Střecha

Výhody pálené střešní krytiny

Na trhu je pestrá nabídka střešních krytin a každá materiálová varianta se pyšní nějakým benefitem. Většinou ale jde o výhodu, kterou je nutno vykompenzovat jistým kompromisem. Např. lehké krytiny slibují úsporu na nosné konstrukci, jejich nízká hmotnost je ale současně rizikovým faktorem z hlediska deformace či odolávání poryvům větru. S pálenými krytinami je to jiné. Vznikaly tisíce let a za tu dobu byly odladěny jejich nedokonalosti, takže dnes jsou všechny jejich vlastnosti benefitem. Tím ostatní materiálové varianty střešních krytin převyšují.

Hmotnost jako výhoda

Svou hmotností se pálené tašky řadí k těžkým krytinám, což zaručuje jejich stabilitu na střeše za každého počasí. S výhodou se tento benefit používá např. u roubených novostaveb, kde hmotná střecha garantuje správné dosedání zámků během vysychání dřeva. Standardní větrné počasí, včetně silného větru, není pro pálenou krytinu díky její hmotnosti problém, což o lehkých krytinách nelze tvrdit. Při srovnání s krytinami z opačného konce hmotnostní řady, třeba s břidlicí, je přitom hmotnost pálené krytiny vlastně optimální.

Hmotnost páleného střepu současně zaručuje taškám schopnost akumulace, která se příznivě projevuje během letních dnů. Pálená krytina absorbuje část tepelných zisků, a tím přispívá k odstranění přehřívání podstřeší. Rozhodně se během chvíle nerozpálí stejně jako karosérie auta nebo plech na střeše. Absorbované teplo přitom nijak nemění vlastnosti keramiky, vždyť při svém zrodu prošla výpalem o několikanásobně vyšší teplotě. Totéž nelze říci o plastech nebo bitumenech, které mohou za vysokých teplot na střeše začít měknout či dokonce stékat.

Střešní krytina Samba 11 – Glazura Amadeus černá

Pevnost jako výhoda

S hmotností úzce souvisí pevnost. Pálená taška je bytelná a odolává tlaku sněhové masy i krupobití. V případě nutnosti pocházení se nijak nedeformuje a její vzhled se nemění. Lehké kovové krytiny se zpevnění snaží dosáhnout profilováním plechů, ale z podstaty použitého materiálu je dosažení srovnatelné úrovně pevnosti nemožné. Plech bude vždy obtížně odolávat mechanickému poškození a v případě potlučení kroupami je opět na místě paralela s automobilovou karosérií. Víc není třeba dodávat.

Hluková izolace jako výhoda

Optimální hmotnost a tloušťka zaručují páleným taškám výborné izolační vlastnosti proti hluku. Tím přispívají k pohodě v obytném podstřeší. Není třeba k nim doplňovat zvukově pohltivé materiály jako je tomu u lehkých krytin, které jinak spolehlivě přenášejí staccato dešťových kapek až do interiéru.

Střešní taška Stodo 12 – Režná

Požární odolnost jako výhoda

Celý plášť budovy, včetně střechy, byl měl být požárně odolný, aby zabránil šíření ohně zevnitř objektu. V souvislosti s aktuálním boomem instalací fotovoltaiky nabývá na významu také otázka požární odolnosti proti šíření požáru směrem do nitra domu. U elektrických instalací na střeše je totiž riziko vzniku požáru relativně vysoké. Pálená krytina je pro fotovoltaické instalace bezpečným požárně odolným podkladem. Totéž ale nelze říci třeba o bitumenových krytinách.

Barevná stálost jako výhoda

Kvalitní přírodní pigmenty a náročná technologie vypalování garantují taškám TONDACH trvalost a stálost barev. Jejich mimořádně hladký povrch zase brání usazování nečistot, nenaruší jej ani kyselé deště ani ptačí trus. O trvalou krásu usilují i ostatní výrobci střešních krytin. Jenže v jejich případě je nosné jádro chráněno před korozí a venkovními vlivy nanesenými ochrannými vrstvami, což je nesrovnatelně zranitelnější než pálená taška odolná v celém svém profilu.

Střešní krytina Figaro Deluxe – Engoba Granit

Kusový materiál jako výhoda

Pálené tašky vznikly před tisíci let, kdy neexistovaly špičkové technologie a lidé se spoléhali jen na vlastní síly. Tomu odpovídaly i jejich rozměry. Od těch dob se mnoho nezměnilo a pálené tašky stále patří ke kusovým skládaným krytinám. Nemohou se proto pyšnit stejnou rychlostí pokládky jako velkoplošné krytiny, ale zato na rozdíl od nich mohou nabídnout možnost lokální opravy. Stačí aby kroupy poškodily malou část střechy a v případě velkoplošné krytiny se musí sejmout díl z celé střechy. U pálené krytiny se vymění pouze poškozená taška.

Ekologický materiál jako výhoda

Pálené střešní tašky jsou čistě přírodním materiálem, vyráběným z cihlářské hlíny smíchané s vodou, sušené vzduchem a vypalované ohněm. Také barevné pigmenty jsou čistě přírodní bez chemických přísad. To vše příznivě ovlivňuje zdraví, vytváří pocit pohody a zajišťuje nejvyšší kvalitu bydlení. Přirozená prodyšnost keramického střepu napomáhá jeho rychlému vysoušení a zabraňuje tvorbě plísní, což pozitivně přispívá ke zdravému životnímu prostředí stavby se střechou z pálených tašek.

Ne všechny materiály střešních krytin se mohou pochlubit podobným benefitem pro zdraví. Některé musejí substituovat nedostatečnost základní suroviny chemickými příměsemi či ochrannými povlaky ze speciálních sloučenin. Jejich oplach v průběhu užívání neprospívá životnímu prostředí, navíc jsou substituce zranitelnou součástí střešní krytiny.

Střešní taška TONDACH V11

Dlouhá životnost jako hlavní výhoda

Pálená střešní krytina žádné substituce nepotřebuje. Jedná se o poctivý materiál zpracovávaný na vysoké řemeslné úrovni, s eliminací pochybení lidského činitele. Výsledkem je maximálně odolná střešní taška, která na střeše bez problémů vydrží až 100 let. Tři generace tak mají s pálenou krytinou TONDACH postaráno o bezpečí domova před nejhoršími povětrnostními vlivy. Srovnatelnou životnost mohou nabídnout jen betonové krytiny, hliníkové krytiny a břidlice – žádná z nich však s tolika dalšími benefity jako pálená taška TONDACH.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*