Inspirace cihlou

Překvapení pod plechovou střechou

Nenápadně elegantní rodinný dům na okraji malé středočeské obce je výsledkem vlastní invence a velkého nasazení stavebníků. Ve spojení s moderními technologiemi vzniklo originální bydlení, které bude dlouhá desetiletí výborně sloužit. Seznamte se se zajímavým příběhem.

Mladá dvojice našla pozemek na samém okraji malé středočeské obce, s výhledem do polí a na periferii Prahy. Parcela s přístupem ze západní strany a hlavní orientací na jih a východ slibovala mnohé výhody. „Hlavní byl klid a okolní příroda Karlštejnska protkaná hustou sítí cyklostezek. Jsme aktivně založená rodina, proto nám toto místo připadalo ideální,“ vysvětluje na úvod naší návštěvy paní domu.

Od inspirace k vlastnímu řešení

Nejdříve se rozhodli pro stavbu domu na klíč a poohlíželi se mezi typovými projekty. Přízemní dům se sedlovou střechou považovali za optimální variantu pro své potřeby i prostředí malé obce. Nakonec si dispozici navrhli sami na základě inspirace několika typovými domy, které se jim líbily.

Při vjezdu na pozemek byla realizována samostatná garáž se skladem zahradního náčiní, samotný obytný dům je posunut dále do zahrady, aby měl větší klid. S ohledem na orientaci pozemku se dvojice rozhodla pro dispozici ve tvaru písmene T, která umožňuje ho optimálně využít. Architektonicky je dům rozdělen na dvě hmoty, s bílou fasádou zakrývající odpočinkovou část a plechovou fasádou opláštěná společenská část. Hlavní vstup do domu vede ze západní strany. Základ „Téčka“ tvoří ložnicová část, která je orientována rovnoběžně se severní hranicí pozemku. Jsou zde pokoj pro hosty, ložnice, dětský pokoj, WC, koupelna. Kolmo směrem k jihu se připojuje společný obývací prostor, jehož přirozeným těžištěm je kuchyň s varným ostrůvkem. „Toto řešení nám umožnilo zřídit prosklené stěny na dvě strany – na západ a na východ.

Máme v domě jak ranní, tak odpolední sluníčko a také si můžeme užívat dvě terasy. Ráno snídat s výhledem na kvetoucí zahradu a pole a kvečeru si vychutnat skleničku při zapadajícím slunci, “ pokračují naši hostitelé. „Stavební projekt zhotovil projektant, který náš původní návrh o něco zvětšil a také nám poradil otevřít obývací prostor do podkroví a vytvořit galerii, což byl výborný nápad.“ Do společné obývací části bylo dodatečně navrženo vzdušné jednoramenné schodiště, galerie nyní slouží k odpočinku a umožňuje přístup do půdního prostoru. Jedna část je využita jako šatna s cenným úložným prostorem, ve druhé části je plánována pracovna. „Galerie dodala našemu domu úplně novou dimenzi, je nesrovnatelně prostornější a zajímavější než běžný obývák s rovným stropem.“

Technické řešení

Konstrukční systém byl stavebníkům od počátku jasný: „Chtěli jsme dobře prodyšnou stavbu, bez vnějšího zateplení, proto jsem si hned na začátku vybral zdivo Heluz Family 50 2in1 s integrovanou izolací. Jižní fasáda je provětrávaná – má plášť ze stejné plechové krytiny jako střecha,“ vysvětluje majitel domu. O tepelnou pohodu se stará podlahové vytápění s elektrokotlem o výkonu 12 kW. Dům je napojen na veřejný vodovod, na zahradě má podzemní nádrž o velikosti 7,5 m3 na dešťovou vodu pro zalévání zahrady čerpadlem nebo ruční pumpou. Voda z místních zdrojů je značně tvrdá. 

Interiér s vlastním příběhem

interiér si majitelé domu kompletně navrhli a realizovali vlastními silami a byl pro nás při naší návštěvě velkým překvapením. Za jednoduchou moderní fasádou, střízlivou kombinací hladké bílé omítky a prvků z antracitového plechu, by málokdo čekal přírodní až industriální styl, kterému dominuje výrazná struktura dřeva a její kontrast s černým kovem. Za jedinečný dojem „může“ zejména odhalená konstrukce krovu, především masivní vazné trámy z pivovaru, postaveného v roce 1898. Příběh starého dřeva je zcela ne- nahraditelný a udává atmosféru celému domu. majitel jej vkusně doplnil prvky z černé oceli. K nim krásně ladí lavice, kterou vyrobil rovněž ze starých trámů, třívrstvé dubové podlahy, krb obložený cortenovými plechy nebo dřevěné posuvné dveře s ocelovými pojezdy. do celkového rámce dobře zapadají sladěné detaily i citlivě zvolené doplňky, například vlastnoručně vyrobená svítidla v industriálním stylu.

Budování nového domu i zahrady znamenalo pro naše hostitele významnou životní etapu a také příležitost k seberealizaci. A protože ani nabídka profesionálních zahradnických firem nebyla uspokojivá, po svém pojali i zahradu, kterou si sami navrhli a nakonec se tomuto oboru začali i profesionálně věnovat.

Technické údaje
Zastavěná plocha: 149,8 m2 (+ terasy a garáž)
Užitná plocha: 173,8 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a podkladní deska, zdicí systém Heluz, obvodové zdivo Heluz Family 50 2in1, na jižní straně větraná fasáda (větraná vzduch. mezera, plechová krytina Satjam Rapid na nosném roštu), stropy keramické Heluz, zastřešení – tesařský vaznicový krov, izolace min. vlna 300 mm, větraná falcovaná krytina Satjam Rapid, komín ocelový RoKA RS o průměru 180 mm, s izolací tl. 25 mm
Otvorové výplně: okna dřevohliníková otherm s izol. trojskly, předokenní žaluzie do překladů Vario, vnitřní dveře s dubovou dýhou od firmy CAG – bezfalcové do obložkových zárubní a posuvné předstěnové na ocelových pojezdech
Podlahy: třívrstvé dřevěné podlahy Kährs lepené na anhydritovém potěru, keramické dlažby
Vytápění: podlahové teplovodní vytápění, zdroj energie elektrokotel 12 kW, roční spotřeba energie 15158 kWh, krb s krbovou vložkou Romotop
Projekt: Martin Bauš, Ateliér dvořák, Rudná u Prahy

FOTOGALERIE:

Zdroj: Můj dům | Text: Jitka Pálková | Foto: Petr Adámek

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*