Na rozlehlém svažitém pozemku v chráněné krajinné oblasti Beskydy stojí dům, jehož silueta připomíná tradiční stodolu. Byl však realizován pomocí současných moderních technologií a poskytuje vysoce komfortní bydlení včetně wellness zóny, dvou bazénů a terasy s jezírkem.
Bývalá pastvina pár kilometrů od Lysé hory, na dohled jen pár domů a nádherná příroda na dosah…. Toto místo si pro život v klidu stranou od stresu města, ale nikoliv zcela v odloučení od civilizace vybral manželský pár středního věku.
Ateliéru Danyś Wolek Architektura dali za úkol navrhnout nadstandardní bydlení, které nebude v krajině rušit a zároveň maximálně zhodnotí jedinečnou polohu na slunném západním svahu s krásnými výhledy do kraje.
Stavba podle not CHKO
„Návrh domu byl limitován polohou ve svahu s přístupem zespoda a také územním plánem, který vymezuje jako zastavitelnou plochu jen úzkou obdélníkovou část velkého pozemku,“ vysvětluje architekt Marek Danyś.
„Dům jsme umístili co nejblíže k hranici zastavěnosti, abychom na jihovýchodní straně získali dostatek místa pro terasu a také abychom umožnili pohodlný příjezd a parkování. Architektura domu vznikala jako kombinace představ a požadavků na současné moderní bydlení a limitních předpisů chráněné krajinné oblasti Beskydy. Ty stanovují orientaci domu po vrstevnici, obdélníkový půdorys, sklon sedlové střechy, výběr materiálů i řešení okenních otvorů. Proto má dispozice mírně lomený tvar a formu jsme navrhli jako moderní variaci tradiční stodoly.“
Třípodlažní stavba, „pokřtěná“ jako vila Lena, je pevně ukotvena do svahu rozlehlým suterénem ze železobetonu. Na masivní železobetonové základně stojí zděný dům s obytným podkrovím, dále suterén půdorysně expanduje pod venkovní terasu. Dům je opláštěn dřevěným obložením a dvěma prosklenými štíty.
Zdivo z broušených tvárnic Heluz s větraným zatepleným pláštěm a hliníkovými okny dodává výborné tepelněizolační vlastnosti, železobetonová výtahová šachta a železobetonová stěna zimní zahrady, vysoká přes dvě podlaží, zajišťují stabilitu celé konstrukce. „Výběr materiálů jsme přizpůsobili místním tradicím i přírodním podmínkám,“ pokračuje architekt.
„Dům má vysoce odolnou titanzinkovou střechu, obložení fasády z neupraveného cedru imituje staré stodoly, ale toto dřevo je podstatně odolnější než zdejší smrk. Bude přirozeně stárnout a za pár let harmonicky splyne s přírodou.“ Velké prosklené plochy, nepostradatelný znak současné moderní architektury, jsou zčásti kryty dřevěnými slunolamy, aby vyhověly požadavkům chráněné krajinné oblasti. „Cílem bylo pustit do interiéru domu denní světlo ze všech světových stran a tím jej maximálně propojit s okolní přírodou a umožnit výhledy do krajiny.“
Moderní dispozice ve třech podlažích
Hlavní vstup do domu vede suterénem, kde je i společenská místnost, zázemí, rozlehlá garáž o ploše přes 120 m2 a velká technická místnost, jejíž součástí se stala původní historická studna. V „bodě zlomu“ protáhlého půdorysu je umístěn výtah a otevřené atypické schodiště, které spojuje všechny části domu a zároveň slouží jako prostorový předěl.
Pojďme do přízemí: směrem na západ je orientována společná obývací část s kuchyňskou linkou, krbem a velkými prosklenými plochami do tří stran. Východní část přízemí zaujímá zimní zahrada a wellness s bazénem s protiproudem a masážními tryskami. Odtud se dá vyjít na terasu s pergolou a dále do zahrady. Také podkroví je schodištěm rozděleno na dvě části – každá ložnice má vlastní koupelnu, šatnu a lodžii.
Komfort uvnitř i venku
Díky proskleným plochám celý interiér domu „zdobí“ úchvatná panoramata okolní krajiny. Byl vybaven převážně na zakázku s důrazem na nadčasovost a vysoce kvalitní přírodní materiály, především dřevo a kámen. Kromě bazénu patří k nejoblíbenějším místům zimní zahrada vyzdobená dekorativní kamennou přizdívkou s motivem stromu.
Domácnost využívá vlastní studnu a čistírnu odpadních vod. Ekologický a energeticky úsporný provoz zajišťuje vzduchové tepelné čerpadlo propojené s podlahovým vytápěním. Dům se blíží pasivnímu standardu – je uměle větrán, pokoje v podkroví jsou klimatizovány.
Aby majitelé mohli co nejvíce pobývat venku, podobně komfortně jako interiér vyřešili architekti i zahradu. Spodní – užitková – část nabízí velkou zpevněnou parkovací plochu.
V úrovni přízemí na dům navazují dvě dřevěné terasy, zapuštěný venkovní bazén a jezírko s vodopádem, skryté v zadní klidové části pozemku. Příjemný čas může rodina trávit nejen u vody, ale i u zahradního ohniště, případně si připravit něco dobrého v letní kuchyni.
Obestavěný prostor: 2550 m3
Konstrukce: základy a spodní stavba železobetonová, nadzemní podlaží – zdicí systém Heluz, stropy a schodiště železobetonové monolitické, dřevěný krov, nadkrokevní zateplení PIR pěnou, větraná střecha, střešní krytina falcovaná titanzinková, terasy – rektifikovaná keramická dlažba na distančních terčích, dřevěné terasy na nosném roštu
Obvodový plášť: dutinové cihly Heluz tl. 300 mm, zateplení min. vlna 180 mm, větraná vzduchová mezera, cedrové obložení na dřevěném roštu
Výplně otvorů: okna hliníková s izolačními trojskly – otevíravá posuvná a pevně zasklená, vnitřní dveře bezzárubňové atypické, vchodové dveře hliníkové
Vytápění a technologie: podlahové teplovodní vytápění, zdroj tepelné čerpadlo NIBE – systém vzduch/voda (výkon 14,5 kW), záložní elektrokotel, krb s krbovou vložkou na dřevo, řízené větrání s rekuperací, klimatizace, nerezový bazén na železobetonové desce, v bazénové hale vzduchotechnika s odvlhčováním
Zdroj: Můj dům