Inspirace cihlou

Rodinný dům (nejenom) pro mladé hokejisty

Postavit dům tak, aby vyhovoval všem jeho obyvatelům a jejich zájmům, není jednoduché. O to víc, pokud jde o mladou dynamickou rodinu s dětmi. V Chrástu u Mladé Boleslavi se to architektu Jakubu Chocholovi povedlo.

Ačkoli to při pohledu z ulice nemusí tak vypadat, dům Noskových srší nápady a architektonicky originálními řešeními počínaje vlastní stavbou a jejím chytrým prostorovým řešením na pozemku, garážemi pokračuje, přes interiér, zahradu po saunu a bazén. Vše vymyšlené do detailu, funkční, hezké.

Přáním budoucích majitelů bylo vytvořit jednoduchý přízemní dům pro bohatý rodinný život mladé sportovní rodiny se dvěma malými kluky a s ohledem na omezené finanční možnosti. Důraz byl kladen na maximální propojení interiéru společenské části s exteriérem, dostatek světla v celém domě, dostatek úložného prostoru pro spoustu sportovního vybavení včetně požadované místnosti na sušení hokejových a fotbalových věcí.

Výsledek ve vztahu s „omezenými finančními možnostmi“ mladé rodiny je velmi výrazný a určitě nepůsobí levně. Nenašli jsme žádné kompromisy, ať už ve vztahu k zadání, či k vlastní realizaci projektu. Marně jsme si lámali hlavu, co by se mohlo změnit, kdyby možnosti byly „neomezené“.

Pohled architekta

„Návrh domu probíhal ideálně, protože mě klient, sestra se švagrem, přizvali k návrhu už při výběru pozemku. Tak bylo možné ovlivnit i jeho výběr. Dostali jsme se k možnosti nákupu velmi zajímavého pozemku zatíženého ‚břemenem‘, který odradil několik kupců před námi,“ říká Ing. Jakub Chochola, autorizovaný architekt u ČKA.

Další nevýhodou pozemku pak bylo to, že byl cca 80 cm utopený oproti sousedům. Ale právě díky těmto „mínusům“ byl stále na prodej, zatímco na sousedních pozemcích již stály nové domy.

Stavební pozemek má tvar nepravidelného pětiúhelníku a nachází se v klidné části obce Chrást u Mladé Boleslavi. Pozemek na severní straně sousedí s lesem. Úvodní návrhy toho, co by na pozemku mohlo vzniknout, rozhodly, a tak došlo k nákupu a řešení oddlužení pozemku, což trvalo asi rok.

„Stále mě udivuje, jak málo pozornosti běžní stavitelé věnují výběru pozemku a soustředí se převážně na dům. Ale ze zkušeností je jasné, že pozemek je důležitější než dům samotný. Na špatném pozemku je velmi těžké postavit kvalitní dům, nicméně na kvalitním pozemku to jde prakticky samo,“ podotýká k situaci Ing. Jakub Chochola.

Další výhodou při navrhování byla údajně takřka bezmezná důvěra v nápady architekta, která se pozitivně propsala do celkového díla. Jeho záměr nebyl rozmělněn nekoncepčními a nepromyšlenými zásahy zadavatelů. „Bez toho, aby architekt (po)znal dobře svého klienta, není možné navrhnou dům šitý klientovi na míru. Dále je nutný podobný pohled na svět a hodnoty mezi oběma stranami,“ uzavírá vyprávění o začátcích spolupráce Ing. Chochola.

Poloha domu na pozemku

Dům je na pozemku umístěn tak, aby maximalizoval využitelnou část zahrady, a to tím způsobem, že je osazen s minimálními – dvoumetrovými – odstupy od hranic pozemků a minimálním odstupem sedmi metrů od sousedního domu. Obvodové stěny domu jsou rovnoběžné s hranicemi parcely. Umístění ve tvaru hokejové hole tak zajišťuje dokonalé odclonění ulice od pobytové zahrady a oken z pobytových pokojů.

Architektura

Dům je složen ze dvou hmot. Obytnou část tvoří jednoduchý obdélníkový hranol, z kterého vystupuje nižší objekt garáže se saunou tvaru nepravidelného polygonu reagujícího na tvar pozemku. Obě hmoty se částečně překrývají, aby z ulice nebylo vidět do zahrady. Průchod do zahrady je zjemněn zaoblenými rohy umožňujícími plynulejší průchod z ulice do domu.

Dům má jedno nadzemní podlaží a není podsklepený. Střechy jsou ploché. Propojení obývacího prostoru s krytou terasou, resp. zahradou, zajišťuje „stoprocentní“ prosklení od podlahy ke stropu a na celou šířku místnosti. Vysoké hladiny proslunění je navíc docíleno použitím střešních světlíků a světlovodu v chodbě. „Role střešních světlíků se opět ukázala jako nezastupitelná, protože dokážou přivést světlo doprostřed dispozice, kde by jinak byla tma,“ říká Jakub Chochola.

Stavební firma investory od realizace světlíků odrazovala, ale ti naštěstí na řešení trvali. Díky dobré práci technického dozoru, důvěře a trpělivosti budoucích majitelů a pravidelného autorského dozoru architekta na stavbě se nakonec podařilo vytvořit dílo, ze kterého mají jeho uživatelé (a dokonce i stavební firma) velkou radost a majitelé i požadovaný užitek…

Rada pro stavitele: „Pokud vám stavební firma bude nějaké řešení vymlouvat, často je to proto, že nemá s daným řešením zkušenosti nebo je pracnější. Ale nezapomínejte na to, že bydlet tam budete vy, a ne řemeslníci :-). V těchto ‚atypických‘ případech je třeba věnovat realizaci zvýšenou péči, aby vše bylo provedeno dle záměru, protože je zde velké riziko, že dojde k pochybení,“ připomíná architekt.

Dispozice domu

Také interiér je dílem architekta Chocholy. Přes předsíň s „tajnou“ walk-in šatnou vyrobenou na míru se kolem WC a sušárny vstupuje do obytného prostoru s kuchyňským koutem, spíží, jídelnou a relaxační částí, ze které je přístupná pracovna (popř. pokoj pro hosty).

Výrazným prvkem obývacího pokoje je sytě žlutá kuchyň, která celý interiér krásně rozsvítí i v ponurých dnech. Obývací prostor je bezprahově napojen na zastřešenou západní terasu posuvně zdvižným HS portálem. Okno vyplňuje celou plochu západní „stěny“. Původně zamýšlené propojení pokojů se zahradou balkonovými dveřmi bylo z důvodu finančních úspor zrušeno a nijak to domu – k překvapení architekta – na funkčnosti neubralo.

V severní části domu se nachází soukromá zóna s dvěma dětskými pokoji, dětskou koupelnou, technickou místností a ložnicí manželů s vlastní šatnou a koupelnou.

Atypické detaily

Jak již bylo naznačeno, dům byl řešen do posledního detailu včetně zarážek na dveře navrtaných do stěny nebo zapuštění jména majitelů do fasády z keramických kachliček Azelujos přivezených z Portugalska. Za zmínku ale stojí ještě celá řada dalších atypických detailů. Zajímavým řešením jsou zapuštěné keramické sokly ve stěně v omítce. Zkosené hrany světlíku v obývacím pokoji pouštějí do pokoje výrazně více světla, než kdyby byly kolmé.

Krbový „blok“, jehož součástí je vstup do spíže a pracovny, je místo omítky potažen šedou betonovou stěrkou. Jsou tu osazeny dveře se skrytou zárubní, které nejsou na první pohled viditelné, protože mají také povrch z betonové stěrky.

Vynalézavostí a praktičností potěší i další řešení: zavěšené světlo nad kuchyňským ostrůvkem přímo pod světlíkem je spuštěno z vložené trubky.

Oplocení, vjezd a parkování

Na jižní straně u komunikace není pozemek na jeho hranici oplocen. Oplocení tvoří samotný dům doplněný o pár plotových panelů hlouběji na pozemku. Tím vzniká poloveřejná parkovací plocha pro dva automobily, která je využívána více než samotná garáž. Oplocení je z drátěných 2D panelů výšky 1,8 m. Parkovací plocha u garáže je vydlážděna velkoformátovou betonovou dlažbou. Na pozemku jsou celkem čtyři parkovací stání, z toho dvě v garáži.

Přístup do domu, prostor mezi domem a garáží a terasa jsou přestřešeny. Zajímavostí jsou oblouky u vstupu, které zajišťují plynulejší průchod „šikanou“ do domu. Terasu podpírají místo klasických trámů rozvětvené kmeny akátových stromů, které nejen při pohledu z interiéru krásně komunikují s přilehlým lesem.

Zahrada

Součástí návrhu domu byl i návrh zahrady, který byl realizován Janem Šafaříkem, který si dokázal bravurně poradit se všemi požadavky včetně instalace skoro dvoutunového kamene doprostřed zahrady. Organická plocha trávníku je vymezena ocelovými obrubníky a ostrůvkem se stromem, do kterého je zakomponován poklop studny a umístěna nabíjecí stanice pro automatickou sekačku. Záhony jsou řešeny jako „štěrkové“, resp. se jedná o lomový kámen větší frakce přivezený přímo z nedalekého lomu.

V severním rohu zahrady jsou umístěny vyvýšené záhony, dřevník a za domem pak „jedlá“ nudle, kde jsou vysázeny maliny, borůvky, ostružiny atd. Členění zahrady také počítalo s možností umístění hokejové a fotbalové branky na trávníku pro domácí trénink.

Návrh kombinuje trvalky a traviny s důrazem na strukturu a sezónní barevnost, aby v každém ročním období byla část zahrady barevná. Na pozemek bylo z lomu přivezeno několik mohutných kamenů.

U vjezdu je vysazena nová borovice lesní, v ostrůvku v zahradě dřezovec trojtrný, který roste ornamentálně s drobnými lístky se svěží barvou. Kolem plotu jsou vysázeny například keře Viburnum, bobkovišen, specialitou je plodící kiwi či vyvýšené záhony, převzaté z permakulturní zahrady.

Co na to říkají domácí a návštěvy?

Tereza Nosková: V domě se nám bydlí skvěle, miluju výhledy z francouzského okna do zahrady. Ať už na stranu do lesa z gauče nebo od jídelního stolu, kde je krásně vidět přes stromy západ slunce nebo z kuchyně od ostrůvku, kdy se mi otevírá celá zahrada i s ochlazovacím jezírkem. Výhled je úžasný za jakéhokoliv počasí. Ráda si sednu na gauč a otevřu francouzské okno, abych k výhledu slyšela i proudění vody v jezírku, zvuky přírody a šumění větru.

Vždy jsem chtěla žlutou kuchyň a manžel mi ji nevymlouval, tak ji mám. Je super, lidé, co k nám chodí, říkají, že by je nikdy nenapadlo, že může být žlutá kuchyň tak krásná. Skvělé je v ní i okno nad linkou, takže přes den mám spoustu světla a výhled ven, ať už pracuji u linky, či na ostrůvku.

Hodně oceňuji jednoduchost interiéru a velké množství úložného prostoru, je snadné mít uklizeno. Mám ráda jednoduchost a útulnost zároveň, to splňuje kombinace žluté kuchyně, šedé stěrky, výklenku na dřevo a knih v poličkách.

Super je šatna v ložnici a koupelna v soukromí ložnice. Prostorná prádelna a další úložný prostor a sušárna v chodbě s topnými žebříky na dresy mých tří hokejistů a na další a další sportovní vybavení. Úložné prostory v chodbě jsou úplně geniální – spousta věcí, ale pořád uklizeno.

Naprosto skvěle hodnotím orientaci domu, kdy máme úplné soukromí z ulice a vše otevřené do zahrady a lesa.

Návštěvy jsou ve 100 procentech domem nadšené, právě orientací domu, jeho světlostí, zahradou. Lidé se zde cítí moc příjemně, často si tu připadají jako ve wellness… Často také říkají, že by čekali od moderního domu strohost, že u nás to působí vše jednoduše, ale útulně. Na domě bych nic neměnila!

Jan Nosek: Dům je splněným snem. Samostatné bydlení v klidném koutu čím dál rušnější lokality.

Spojení dřevěných dekorů s jednoduchými moderními liniemi mi přijde stále geniálnější. Díky mnoha úložným prostorům a jednoduchosti interiéru se v domě snadno udržuje čistota. Naši návštěvníci obdivují světlost interiéru docílenou vhodně umístěnými světlíky a světlovodem. Mě pořád baví kombinace materiálů v hlavní obytné místnosti. Dřevo, betonová stěrka, žlutá kuchyň jdou překvapivě dobře dohromady.

Garáž-dílna alias zábavní centrum je má oblíbená místnost hned po domácí sauně s ochlazovacím jezírkem. Velice se mi zamlouvá i koncept stále barevné zahrady, je pořád se na co dívat.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*