Střecha

Pálená střecha je korunou každého domu – 4. díl: Voda musí ze střechy pryč

Střecha je v průběhu roku vystavena různým povětrnostním vlivům více než jakákoli jiná součást domu. Jednou z nejdůležitějších funkcí střechy je odvádění dešťové vody.

Mnoho střešních tašek je navrženo tak, aby se vzájemně propojovaly a překrývaly různými zámky, což umožňuje účinný odtok vody. Abychom mohli zákazníkům co nejlépe poradit při výběru modelu tašky, je třeba zvážit funkčnost typů zámkové tašky a odvod vody ze střechy.

Kromě dutinových zámkových a dvojitých žlabových zámkových tašek patří k typům střešních tašek vybavených zámkem i ploché střešní tašky, hladké tašky a reformní tašky. Pokud se podíváte na přední stranu dlaždice, jasně uvidíte, že podél hlavy a levé strany probíhají jedno nebo dvě vyvýšení, tzv. hlavové a boční zámkové žebro – prostor mezi nimi se nazývá drážka.

Rovněž na zadní straně dlaždice probíhají podél levé strany tzv. krycí zámková žebra, která se při pokládce spojují s boční zámkovou drážkou. Na horním okraji je závěsné oko, kterým se taška zavěšuje na lať. Základní blokovací žebra na spodní straně se při pokládce zaklesnou do blokovací drážky hlavy.

Odvodnění

Zámkové švy mají především vodivostní vlastnosti. Například u dvojité žlábkové zámkové tašky se hlavové a boční zámkové švy vzájemně prolínají a vytvářejí kruhový zámek. Pokud je dvojitá žlabová zámková taška položena v lepené krytině, je srážková voda odváděna kruhovým zámkem na povrch střešní tašky pod ní.

Díky těmto voděodolným vlastnostem umožňují střešní tašky pokrýt zejména ploché šikmé střechy. I zde však platí specifikace pro sklon střechy stanovené předpisy a normami.

Tipy pro výběr správného podstřeší

Trendem jsou stále plošší střechy. V závislosti na sklonu střechy je nutné instalovat vhodnou podstřešní krytinu. V závislosti na úhlu sklonu je třeba navrhnout vhodnou podstřešní konstrukci, např. jako vodotěsnou podstřešní konstrukci.

V závislosti na požadavcích lze použít podkladní nebo záklopové fólie a také deštivzdornou a vodotěsnou podstřešní fólii.

Výběr okapu

Vaše střecha musí odolat dešti, aby nezničil strukturu budovy. Vyplatí se proto okapy nepodceňovat! Chrání dům se zdmi a základem před dešťovou vodou. Pro každou velikost a tvar střechy a samozřejmě pro každý vkus existují vhodné okapy a speciální rohy. Preferujete kov nebo plast? Nejen materiálem, ale i díky různým barvám okapy optimálně zkombinujete s běžnými barvami střech a fasád.

Jaký okap je pro vás ten pravý? Velikost vašich okapů a střešních vpustí závisí na ploše střechy a počtu vpustí.

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*