Inspirace cihlou

Rodinný dům z poctivých cihel

Mladí manželé původně obývali jedno podlaží rodinného domu svých rodičů ve Vimperku, ale časem zatoužili po vlastním bydlení. Hledali vhodné pozemky v okolí Vimperku a jejich hledání bylo korunováno úspěchem. Při pátrání na internetu narazili na již rozestavěný typový cihlový dům společnosti Jostra, který se jim hned zalíbil. Takže když na schůzku s příslušným realitním makléřem přijel i jednatel Jostry, domluvili se přímo s generálním dodavatelem.

Dům už se stavěl pro jiného zájemce, ten ovšem díky osobní situaci nakonec od smlouvy odstoupil a skoro hotový dům získal rázem nové majitele. „Dům jsme navštívili rozestavěný ve fázi hrubé stavby, a protože jsme byli velice spokojeni s kvalitou i průběhem výstavby, nechali jsme ho dokončit. Na podzim v roce 2014 jsme nabídku objevili a v létě 2015 jsme se stěhovali do dokončeného domu, pouze terénní úpravy v okolí jsme prováděli až po nastěhování,“ vysvětlila nám paní domu.

Nový domov našich hostitelů se nachází v moderní zástavbě na okraji malebné vesnice, v okolí stojí většinou rovněž bungalovy. Sympatické je, že se nejedná o typický satelit, ale parcely jsou poměrně rozsáhlé a každý dům má dostatek prostoru.

Dispozice

Hlavními dveřmi se prochází do zádveří s věšákem a botníkem, po levé straně je technická místnost s prádelnou, napravo je WC. Po pravé straně je chodbička a nalevo vchod do hlavní obytné místnosti spojené s kuchyní a jídelnou. Z chodbičky vedou dveře do dvou dětských pokojů, ložnice rodičů a hlavní koupelny. Z technické místnosti se lze dostat pomocí stahovacích schodů do nízké půdičky sloužící k ukládání sezonního sportovního náčiní.

Hlavní obytná místnost poskytuje prostor pro velkou kuchyň s linkou ve tvaru písmene U, jídelní stůl a obývací zónu se sedačkou, stolkem a televizí. Z obývacího pokoje se vchází prosklenými dveřmi přímo na terasu.

Vytápění a ohřev vody

Vytápění je řešeno plynovým kondenzačním kotlem a radiátory, v koupelně je otopný žebřík. Teplá voda se ohřívá v bojleru v technické místnosti. Díky tepelněizolačním vlastnostem pálených cihel jsou v domě velmi příznivé tepelné podmínky. Pokud si majitelé v budoucnosti budou přát krbová kamna, je možné je instalovat spolu s komínem vedeným po fasádě, vývod pro komín je připraven.

Exteriér a zahrada

Terasu pokrývá betonová zámková dlažba, stín je zajištěn přesahem střechy a solární plachtou. Zahrada má spíš odpočinkový charakter, byla vymyšlená tak, aby její údržba zabrala co nejméně času. Z jedné strany vymezuje hranice pozemku betonový plot, který je zamaskován řadou tújí. Ve spodní části zahrady mají děti bazén a hřiště, z druhé strany je u plotu řada okrasných keřů. Dům je kromě již zmíněné betonové plotovky patřící sousedům ohraničen 3D pletivem. V budoucnosti majitelé plánují instalaci automatických pohonů pro otevírání brány.

„S bydlením jsme navýsost spokojeni a totéž platí i o lokalitě, kde žijeme. V dosahu máme větší města v dojezdu do 20 km, takže si opatříme všechno, co potřebujeme. V domě už pár let žijeme, ale zatím jsme nenarazili na žádné problémy,“ pochvaluje si dům paní majitelka.

Technické údaje
Bungalov Oliver 4 + 1 Jostra
Zastavěná plocha: 139,32 m2
Plocha parcely: 1 119 m2
Základová konstrukce: Základové pasy z betonu prokládaného lomovým kamenem. Základová deska tl. 10 cm je betonová s kamennou drtí a ocelovou ztužující sítí KARI. Izolace proti zemní vlhkosti na základové desce je řešena svařením asfaltových izolačních pasů IPA 400H.
Obvodové stěny: cihlové broušené bloky POROTHERM tl. 440 mm v provedení P+D zděné na zdicí pěnu
Vnitřní zdivo a příčky: cihlové bloky POROTHERM v provedení P+D zděné na zdicí pěnu, tloušťky stěn 240, 115 a 80 mm
Stropy: stropní sádrokartonové podhledy z desek tl. 12,5 mm, v koupelnách ve variantě se zvýšenou odolností proti vlhku. Sádrokartonové podhledy jsou zavěšeny na konstrukci střechy z příhradových vazníků. Tepelnou izolaci stropní konstrukce tvoří minerální rohož uložená nad sádrokartonovým podhledem a opatřená parotěsnou izolací.
Střešní konstrukce: nosná konstrukce valbové střechy z příhradových vazníků se styčníkovými deskami, střešní krytina skládaná betonová – BRAMAC Moravská taška Classic v černé barvě. Podstřešní izolaci tvoří kontaktní střešní fólie JUTADACH.
Výplně otvorů: okna plastová s dvojitými skly, sklopná a současně otvíravá (koef. prostupu tepla 1,1 W/m2K). Vchodové dveře jsou rovněž plastové celoprosklené, vnitřní dveře MASONITE standard.

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*