Aktuální téma

Ceny na stavebním trhu se začínají zklidňovat

Ceny stavebních materiálů se ještě v loňském roce měnily doslova z týdne na týden. Tato skutečnost spojená i s růstem cen hypoték vedla u mnoha investorů k vyčkávání. Dnes je již situace diametrálně odlišná: ceny materiálů začínají klesat, a i hypotéky se nesměle vydávají směrem dolů. Nastal proto čas přestat odkládat stavbu rodinného domu.

Makroekonomický rámec

• Stavební produkce v lednu až červenci 2023 meziročně klesla o 2,2 % především vlivem snížení příspěvku v segmentu inženýrské stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství meziročně spíše stagnovala.

• V červenci se ceny stavebních prací meziročně zvýšily o 4,8 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 0,9 %.

Již nikdy jako dřív

Stačí uvést jeden jediný příklad: Pasivní dům se zateplených cihel s aktivní základovou deskou vyprojektovaný v roce 2019 a postavený v roce 2020 svépomocí, vyšel i s technologií na 5,1 milionů korun. Prakticky stejný dům, opět stavěný svépomocí, ale projektovaný v roce 2022 a právě dokončovaný, již vyšel na 8,3 milionů korun. To je růst ceny, kterou nelze opominout.

Válka na Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila hluboké narušení dodavatelských řetězců. Posledním příkladem je společnost Lassesberger, která má velké problémy s odbytem a již začala omezovat výrobu v tuzemských podnicích. 

Kterých materiálů se to týká?

Problémy s dodávkami se týkaly řady materiálů, včetně cihel, střešních tašek, ocelových překladů a některých tmelů, nátěrů a barev. Zvýšení se týká všeho od dřeva přes beton až po kov a stovky materiálů mezi nimi.

Co dál bude nedostatkové?Asi by bylo snažíš vyjmenovat, co ne. V nejbližších týdnech nás čekají problémy s: plastovými výrobky, keramickými obklady a sanitární keramikou, hliníkem, který je jedním z klíčových materiálů pro stavební konstrukce, mědí, osvětlovacími a protipožárními systémy, s bílým zbožím, s betonem a izolacemi.

Deset věcí, které prodraží stavbu rodinného domu

1. Beton

Pokud při stavbě domu pokládáte betonové základy nebo podlahy, počítejte s tím, že zaplatíte více než v předchozích letech. Náklady na betonové výrobky rostou od počátku pandemie a následně i vlivem růstu energii. 

2. Sádrokarton 

Sádrokarton desky (mezi které patří stropní desky, omítky a sádrokartonové desky) jsou nedílnou součástí většiny projektů přestavby a nadále přispívají k růstu rozpočtů na rekonstrukce domů. Za poslední dva roky se jejich cena zvýšila minimálně o pětinu.

3. Dřevo

Je již všeobecně známo, že dostupnost a ceny řeziva jsou hlavním problémem při renovačních projektech kvůli zvýšené poptávce, problémům v dodavatelském řetězci, nedostatku pracovních sil a vysokým tarifům. Přitom je to s ním jako na houpačce. Nejhlouběji se cena smrkových kmenů, které v kůrovcových letech představují naprostou většinu těženého dřeva, propadla v létě 2020. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se například kmeny na výrobu stavebních fošen prodávaly přibližně za poloviční cenu než před kalamitou. Při nízkých cenách dřeva hledali majitelé lesů cesty, jak neprodané kmeny skladovat. Na řadu dokonce přišel mnoho desetiletí nepoužívaný postup – namáčení dříví v rybnících. Historický výprodej vystřídalo historické zdražování. Během roku se cena smrkové kulatiny zdvojnásobila.

4. Ocel

Chybějí především válcované výrobky a betonářské výztuže. Hrozí proto zpomalení, či dokonce úplné zastavení probíhajících staveb. Důvodem jsou omezené nebo přerušené dodávky železné rudy z Ukrajiny. Přerušené jsou také dodavatelské řetězce polotovarů z Ruska. Cena oceli proto strmě roste. Obavy z nedostatku materiálu vyvolaly mezi stavebními firmami enormní poptávku. Dodavatelé ale mají problém výrobky od hutí a výrobců koupit. Výsledkem je růst o 75 procent.

5. Barvy

I jednoduché malířské projekty jsou dražší a dražší. Za jediný rok se cena zvýšila o 30,3 % u exteriérových barev a o 21,2 % u interiérových výrobků. Také cena architektonických nátěrů se za rok zvýšila o 20,3 procenta.

6. Izolační materiály

Nové a rekonstruované vnitřní prostory budou potřebovat izolaci, aby byl interiér domu energeticky úsporný, a to vás také bude stát více. Zde se cena během posledních dvou let zvýšila o 28 procent.

7. Plastové stavební materiály

Plastové stavební materiály jsou v dnešních stavebních projektech běžné a objevují se v různých aplikacích, včetně potrubí, těsnění, oken, dveří a dalších. Bohužel tato kategorie za rok skokově zdražila o 35,6 %. 

8. Nábytek 

Pokud plánujete letošní rozpočet na přestavbu utratit za úpravu interiéru, nezapomeňte vzít v úvahu rostoucí náklady na nábytek. Náklady na nábytek do obývacího pokoje, kuchyně a jídelny zvýšily v průměru o 2 % měsíčně, což představuje celkovou změnu (neočištěnou o sezónní nárůsty) 19,9 % za rok.

9. Spotřebiče

Přestože přestavba kuchyně už tak patří k nejdražším projektům rekonstrukce interiéru, zdražení spotřebičů vám na výsledku nepřidá. Podle posledních údajů vzrostly ceny spotřebičů za jeden rok o 7,3 procenta. To se týká jak kuchyňských spotřebičů, tak praček a sušiček a dalšího velkého vybavení domácnosti.

10. Nářadí

Nezapomínejte na ceny matic a šroubů, ale i nářadí a dalších potřeb. Ceny stavebního železářství a nářadí v průběhu roku zaznamenaly nárůst o 8,7 %.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*