na to, že při porovnání klimatizace a stínící techniky u přehřívané budovy, se ukazuje, že automatizovaná stínící technika může snížit spotřebu budovy do roku 2050 až o 60 procent.
Tyto systémy tak mohou drasticky srazit emise skleníkových plynů a přizpůsobit evropský fond budov účinkům změny klimatu. A nejenom to, přechod z klimatizace na stínící techniku, by podle nedávné studie agentury Guidehouse znamenal nižší celkové náklady, čímž by se do roku 2050 mohlo ušetřit 14,6 miliard EUR ročně za spotřebu energie při chlazení vnitřních prostor.
Nejdříve stínění, pak klimatizace
Klíčový dokument agentury Guidehouse navrhuje, aby u nových i renovovaných budov byla vždy nejdříve aplikována stínící technika, a to při respektování zásady energetické účinnosti na prvním místě. Teprve až ve druhém sledu by se mělo uvažovat o aktivní klimatizaci, pokud by problém s přehříváním stále trval.
Agentura dokonce navrhuje, aby se „stínící technika“ zahrnula do evropské směrnice EPBD (energetická náročnost budov) jako povinný systém automatizace, podobně jako je tomu u chladicích a topných systémů.
Stínění zvyšuje komfort budov
V současnosti je stínící technikou vybaveno méně než 50 procent budov v EU, přičemž velká část z nich je neautomatizovaná. Kromě boje proti přehřívání stínící technika také zvyšuje uživatelský komfort, pohodlí, zdraví a produktivitu práce.
Podle odhadu agentury Guidehouse bude v roce 2050 až 45 % evropských budov potřebovat klimatizaci. Prozatímní předpoklad pracoval s číslem 28 %. Automatizované stínění dokáže zablokovat až 90 procent venkovního tepla.
Stínění pomáhá v boji proti tepelným ostrovům
Důležité je, že se také sníží efekty městských tepelných ostrovů v důsledku odpadního tepla z klimatizací. A konečně, automatizovaná stínící technika je základním prvkem pro dosažení podmínek budov s téměř nulovou spotřebou (NZEB 2) a optimalizaci jejich energetické náročnosti.
Při použití preferovaného scénáře agentury Guidehouse může stínění do roku 2050 ušetřit až 60 % elektřiny spotřebované na chlazení prostor.
Automatizované stínění sníží spotřebu budov o dvě třetiny
Stínící technika je základním prvkem strategie vycházející z principu energetické účinnosti. Spotřeba elektřiny na chlazení prostor v evropských budovách je v současnosti 81 TWh/rok. Do roku 2050 se má vzhledem ke stoupajícímu počtu klimatizačních jednotek zvýšit na 91 TWh/rok. Pokud by se podle agentury Guidehouse podařilo masivně nasadit stínící systémy, lze dosáhnout snížení na 35 TWh/rok, což je 62 % konečných úspor energie na chlazení prostor v roce 2050.
Automatizované stínění dokáže maximalizovat solární zisky nejenom v létě, ale i v zimě, takže ve výsledku snižuje i potřebu na vytápění. Pevné stínící prvky tuto schopnost nemají, takže je třeba takový stav kompenzovat v 5-20 % dodatečnou spotřebou energie na vytápění.
Studie agentury Guidehouse na závěr konstatuje, že automatizovaná stínící technika umožní klimatickou neutralitu do poloviny století při výrazně menších celkových nákladech.
-red-
Foto: iStock a archiv