Stavba domu

Proč používat kompletní stavební systémy včetně doplňků

Rodinný i bytový dům lze postavit takřka kompletně z uceleného systému keramických stavebních výrobků. O výhodách stavění z kompletních stavebních systémů se dozvíte v tomto článku. Každá zděná stavba se skládá ze svislých a vodorovných konstrukcí, střechy, fasády a případně komínu. Každou z těchto částí stavby lze snadno postavit z prvků, které jsou součástí systému pro danou kategorii. 

Systémy pro svislé a vodorovné konstrukce 

Systémy pro stavbu zdí a stropů zahrnují několik stavebních prvků, které dohromady tvoří funkční konstrukční celek. 

Cihelný systém 

Systém pro svislé konstrukce zahrnuje soklové cihly pro založení zdiva, obvodové cihly s integrovaným zateplením nebo bez něj a cihly pro vnitřní zdění-příčkovky, akustické cihly a cihly určené pro nosné zdivo . 

Překlady 

Systém keramicko-betonových překladů představuje vodorovné prvky pro překlenutí otvoru nad oknem nebo dveřmi. Dále se jedná o nosné překlady překlenující otvor v nosné části zdi. Na trhu jsou také roletovo žaluziové překlady, které jsou rozměrově přizpůsobeny budoucí montáži roletového nebo žaluziového kastlíku tak, aby byl skrytý pod omítkou. 

Stropy 

Polomontované keramické stropní systémy se skládají z keramicko-betonových nosníků, stropních keramických vložek a věncovek. Jedná se o systém, který je poměrně jednoduchý na montáž, a šetří čas i peníze. 

Spojovací materiály a pomůcky 

Mezi spojovací materiály patří zdící malta (zakládací, tenkovrstvá a tepelně izolační), lepidlo a pěna. 

Zdění nám usnadní následující pomůcky: aplikační pistole pro montážní pěnu, manipulační kleště pro přenášení cihel, nanášecí válec pro nanesení požadované tloušťky vrstvy malty nebo lepidla na broušené cihly. 

Střešní systémy 

Keramické střešní systémy nabízí řešení pro pokrývky střechy i její zateplení. Krytinou jsou pálené střešní tašky a střecha je zateplena speciálními střešními termoizolačními deskami. Nezbytnou součástí střechy jsou také keramické doplňky, které řeší např. instalaci antén, solárních panelů, vyústění odvětrávání nebo montáž hromosvodu. 

Fasádní systémy  

Pohledová cihlová fasáda může být vytvořena buď z lícových cihel nebo obkladových pásků. Díky rohovým prvkům vypadá fasáda obložená keramickými pásky velmi autenticky. Pro spojení a vyspárování se používají speciální lícové a spárovací malty. 

Komínové systémy  

Komínové systémy představují třívrstvou konstrukci, která se skládá z komínové vložky, tepelné izolace a komínové tvarovky. Tento systém zajišťuje bezpečný odvod spalin i přísun vzduchu ke spotřebiči. 

9 důvodů, proč používat kompletní systémy od jednoho výrobce 

  1. Spočítaní spotřeby materiálu 

Společnosti dodávající keramické systémy staveb poskytují zdarma výpočet potřebného množství materiálu na stavbu dle konkrétního projektu. 

  1. Kompletní cenová nabídka 

Zvolení komplexního systému od jednoho dodavatele zajistí přesnou a přehlednější cenovou nabídku za dodávaný materiál. 

  1. Technické poradenství přímo od výrobců 

Techničtí pracovníci pomohou vyřešit konkrétní problémy stavby a doporučí, jak postupovat. 

  1. Možnost odborného zaškolení i pro stavby svépomocí 

Výrobci nabízí za poplatek komplexní zaškolení v jakémkoliv procesu výstavby pro stavební firmy i soukromé stavitele, kteří se rozhodnou stavět svépomocí. 

  1. Vyřešené stavební detaily u jednotlivých systémů 

Výrobci mají mají řešení na konkrétní možné problematické detaily, jako jsou např. tepelné mosty, založení paty zdiva, parotěsnost a vzduchotěsnost sendvičových systémů. 

  1. Vypracované technologické postupy stavby 

Postupy výstavby u jednotlivých systémů jsou veřejně dostupné. Jejich dodržení zajistí správnou funkčnost a životnost stavby. 

  1. Návaznost stavebních prvků 

Jednotlivé stavební prvky z jednoho systému na sebe rozměrově i tvarově navazují. Např. u stropu je výška věncovky shodná s výškou stropní desky. Také doplňky mají rozměr a tvar odpovídající ostatním prvkům. 

  1. Řešení pro prostupy  

Komínové prostupy, prostupy stoupací potrubí a vzduchotechniky – na to vše ve svých ucelených systémech výrobci pamatují. 

  1. Usnadnění procesu reklamace 

Případné vady na stavbě se mohou projevit až v průběhu času. V případě použití komplexního systému a dodržení technologického postupu stavby, je pravděpodobnost vad minimální. Pokud však přesto vyvstanou, snadněji se odhalí jejich příčina u systému od jednoho výrobce než u použití materiálů a komponent od více různých výrobců. 

Lucie Suchárová

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*