Zedník je tradiční obor se stále velkou perspektivou. Dnes chybí v oborech souvisejících se stavebnictvím v současné době přes padesát tisíc lidí. Cena dobrého zedníka se prudce zvyšuje a zedníci tak i nyní získají uplatnění bez větších problémů. Proto jsme se v předcházeních sedmi dílech pokusili dát základy pro tuto profesi.
Mzdy se v tomto oboru v loňském roce pohybovaly v rozmezí od 30 100 do 42 800 korun. Průměrný plat zedníka byl vloni 38 000 korun. Úřady práce navíc potvrzují, že po zednících je poptávka i v době počínající recese: v loňském roce nabízely zatím pro tuto pozici 16 000 volných míst. Zájemci o zednictví musejí počítat s fyzickou zátěží, ale i s moderními postupy a technologiemi. Profese je vhodná pro chlapce bez vážnějších zdravotních problémů. Klasickou cestu, jak se stát zedníkem, představují střední odborná učiliště, která nabízejí výuční listy v oboru zedník, kamnář, zednické práce, stavební práce a podobně.
Ti, kteří mají ambice stát se například stavbyvedoucími, mají možnost studia čtyřletého oboru s maturitou anebo dvouleté nástavby.
Je to dost, nebo málo?
Může se zdát, že úvodní slova budou v rozporu s následujícími informacemi, kdy to vypadá, že poptávka po této profesi prudce klesla. Klesla, ale ruku na srdce: zkusili jste si sehnat v loňském roce kvalitního zedníka? Šedivá je teorie a zelený strom života. Poptávka klesla, protože se zvýšily hypotéky, vzrostla cena stavebních materiálů a trh vyčkává s investicemi do bydlení. Jenže i přes tento pokles je stále poptávka po zednících a s tím souvisejícími profesemi obrovská.
Zatímco ještě donedávna byl řemeslníků nedostatek, v současné době zájem o jejich práci klesá. Celková poptávka po jejich pracích se v loňském roce snížila o 17 %, v některých oborech ale dokonce až o polovinu. Naopak výrazně vzrostl zájem o opatření vedoucí k úsporám energie. Poptávka po zateplovacích pracích se v průběhu loňského roku zvýšila skoro o čtvrtinu a zájem o fotovoltaické panely vzrostl o víc než 75 procent. Vyplývá to z dat portálu NejŘemeslníci.cz, který je největším internetovým tržištěm pro řemeslníky a jejich zákazníky v ČR. Informace nám pro web Cihlářského svazu Čech a Moravy přiblížil Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu.
V porovnání s lety 2020 a 2021 vloni poptávka po řemeslnických pracích znatelně ochladla. Oproti roku 2020 se propadla zhruba o 13 %, oproti roku 2021 dokonce o 17 %. Výkyv je přitom znatelný zejména u větších zakázek. „Zájem o realizaci rodinných domů poklesl v roce 2022 oproti loňsku zhruba o 45 procent, o nové fasády asi o 43 procent,“ říká Martin Ekrt.
Příčin je podle něj hned několik. Hlavním faktorem je samozřejmě rostoucí inflace, vyšší ceny stavebních materiálů a zvýšení úrokových sazeb. „To má dopad na spotřebitelské úvěry i hypotéky. Domácnosti s průměrným platem v současné době často nedosáhnou ani na startovací byty. A významnou roli hraje také nejistota v rámci energetické soběstačnosti,“ upozorňuje Martin Ekrt. Vlna domácích rekonstrukcí nastartovaná s pandemií koronaviru tak zase pomalu odchází. „Během pandemie začali lidé trávit více času doma a začali si uvědomovat, co všechno by tam mohli zlepšit. A jelikož tehdy nebylo tolik možností pro trávení volného času, vkládali peníze právě do rekonstrukcí,“ dodává výkonný ředitel s tím, že tento trend je již minulostí.
Výrazně menší pokles nabídek zaznamenali řemeslníci, kteří provádí drobnější práce. „Malování pokojů nebo realizace sádrokartonových příček se propadly v pouhých jednotkách procent,“ říká Martin Ekrt. Některá řemesla začala dokonce vzkvétat, a to zejména v souvislosti s energetickou krizí. „Lidé se snaží ušetřit na energiích, a tak investují například do zateplení domu či fasády. Zájem o ně se zvýšil o více než dvacet procent,“ vysvětluje Ekrt. O více než 75 % pak oproti loňskému roku vzrostla poptávka po fotovoltaice.
Portál NejŘemeslníci.cz zaznamenal podle Martina Ekrta také nárůst aktivity ze strany řemeslníků. V předchozích letech měla řada z nich zakázky domluvené na měsíce nebo roky dopředu, aniž by se museli starat o svoje zviditelnění. „Řemeslníci, kteří čelí nedostatku zakázek, začínají častěji hledat práci ve svém okolí. Zároveň vidíme, že po letech, kdy zákazníci kvůli nedostatku profesionálů brali téměř jakékoli nabídky, se situace obrací i zde. Spolu s tím, jak se zvýšila nabídka volných řemeslníků, lidé opět více hledí na hodnocení jejich kvality a další parametry,“ dodává výkonný ředitel portálu s tím, že právě možnost zpětné vazby jej činí atraktivním i pro klienty.
-jik-