Inspirace cihlou

S pohádkovým příběhem

Navštívili jsme útulný dům, který na každém kroku manifestuje citlivý přístup architektky Terezy Dvořákové z A3 architects i vytříbený vkus svých majitelů, kteří se podíleli na tvorbě interiéru. 

Pan Pavel se narodil v Bruntále, ale vyrůstal v malé obci Vrbno pod Pradědem. Po vojně ho však začal lákat městský život, takže na nějakou dobu zakotvil v Brně a časem se přestěhoval až do Prahy. Sdílel byt se šesti přáteli z Vrbna a psem. Pracoval po restauracích a barech, ale třeba také jako model. Pak si udělal masérskou školu a při masáži poznal i svého životního partnera.

Nejprve spolu bydleli v bytě po babičce, pak v krásném loftu a nakonec koupili byt vlastní – v pražských Vysočanech. Mezitím také rok hlídali kamarádům rodinný dům v Běchovicích. Pavel odtud chodil na dočasnou zastávku MHD do uličky na samém okraji zástavby. „Z té zastávky jsem viděl na malý domek, který mě hned okouzlil. Byla to taková babiččina zahrádka,“ vzpomíná. „Stál tam i skleník, králíkárna, nádherný starý altán a v zahradě bylo několik ovocných stromů. Říkal jsem si, že tady bych chtěl jednou žít.“ Netrvalo to ani moc dlouho a dům byl na prodej. Když se to přes svého zdejšího kamaráda dozvěděli, neváhali. Bohužel ale také zjistili jednu nemilou zprávu. Starý domek, který si chtěli zrekonstruovat, byl ve špatném stavu, měl narušenou statiku a stavební firma jim doporučila jej zbourat.

Pomohla architektka

S architektkou Terezou Dvořákovou ze studia A3 architects se scházeli asi půl roku. Shodli se na přístupu, že nový dům by neměl být žádná velká moderna, měl by spíše zapadnout do okolního prostředí. Také měl být spíš kompaktní a ne rozlehlý. Takže jde o dům ve tvaru L, kde jedno křídlo má tradiční sedlovou střechu a druhé střechu plochou, o celkové obytné ploše 250 m2.

V části se sedlovou střechou se nachází hlavní obytný prostor – kuchyň a obývací pokoj s otevřeným krovem (což byla jedna z hlavních věci, kterou majitelé požadovali) a velkými HS portály pro pohodlný vstup jak na vnitřní terasu, tak na malou terásku před domem. V kratší části vybíhající do zahrady je pak pokoj pro hosty, prostorná koupelna se saunou, WC a prádelna. V podkroví se nachází ložnice, prostorná šatna a sprcha s WC

Okna a stínění

Všechna okna a dveře včetně vstupních jsou s PVC profily Elegant v antracitovém dekoru od belgického výrobce Deceuninck. „Původně jsem majitelům domu doporučovala hliníková okna, ale pak mi přišel do ruky vzorek profilů Elegant a byla jsem opravdu příjemně překvapená designem, který je k nerozeznání od hliníku. Cenově je ale samozřejmě příznivější,“ vypráví Tereza Dvořáková. Antracit ladí jak s šedou fasádou domu, tak s dřevěnými obklady z thermo borovice, které ji doplňují.

Vytápění a chlazení

Kvůli velkým proskleným prvkům bylo třeba zajistit jak kvalitní předokenní stínění, tak i aktivní chlazení obytných prostor. V obýváku a ložnici jsou instalovány dvě vnitřní klimatizační jednotky Perfera od výrobce Daikin, napojené na jednu jednotku venkovní (multisplit řešení). Vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro domácnost má na starosti tepelné čerpadlo Daikin, které umí ohřát vodu až na teplotu 65° C, nebo v létě naopak prostřednictvím podlahového vytápění interiér ochlazovat. Venkovní vyhřívaný bazén má tepelné čerpadlo vlastní. napojení na tepelné čerpadlo v domě by bylo sice možné, ale vzhledem ke vzdálenosti bazénu od venkovní jednotky by šlo o složitější řešení, které by nedávalo ekonomicky smysl.

„Máme za sebou první topnou sezónu. Podlahové topení v celém domě je trochu něco jiného než radiátory, na které jsme byli zvyklí v bytech. Na ten komfort si ale zvyknete rychle. Všechno ovládáme jen z mobilní aplikace,“ pochvaluje si Pavel. 

Nápadité detaily

Celkový vzhled domu a hlavní konstrukční a dekorační prvky jako designové schodiště s kovovou konstrukcí a kartáčovaným dřevem nebo velká dřevěná knihovna na míru nesou autorský záměr paní architektky. U některých prvků si však majitelé prosadili i svoje nápady, přidalo se tak například kulaté okno do štítové stěny nebo designově výrazné osvětlení od české sklářské firmy Bomma.

Majitelé domu mají rádi design, takže zajímavých kousků najdeme v domě mnohem víc – počínaje velkými obrazy mladých soudobých umělců, například Jana Haranta či Petra Hajdyly, a konče multiroom systémem Sonos.

Party i závody v plavání

Pavlův partner je vášnivý kuchař i hostitel. Hojně využívá parní troubu AEG i všechny další kuchyňské pomocníky. Troufne si i na kachnu se zelím a dvěma druhy knedlíků a v poslední době se dokonce pustil do pečení sladkého. „Pak to samozřejmě musíme jít vyplavat do bazénu,“ směje se. 

Technické údaje
Zastavěná plocha: 246 m2
Obytná plocha: 250 m2
Užitná plocha: 292 m2
Základy: nepodsklepený dům stojí na železobetonové základové desce
Svislé konstrukce: obvodové zdi z keramických broušených tvárnic Porotherm 44T Profi kontaktně zateplených vrstvou polystyrenu
Výplně stavebních otvorů: vchodové dveře a okna s profily Elegant od belgického výrobce Deceuninck
Vytápění a chlazení: nízkoteplotní tepelné čerpadlo vzduch/voda Daikin Altherma 3 R o výkonu 7,8 kW, klimatizace Daikin Perfera
Terasy: Majestic Massive Pro z materiálu Twinson (Deceuninck)
Autor projektu: Ing. Jiřina Straková,
Ing. Arch. Tereza dvořáková,
Ing. Beata Slancová

FOTOGALERIE:

Zdroj: Můj Dům | Text: Adam Krejčík | Foto: Tomáš Dittrich

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*