Stavba domu

Proč stavět z pálených cihel? – 1. díl

Máte stavební pozemek a již pouze přemýšlíte nad volbou materiálů, z něhož postavíte nosnou konstrukci domu? Tento problém řeší prakticky každý stavebník. Roli hrají jednak osobní preference, zkušenosti, cena, trvanlivost i rychlost výstavby.

Rada publika, aneb jak se rozhodovali ostatní: V případě rodinných domů, kterých se ročně postaví přes 18 tisíc, má přes 15 tisíc nosné konstrukce z cihel. Téměř 300 budov je postaveno s pomocí prefabrikátů a necelé tři tisícovky jsou dřevostavby – tak to alespoň vidí Český statistický úřad, který má v současné době poslední údaje z toku 2021. V případě bytových domů, kterých je postaveno každý rok zhruba 450, využívá cihel 340 domů, prefabrikátů přes 80 a na dřevo jako stavební materiál padla volba na tři bytové domy.

Pojďme s proudem

Přes 80 procent stavebníků, kteří si pro stavbu svého domu volí cihlu, se přece nemůže mýlit v úsudku. Trendy v bytové výstavbě přicházejí a odcházejí, ale cihla zůstává spolehlivě oblíbená, a to z dobrého důvodu: žádný jiný stavební materiál nenabízí tak širokou škálu výhod. Zde jsme zdůraznili pět klíčových důvodů, proč jsou cihly nejlepší.

A jaké byly hlavní důvody pro volbu pálené cihly?

Oslovili jsme několik stavebníků, kteří si zvolili za základ svého nového domu bydlení pálenou cihlu. Zde jsou jejich názory:

Jsou energeticky úsporné

„Dům postavený z cihel zůstane v létě obecně chladnější a v zimě teplejší než dům postavený z jiných materiálů. Je to proto, že cihly mají vysokou tepelnou hmotnost, což znamená, že absorbují teplo pomaleji než lehké materiály. V létě tak zabraňuje ohřívání domu horkým venkovním vzduchem, zatímco v zimě pomáhá zabránit úniku tepla z interiéru. Nejlepší vlastnosti mají cihly s izolací, které jsem již nemusel dodatečně izolovat,“ tvrdí Josef Navrátil z malé vesničky ve Středních Čechách, který dostavěl v loňském roce.

Jsou nenáročné na údržbu

„Nechtělo se mě vymýšlet fasádu a omítání. Celý dům jsem obložil cihlovými destičkami klinker. Na rozdíl od jiných stavebních materiálů nevyžadují žádné nátěry, nátěrové hmoty ani laky, aby si zachovaly estetiku a trvanlivost. Cihly s dlouhou životností jsou zcela odolné vůči povětrnostním vlivům, a to i v extrémních podmínkách, jako jsou bouřky, a protože cihly neobsahují rostlinnou hmotu, jsou odolné vůči škůdcům a v horkých a vlhkých podmínkách se nerozpadají,“ říká Václav Procházka z Jižních Čech.

Jsou dobrou investicí

Češi cihlám důvěřují a cihlové domy je přitahují. „U mě byla volba jednoduchá. Cihla je v naší vesnici tradiční stavební materiál. Tyto domy jsou všude kolem naší novostavby. Nechtěl jsem vyčnívat. Třeba takový srub zde působil jako pěst na oko. Cihla je nejlepší, a z cihel lze postavit moderně vypadající dům. Proto je pro mě cihla moudrou volbou. Chtěl bych dům zanechat i pro vnoučata,“ svěřuje se Petr Václavek z předměstí Hradce Králové.

Jsou udržitelné a bezpečné

„Cihlářské hlína se v přírodě hojně vyskytuje, takže cihly pro mě byly ekologicky citlivou volbou. Navíc není problém je recyklovat. A protože cihly neobsahují agresivní chemikálie, plasty ani umělé sloučeniny, myslím si, že jsou cihlové domy zdravým prostředím pro život mé rodiny,“ říká Hana Bláhová nedaleko od Třebně a dodává: „V naší vesnici již několikrát úřadovala povodeň a vím, jak dopadly domy, které nebyly postaveny z pálených cihel. Cihly mi pomohou zajistit bezpečnost. Navíc jsou přirozeně odolné proti požáru. Důkazem toho je dům po požáru: zůstane stát komín a obvodové zdi.“

Jsou stylové

„Rozhodla stylovost. Ať už dáváte přednost dramatické tmavé čokoládě, nostalgické červené cihle nebo lehce bezstarostné smetanové, existuje cihla, která se hodí k vašemu stylu. Navíc výrobci cihel v posledních letech zdokonalili nové techniky vypalování v pecích, což znamená, že jsem si mohl vybrat i z širší škály textur a povrchových úprav. Dům jsem ale nakonec obložil pálenými cihličkami,“ svěřuje se Jiří Kohout z Vysočiny.

Není cihla jako cihla

Je vidět, že i když se cihla neustále vyvíjí, její obliba u stavebníků má naprosto setrvalou tendenci. Plný a pevný objem pálených cihel byl po staletí jejich předností a výhodou. Jenže jak stavbám přibývalo pater a místností, začala být jejich hmotnost na obtíž. Stejně jako příliš rigidní rozměry, které ukusovaly z užitné plochy interiéru. Výkop tímto směrem provedly nejprve cihly odlehčené, pro chráněné vnitřní zdivo a po sériích experimentů pak evoluce stavebního materiálu dospěla k cihlám zúženým, kráceným a dutým. Perfektní pro stavbu příček a předělů, proto přezdívané coby příčkovky. U vnitřního zdiva, nenosných stěn, šachet a přizdívek většinou totiž většinou nevyžadujeme takovou odolnost. Duté cihly obětovaly část své strukturní pevnosti (jsou křehčí, lámavější), ale tím získaly lehčí provedení, a vzduchové mezery v nich podpořily akumulaci tepla, odvětrávání. 

Lze se říct, že dutá cihla byla druhým nejvýraznějším krokem pro stavebnictví, od příchodu pálených cihel plných. A vývoj se po zavedení dutin rozhodně nezastavil. Začaly vznikat celé duté cihelné bloky: hurdisky, věncovky, pro překlady a stropy. A taky cihelné tvárnice, u nichž podstatnou část „objemu“ tvoří vzduchové dutinky a komůrky. 

Nápad vyplnit tyto komůrky dalším izolačním materiálem (pěnou, vatou, polystyrenem) na sebe nenechal dlouho čekat. Dnes existují v různých rozměrech pro obvodové, nosné a příčkové zdivo, pro překlady a stropní konstrukce. Pro jejich spojování je většinou zapotřebí speciální malta anebo tmely, pěny, jejich sklad je ovlivněn drážkami pro zasazení.

Výhody? Lehčí, s předpokladem snazší manipulace při pokládce. Úspora spojovacího materiálu. Dobrá prostupnost pro vodní páry, částečné zachování tepelně-izolačních vlastností. Nevýhody? Křehkost a nezbytnost spousty „doplňkových“ řešení ke kompletaci (výplně pro rohy místností, stavební otvory, kotvící prvky). Část těchto neduhů pak odrušily broušené cihelné bloky.

A dnes? Odlehčené, děrované, lícové, uzpůsobené pro režné zdivo, pálené příčkovky, příčkovky dutinové a drážkové, cihly typu THERM, cihly s kapsou na maltu, uzpůsobené pro vlévání cementovou maltou nebo betonem, se zazubenou styčnou spárou, cihelné bloky… výčet to zdaleka není kompletní, protože vývoj stavebních technologií se stejně jako výroba cihel nezastavil. 

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*