Střecha

Povrchová úprava střešních tašek: Jaká je nejvhodnější pro vaši stavbu?

Vhodná povrchová úprava střešních tašek ovlivňuje nejen estetický dojem, ale také odolnost celé střešní konstrukce. Každý typ povrchu přináší své vlastní výhody a estetické prvky, které by měl investor při výběru zvážit a určit jejich vhodnost pro vlastní stavbu. Značka Tondach nabízí hned tři typy povrchů pálených tašek spojující funkcionalitu a design.

Investoři mají na výběr ze tří typů povrchů těchto tašek – režné, engoby a glazované. „Režné střešní tašky nemají povrchovou úpravu, zatímco engobované tašky jsou pokryté zušlechtěnými rozplavenými jíly s obsahem oxidů kovů, které se na tašky nanáší před výpalem a na povrch se natavují při teplotě více než 1 000°C. Glazované tašky se vyrábí na stejném principu jako engobované, ale nanášená směs se skládá ze sklovité příměsi, čímž tašky získávají vysoký lesk,” popisuje Rudolf Prus, technický poradce za značku Tondach.

Režné střešní tašky, oblíbené pro svůj autentický vzhled, se používají zejména na historických stavbách. Jejich barva často závisí na složení použité hlíny a není neobvyklé, že se může postupně změnit v důsledku používání a usazování nečistot. Vlastnosti tašky se však nemění a kvalita zůstává stejná. Kombinace tradičního vzhledu s odolností vůči povětrnostním podmínkám činí režné střešní tašky cenově dostupnou a dlouhodobě spolehlivou volbou pro ty, kteří ocení historický šarm.

Hladké engobované a glazované střešní tašky jsou vhodné především pro investory, kteří chtějí eliminovat usazení nečistot na povrchu střechy, jako jsou prach či mech, a zároveň využít jejich stálých barevných odstínů, které nevyblednou. Engobované tašky mají polomatný až lesklý povrch a jsou zlatou střední cestou pro ty, co se rozhodují mezi režnými a glazovanými střešními taškami, navíc při výběru modelu Sensaton 11 (dříve Samba 11) za dostupnou cenu,” říká Robert Krestýn, obchodní ředitel divize střechy za Wienerberger. Kromě krásné střechy získají investoři navíc ochranu proti UV záření, kyselým dešťům a krupobití. 

Při rozhodování mezi jednotlivými povrchovými úpravami střešních tašek se musí investoři nejprve rozhodnout, který typ stavby mají. Mezi novostavbami s cílem dosáhnout moderního stylu budou jasně figurovat engobované a glazované tašky. Druhým faktorem je místo, kde budou vynikat. Díky režným střešním taškám se zachovává historický nádech rekonstrukce nebo tradiční prvky novostavby.

Produktový tip:

Sensaton 11 (dříve Samba 11
Všechny střešní tašky Sensaton 11 od společnosti Tondach jsou z pálené keramiky, a jsou tudíž plně recyklovatelné. Posuvná taška Sensaton 11 (dříve Samba 11) je výrobkem produkovaným na nejmodernějších cihlářských technologických zařízeních. Drážková taška se spojitým systémem drážek v hlavové i boční části, který poskytuje krytině vynikající vlastnosti k ochraně objektů proti povětrnostním vlivům, se může klást v poměrně nízkých sklonech (při běžném sklonu 22° a minimálním sklonu s doplňkovou hydroizolační vrstvou od 12°). Navíc díky konstrukci hlavových drážek umožňuje posun až o 25 mm, takže je možné použít tašku i při rekonstrukcích střech s nízkým sklonem, čímž se stává velice univerzální. Cenově je přitom velice dostupná, což ocení především investoři, kteří plánují rekonstrukci střechy. 

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*