Stavba domu

Vnitřní klima stavby z cihel a jejich povrchová úprava

Kompletní cihlová konstrukce zajišťuje optimální vnitřní klima s dobrou regulací teploty, tlumením hluku a minimálním rizikem výskytu roztočů a plísní.

Cihly jsou investicí do zdraví. Cihly jsou čistě přírodní materiál z pálené hlíny. Cihly a malta jsou čisté anorganické materiály, které byly vypáleny při tak vysoké teplotě, že neobsahují žádné stopy organických materiálů. To znamená, že nehrozí riziko růstu biologických organismů, které jsou jednou z příčin mnoha poruch vnitřního klimatu.

Při výrobě a stavbě zděného domu se nepoužívají rozpouštědla ani jiné organické produkty. Cihlové stavby proto neuvolňují plyny ani alergenní látky. Jinými slovy, neexistují lepší podmínky pro dobré vnitřní klima.

Zdraví je něco, co si budujete

Díky kompletně zděným stěnám se vyhnete plísním a roztočům. Plísně se vyskytují všude v přírodě a při správných podmínkách ve vaší domácnosti můžete zajistit, že zůstanou venku. Ve zcela zděném domě se správným větráním minimalizujete riziko vzniku plísní a roztočů, protože vnitřní klima je suché.

Ve zcela zděném domě vnitřní stěny aktivně absorbují vlhkost ze vzduchu. Cihly mohou snadno absorbovat vlhkost, protože mají mnohem difuznější povrch než jiné stavební materiály. Na rozdíl od jiných materiálů cihlám vlhkost neškodí. Výsledkem je pohodlné a příjemné vnitřní klima, které je zdravé pro celou rodinu.

Určené pro rodinný život

Jakmile jednou budete bydlet v cihlovém domě, už nikdy nebudete chtít bydlet v něčem jiném. Cihlové stěny jsou jako stvořené pro dynamický rodinný život, kdy se neustále stěhuje nábytek, mění místnosti a vybavení. Pevná stěna vydrží každodenní zátěž a další rodinné aktivity.

Navíc se můžete těšit z toho, že neošetřené cihlové zdi jsou zcela bezúdržbové. Omítnuté stěny se snadno čistí, a i ty nejtěžší police, skříně apod. lze snadno připevnit přímo na stěnu bez použití dalšího vybavení a speciálního nářadí. Nosnost šroubu v cihlové zdi je mnohonásobně větší než v lehké zdi.

Cihly udržují v domě klid

Zcela zděné domy tlumí hluk zvenčí více než domy postavené z lehkých konstrukcí. Cihly jsou zvukově izolační. Hluk zvenčí je odříznut a cihlové příčky poskytují mnohem lepší zvukovou izolaci mezi místnostmi v domě než stěny z lehkého betonu či sádrokartonu. Celkově pomáhají zlepšit akustické klima v domě a poskytují větší pohodlí v každodenním životě. Nechte se unést náladou.

Typy povrchových úprav

Zděné stěny mohou být dokončeny mnoha způsoby. Mezi nejoblíbenější metody patří plastická omítka, hrubá omítka, hladká omítka vyrovnaná „filcákem“ a kašovitá omítka. Přečtěte si o nich více zde.

  • Drsná omítka. Vrstva malty se nanáší v co nejtenčí vrstvě pomocí stěrky. Povrch se opracovává vlhkým koštětem diagonálními pohyby. Po ošetření se povrch uhladí a pokryje tenkou vrstvou malty se stopami po smetáku.
  • Plstěná omítka. Povrch je omítnut otáčivými pohyby plstěného hladítka. Hladítko je třecí deska potažená plstí, odtud pochází její název. Hotový povrch je po úpravě rovný, případné nerovnosti se vyplní maltou. Co největší část povrchu cihel není pokryta maltou.
  • Hladká omítka zarovnaná fasádním válečkem. Povrch je ošetřen fasádním válečkem. Po ošetření je hotový povrch rovný a případné nerovnosti se vyplní maltou. Většina povrchu cihel není pokryta maltou.
  • Kašovitá omítka. Malta se nanáší na holou stěnu a poté se seškrábne hladítkem. Cihlu je třeba často vlhčit. Tím se povrch opracuje a případné výstupky se setřou drátěnkou. Hotový povrch je po úpravě rovný a nerovnosti se vyplní maltou.

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*