Stavba domu

Proč stavět z pálených cihel? – 3. díl

Předešlé dva díly jsme věnovali důvodům, které vedou stavebníky k tomu, aby si za „svůj“ materiál zvolili pálenou cihlu. Pomohli jsme si Českým statistickým úřadem a přišli i s radou publika, aneb jak se rozhodovali ostatní: V případě rodinných domů, kterých se ročně postaví přes 18 tisíc, má přes 15 tisíc nosné konstrukce z cihel. Téměř 300 budov je postaveno s pomocí prefabrikátů a necelé tři tisícovky jsou dřevostavby – tak to alespoň vidí Český statistický úřad, který má v současné době poslední údaje z toku 2021. V případě bytových domů, kterých je postaveno každý rok zhruba 450, využívá cihel 340 domů, prefabrikátů přes 80 a na dřevo jako stavební materiál padla volba na tři bytové domy. 

Proč se cihly brzy nikam neztratí? Cihly jsou tak trochu staromódní, že? Není přece jen budoucnost v betonu a v 3D tištěných domech? No, my si to nemyslíme. Alespoň rozhodně doufáme, že tak domy nezačnou vypadat. Samozřejmě jsme trochu zaujatí. Chceme, aby cihla zůstala oblíbeným stavebním materiálem. 

Ale změna je nevyhnutelná. Způsob, jakým se domy staví, se pomalu mění. Dobrou zprávou však je, že stále hraje ve stavebnictví poměrně významnou roli. Podíváme na hlavní důvody, proč alespoň ve České republice cihly nikam nezmizí a proč jsou stále oblíbeným materiálem nejen pro stavbu domů. 

Největším konkurentem pálené cihly je v současnosti pórobeton. Jde o šedobílý ekologický a ekonomický materiál, který vyniká nasákavostí, porézností a snadnou manipulací. Na rozdíl od cihlových systémů umožňuje jednoduchou úpravu velikosti bez drolení, má však nižší únosnost. Známým výrobcem pórobetonových systémů je Ytong. Odborníci se dnes shodují, že oba systémy mají srovnatelné vlastnosti i cenové rozpětí. Konečný výběr proto záleží na samotném klientovi. Pokud dáváte přednost tradici a po staletí osvědčeným postupům, výběrem pálené cihly krok vedle neuděláte. 

Jak se mění cihlářský průmysl? Cihlové zdivo je stále nejrozšířenějším způsobem výstavby domů, ale trh se stavebními materiály se pomalu stává o něco rozmanitějším. Pro větší stavby se stále častěji používají předem připravená řešení. Jejich výroba je stále jednodušší a stavebníkům přináší zkrácení času a nákladů. Cihláři již dávno neprodávají pouze cihly, ale na trh přišli s ucelenými stavebními systémy. 

Nicméně cihla stále hraje významnou roli, i když jen z estetického hlediska. Cihla v průběhu 20. století v různých obdobích upadala v nemilost, a to i v době rozsáhlé výstavby panelových a prefabrikovaných železobetonových domů, z nichž mnohé jsou tu dodnes, i když vypadají zastarale. K dalšímu propadu došlo v roce 2008 v důsledku finančního krachu a prudkého poklesu poptávky po bydlení. Špičkoví architekti se na krátkou dobu odklonili od cihly jako stavebního materiálu. Válka na Ukrajině, růst úroků z hypoték a energetická krize opět vytvářejí komplikace v dostupnosti bydlení. Přesto se zdá, že by po roce 2023 mohlo přijít opět k oživení bytové výstavby. 

Důvody, proč je cihla stále v kurzu 

Pálení cihly odolávají širokým výkyvům teplot a počasí, které zde máme, jsou odolné vůči vlhkosti a také nepotřebují velkou údržbu. Jsou stále v módě a rozhodně se zdá, že opět zažívají rozkvět. O tom více níže. 

Ano, v mnoha sídlištích se k vytvoření nosné konstrukce domů používají rámy z betonu. Ale ať už je primární stavební metoda jakákoli, zdivo se tak či onak dostane do téměř každého domu v České republice. Hojně se z něho staví vyzdívky i příčky. 

I když je to jen jedna část vnější konstrukce, my Češi máme cihly rádi. A důvody? 

Alternativy nejsou dostatečně bezpečné 

Jedním z důvodů, proč se stavitelé neustále vracejí k cihlám, je to, že jsou prostě spolehlivé. Cihly jsou nehořlavé a oheň se v budovách z cihel a tvárnic šíří mnohem pomaleji. Lze říci, že cihly jsou mnohem bezpečnější variantou a vzbuzují v kupujících větší důvěru. 

Majitelé domů stále sázejí na cihly a maltu 

Ročně v ČR postavíme téměř 20 tisíc rodinných domů. Trh s cihlami bude vždy existovat, protože lidé chtějí cihlové domy. Navíc roste jeho obliba i v případě volby obkladového materiálu, a to díky trvanlivosti a estetickým vlastnostem, které poskytuje. 

Větší flexibilita při navrhování 

Jednou ze skvělých vlastností cihel obecně je samozřejmě to, že je k dispozici tolik různých stylů, textur a barev. Široká škála základních materiálů je snadno dostupná a cenově přijatelná u obchodníků, takže má největší smysl se rozhodnout právě pro ně. Na druhou stranu alternativní materiály jsou hůře dostupné a za předpokladu, že jsou kvalitní, budou pravděpodobně dražší. 

Je to nadčasová estetika 

Pravděpodobně jeden z největších důvodů, proč cihla nikam nezmizí, je jeden z nejstarších. Vypadá totiž zatraceně dobře. Estetické vlastnosti cihel jsou stále nesmírně přitažlivé jak pro kupce domů, tak pro stavebníky svépomocí. 

Ale i mimo trh s bydlením jsou cihly velmi módní. Projděte si mnoho významných architektonických cen a ocenění Brick Aword a ceny za architekturu a uvidíte, že se cihlové stavby objevují a jsou oceňovány nejen v cihlových kategoriích, ale i v těch hlavních. 

Cihla pálená se v současné době používá velmi často i jako dekorativní prvek. Už výše jsme upozornili na možnosti dekorativního využití. Kromě běžných pálených cihel jsou pro tento účel oblíbené vápenopískové cihly. Ty lze použít pro vnitřní i obvodové zdivo, své uplatnění nachází také v interiérech. Výhodou těchto cihel je fakt, že kromě netradičního efektního vzhledu zlepší také tepelnou a akustickou izolaci. 

Pálené cihly u nás mají velkou tradici. Díky stále se zlepšujícím technologiím patří i v dnešní době mezi materiály, vhodné pro stavbu rodinných domů a jiných objektů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv zdící systém, získáte za přijatelnou částku materiál, který dobře poslouží po stovky let a zajistí dobrou tepelnou izolaci. 

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*