Stavba domu

e4 dům: To nejlepší, co můžete mít

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. A také jednou z největších životních investic většiny lidí. Jaký dům si pořídit? To není jednoduchá otázka, zvláště ne dnes, kdy stoupají nejen legislativní nároky, ale především ceny materiálů a energií. Wienerberger má však jednoznačnou odpověď: e4 dům je koncept, který je totiž o krok před současností.

Dávno už se nestaví způsobem cihla k cihle – moderní dům, který má dobře sloužit dlouhá desetiletí a plnit všechny nároky dnešní i budoucí, je totiž natolik složitý soubor nejrůznějších detailů, že většina investorů dnes již upřednostňuje promyšlená komplexní stavební řešení. Ta jsou zárukou toho, že všechny jednotlivé prvky a technologie budou tvořit skutečně spolupracující celek, jehož vlastnosti budou skutečně takové, jaké očekáváte. Což zdaleka nemusí být samozřejmostí – trh je sice plný nejrůznějších materiálů, možností a vychytávek, ale zkombinovat a poskládat je tak, aby výsledek odpovídal představám, to už vyžaduje odborné znalosti.

A právě na vysokých odborných znalostech založil Wienerberger svůj koncept e4 domu. Své odborníky spojil s odborníky Stavební fakulty ČVUT i s dalšími experty na jednotlivé technologie s cílem vytvořit návod pro stavbu takového domu, který bude zdravotně nezávadný, ekologicky šetrný, ekonomicky dostupný, energeticky úsporný a esteticky jedinečný. To je tajemství oněch čtyř E.

Ekonomika, Energie, Ekologie a Emoce

Jsou to zdánlivě nesouvisející pojmy. Jenže při stavbě každého domu hrají zásadní roli. Někdo jim přisuzuje stejnou váhu, někdo některý z nich vidí jako důležitější, ale všichni je chtějí.

Ekonomický pohled mívá hlavní slovo, peněz není nikdy dost, říká dávná poučka. Většina investorů proto hledá ten optimální kompromis. I na to program Wienerberger e4 dům myslí. „Navrhovali jsme jej s tím, že výsledný dům musí být dostupný pro běžnou rodinu. Bouráme zažitou představu, že moderní dům z těch nejlepších materiálů musí být drahý a nedostupný. K ceně materiálu totiž vždy musíte připočítat i cenu práce, která rozhodně není levná. A nesmíte zapomínat ani na výsledné vlastnosti domu. Platí, že dražší produkty zjednodušují i zrychlují práci a dávají domu vyšší kvalitu. Jinými slovy, stavba možná bude o deset či patnáct procent dražší, ale ta procenta se vám mnohokrát vrátí na provozu,“ říká Daniel Uskokovič, projektový manažer Programu Wienerberger e4 dům.  

Odkazuje tak k dalšímu faktoru, kterým je energetická účinnost budov. Současnost je důkazem, že se opravdu vyplatí myslet hned na začátku i na budoucí užívání a provoz domu. Pokud jde o energie, znamená to minimalizovat tepelné ztráty, maximalizovat tepelné zisky, optimalizovat tepelnou bilanci. A také navrhnout optimální systém vytápění a větrání. S kvalitní konstrukcí, špičkovými materiály, vhodnými technologiemi a také správném umístění domu v krajině může jít při dnešních cenách energií roční úspora energeticky šetrného domu do řádu statisíců.

Ekologické hledisko je stále silnější – takzvaně špinavé materiály už nemají na dnešním trhu dobré jméno. V kurzu jsou stále více materiály s nulovými emisemi, vyráběné z šetrně těžených i zpracovávaných přírodních surovin, s nízkou uhlíkovou stopou, recyklovatelné. Jejich velkou předností je, že jsou zdravotně nezávadné a mají výrazný vliv na míru komfortu vnitřního klima stavby. Na tom se podepisuje i princip jednovrstvého zdění, tedy difuzně otevřená konstrukce, která nepřeje plísním, protože dokáže skvěle pracovat s vlhkostí.

Emoce jsou – na rozdíl od ceny a spotřeby – špatně měřitelné, ale podvědomě nás ovlivňují více, než si možná připouštíme. Kdo by chtěl dům, ve kterém se necítí dobře? Nebo dům, který se mu nelíbí. Wienerberger myslel i na to, ve hře je nekoneční variabilita dispoziční, materiálová, barevná i designová. Váš e4 dům může být vždy opravdu jedinečný originál, ne unifikovaná typizovaná stavba bez charakteru. Dům, který bude zdravý, krásný a nabídne vám veškeré pohodlí.

Velkorysý program podpory

Jedna věc je postavit koncept, druhá věc je nabídnout ho tak, aby investorům nepřidělával starosti. Program Wienerberger e4 dům je ale postaven tak, aby starosti řešil za investory. A je jedno, jestli  jste investor velký nebo malý. Wienerberger je partnerem všech a všem je určen i program podpory. Na úplném začátku vám oblíbený online konfigurátor rodinných domů pomůže za pár minut převést představy do 3D modelu a ještě vám spočítá i velmi přesně pravděpodobnou cenu. Všem k dispozici je také celorepubliková síť certifikovaných partnerů, konzultantů, projektantů i stavebních firem. Pro svépomocníky pak také detailní praktické návody, rady a tipy, ale i experti a technologie, které si můžete zapůjčit přímo na stavbu. A nechybí ani služby typu dotačního poradenství, průběžné nezávislé kontroly stavby v celém jejím průběhu, odborného založení stavby nebo první řady zdiva, přednostních dodávek stavebního materiálu či certifikace nezávislého Centra stavebního inženýrství.

Pravidla pro stavbu e4 domu nejsou přitom dogmatickým dokumentem, jsou pravidelně aktualizována, aby odpovídala aktuální legislativě i trendům. Ta současná tak splňují samozřejmě nároky NZEB II. Nicméně, v rámci konceptu najdete i varianty respektující normy pro pasivní domy. A pokud jde o trendy, právě letošní rok se tvůrci programu ještě více soustředí na umístění domu v krajině a synergie, které je možno využít. Koncept proto dokáže poradit, jak začít správně budovat vhodnou zahradu či jak se chovat ke vzrostlým stromům na pozemku a jak případně doplňovat stromy nové. Není to obecně známá věc, ale právě stromy a keře a jejich spolupráce s domem mohou být cestou ke značným úsporám.

Velkou výhodou programu pak je, že dokáže vyřešit doslova celý dům. Wienerberger v tom totiž nejede sám, přizval řadu partnerů. „Nemělo by smysl vyřešit dokonale konstrukci a pominout výplně, technologie a jiné doplňky. Od začátku na programu spolupracujeme s celou řadou špičkových partnerů, což nám dovoluje nabídnout z jednoho místa dům jako celek, včetně oken, dveří, sanitární keramiky, zařízení koupelen a kuchyní, povrchů podlah i zahradních prvků a plotů. Novinkou letošního roku je tak třeba nový partner Vaillant s celou širokou nabídkou technologií, které se postarají o teplo a teplou vodu,“ zdůrazňuje šíři programu Wienerberger e4 dům Daniel Uskokovič.

Současná doba je plná nejistoty. To v řadě případů mění náš pohled na investice a také naše priority. Pokud jde o dům, můžete si být jisti, že v podobě e4 domu získáte po všech stránkách opravdu to nejlepší.

Program Wienerberger e4 dům
Základem programu je ucelený systém pravidel a doprovodná metodika pro stavbu e4 domu, tedy zdravého domu, který je konstrukčně založen na jednovrstvém zdivu a produktech Wienerberger a je energeticky úsporný, ekologicky šetrný a ekonomicky efektivní. Nadstavbu programu tvoří široká podpora, která zahrnuje projekční a odborné poradenství, technologie, experty, financování a dotace, nadstandardní logistiku i certifikace. Program je určen všem stavebníkům, ať již stavějí na klíč či svépomocí.
Více na www.e4dum.cz.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*