Inspirace cihlou

Dům nad městem s nádhernými výhledy

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách. Výsledkem je prosluněná a do přírody otevřená stavba, která se i díky svažitosti terénu opticky vznáší nad okolím.

Pozemek mladý pár nadchl od prvního okamžiku. „Je to krásně situovaná parcela, v krásném prostředí, takže především to byla pro nás výzva dané místo nezkazit,“ vzpomíná investor a pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale nedokázali jsme naší představě dát tvar, na to jsme potřebovali pomoc architekta. Kdosi mi doporučil pana architekta Vostrackého, a když jsem zhlédl projekty na jeho webu, věděl jsem, že je to můj ‚šálek kávy‘. S jeho návrhy jsme se hned ztotožnili,“ pokračuje investor.

Velkorysé terénní úpravy

Stavební pozemek ve tvaru obdélníku cca 50 x 32 m byl směrem k jihu poměrně svažitý, převýšení na delší straně dosahovalo až čtyři metry. Dům z cihel Heluz byl navržen jako přízemní ve tvaru obdélníku, který předěluje pozemek na dvě části – dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu. Objekt je situován k severní hranici pozemku, co nejvýše bylo možné, a zahrada byla navržena ve dvou úrovních. Ta zvýšená nad původní terén je v rovině s obytnými místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko. Druhá úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu a je osázena většími stromy.

„Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou úplně famózní. Jsme tak trochu nad okolím, a kam se člověk podívá, tam vidí kus krásné jihočeské přírody, pole, lesy, údolí Šindlových Dvorů. Člověk se tu cítí jako na vsi, je tu úplný klid, přesto do osmi minut můžeme být na náměstí v Českých Budějovicích,“ pochvaluje si bydlení investor.

Jednoduchá dispozice

Obdélníkový tvar domu umožnil jednoduché dispoziční schéma (5 + 1), kdy všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih do zahrady a ze všech místností je přímý vstup na zahradu. Hladká linie jižní fasády byla narušena vysunutím ložnice, což zvýšilo intimitu prostředí na terase.

Dům je rozdělen na dvě části propojené obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, z druhé strany pak dva pokoje pro děti s vlastní koupelnou a pracovna. Hlavními dveřmi je možné vejít přímo do obývacího pokoje, do technické místnosti, toalety nebo šatny. Ze šatny je pak průchod do dětských pokojů, aniž by bylo nutné procházet přes obývací pokoj. Denní část domu je umístěna podélně u prosklené jižní fasády. Na kuchyň navazuje přístřešek, pod kterým je umístěno sezení a jídelní stůl.

Koupací jezírko místo bazénu

Ze všech místností je výhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu. „Jezírko jsme viděli na zahradě pana architekta a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásný prvek a člověk si tu přírodu přinese doslova před okna,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční bazén.

Údržba koupacího jezírka není nijak složitá – jednou za rok do něj majitelé přidají bakterie, které se starají o čistotu vody a fungují do +4 °C. V zimě se jezírko vzduchuje, aby nezamrzlo. „Jinak je třeba jen běžně čistit hladinu, jako u každé vodní plochy,“ říká pán domu. Radost mu dělá ale celá zahrada, která je dílem zahradní architektky Nely Hermanové, s níž majitelé konzultují i další vývoj zahrady a její údržbu. „Zahrada se stále vyvíjí do krásy, zeleň se stále více zapojuje,“ říká spokojeně investor.

Technické údaje
Zastavěná plocha RD: 236,7 m2
Dispozice: 5 + 1
Konstrukční systém: Obvodové zdivo je sendvičové – zdivo Heluz 25 Family pro obvodové stěny, zateplené minerální rohoží tl. 250 mm ve dvojitém roštu. Fasáda je zavěšená z fasádních desek Cembrit dvou barev. Střecha je zateplena foukanou celulózou a minerální rohoží v celkové tl. 480 mm.
Výplně otvorů: okna Schüco AWS 90. SI+, zdvižně-posuvný systém Schüco ASS 70 BE VI, dveře Schüco ADS 90. SI se čtečkou otisků prstů a Schüco ADS 70. HI
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch/voda

Zdroj: Můj dům | Foto: Petr Zikmund

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*