Inspirace cihlou

Poctivý domov pro mladou rodinu

„Máme rádi přírodu a zvířata. Už kvůli našim dvěma psům jsme s partnerkou toužili po bytě, který by disponoval alespoň malou zahrádkou,“ říká investor. Místo startovacího bytu si však partneři pořídili domek na rodinné parcele u lesa. Přátelské i příbuzenské vazby tak díky setrvání v rodné vesnici zůstaly zachovány a nový domov zcela naplnil požadované potřeby mladého páru.

V období, kdy pětadvacetiletý muž zvažoval koupi bytu a toužil po osamostatnění od původní rodiny, nebyla nabídka na trhu s nemovitostmi dostačující. Bytů o dispozici 2+1 se zahrádkou bylo v blízkém okolí na výběr minimum. A tak rozhodlo rodinné vlastnictví velkého pozemku na okraji obce, jejž si investor rozdělil se svým bratrem na dvě menší parcely. Vznikl rodinný domek o zastavěné ploše 150 m2, který více než pokryl původní představy o bydlení.

  • Když jste s realizací rodinného domku začínal, byl jste velmi mladý. Měl jste zkušenosti ze stavby? Jak se vám podařilo tuto náročnou životní epizodu skloubit s vaší kariérou?

V době, kdy jsem uvažoval o stavbě, jsem začínal s rozvojem podnikání. Zároveň se neorientuji v technických detailech stavebních postupů a materiálů. Potřeboval jsem investovat čas a nasměrovat koncentraci jinam, proto jsem hledal kvalitního partnera, který dokáže převzít mou „vizi“ jednoduchého menšího domku z kvalitního materiálu, nenáročného na údržbu a s minimálními náklady na provoz.

  • Jak jste našli „tu pravou“ stavební společnost, které jste se s důvěrou svěřili do rukou?

Poptali jsme několik firem i živnostníků. Zvítězila firma Stakl, kde si vše takříkajíc sedlo. Rodinná tradice, individuální přístup a způsob komunikace, cenové podmínky, to vše se mi zamlouvalo.

  • Takže jste si sedli na „první dobrou“?

Při prvním setkání mi dokonce navrhli několik změn v projektu, za které jsem teď s odstupem tří let rád. Měl jsem od počátku pocit, že jim na výsledném provedení opravdu záleží a není to pro ně „jen“ zakázka. Navíc když jsem přišel s nějakým nečekaným požadavkem, našli pohotové řešení.

  • Měl jste návrhy na úpravy projektu v jeho přípravné fázi, nebo dodatečně až během realizace?

V rámci přípravy projektu jsme řešili několik dodatečných úprav, např. nedostatečný zádveřní prostor, umístění komína, rozestupy vazníků, vedení odpadu. Po konzultaci s p. Šimáčkem ze Staklu jsme nedostatky naštěstí včas odhalili a v projektu upravili. Celá realizace se obešla bez zásadních komplikací. Pohotově se vyřešily i některé náhlé požadavky na poslední chvíli – kastlíky na venkovní žaluzie, niky v koupelně.

  • Měl jste poměrně jasnou představu o praktických parametrech svého nového domova. Co osobnější přání, obrazy vnitřního zařízení nebo uspořádání?

Kromě praktických požadavků kvůli nízkým pořizovacím a provozním nákladům, tedy přízemní stavby obdélníkového tvaru se sedlovou střechou, měl být dům moderní a s elegantním vzhledem. Navíc jsem měl i nějaké osobní představy, např. krb jako dominantu hlavní obytné místnosti, bar s výhledem z kuchyně, velké okno v jídelně nebo velkou koupelnu. Střechu jsem chtěl mít vazníkovou, ale s možností využití půdního prostoru.

  • Stavba není počtem zastavěných metrů rozsáhlá, nakolik splňuje vaše plány pro budoucí rodinný život? Je po prostorové stránce dostačující?

Dům je dlouhodobě plánovaný pro čtyřčlennou rodinu, kde budou mít děti vlastní pokoj, popř. budou jednu místnost užívat společně a druhá bude využita jako pracovna. Dispozice domu je 4 + 1, přičemž hlavní obytný prostor tradičně zahrnuje kuchyň s jídelnou a obývací část. Kromě ložnice a dvou již zmíněných pokojů obsahuje interiér technické a hygienické zázemí s úložnými prostory v šatně a na půdě. Dnes s odstupem času mohu říci, že bych ocenil další skladovací místnost navíc a prodloužil délku domu alespoň o jeden metr – pro větší efekt otevřeného prostoru společenské zóny s kuchyní. Jinak nám vše vyhovuje.

  • Jak jste stavbu řešili po stránce technologické? Zaujalo vás chytré ovládání domácnosti, nebo jste zůstali příznivci klasického nastavení bez moderních technologií?

Máme tepelné čerpadlo země/voda značky Novelan s vedenými kolektory v nezámrzné hloubce pozemku (300 m délky). Tepelné čerpadlo má pouze vnitřní jednotku, zabudovaný sekundární elektrokotel i bojler pro ohřev vody a funkci chlazení, což je ideální na léto. Lze ho na dálku ovládat přes internet a náklady na energii se rovnají pasivnímu domu. I přes vyšší pořizovací náklady bych neměnil a toto řešení mi velmi vyhovuje. Dále máme venkovní žaluzie na dálkové ovládání s možností budoucího centrálního (online přes mobil) dálkového ovládání a přípravu na zabezpečovací systém.

  • Vybrali jste si konstrukční systém Porotherm. Proč právě klasický zděný dům?

Byla mi doporučená plněná cihla a s ohledem na argumentaci několika specialistů jsem zvolil 38T Profi od Porothermu.

  • V hlavní obytné místnosti je položena keramická dlažba. Jaká kritéria pro volbu materiálů jste uplatnili?

Rozhodoval jsem se mezi vinylem a dlažbou, nakonec zvítězil kompromis – ve společenské části máme keramickou dlažbu a v zóně intimní, tedy v ložnici a pokojích, je vinylová podlahová krytina. Důležitými kritérii pro nás byly kromě designového sladění s interiérem také atraktivní cena a tepelná vodivost. Máme totiž v celém domě zavedeno podlahové topení. Ze všech místností nejlépe vede teplo velkoformátová dlažba v koupelně s designem leštěného kamene, která se mi také osobně nejvíc líbí, a navíc je praktická, neklouže.

  • Shrnul byste pro čtenáře své pocity ze stavby do jednoduchého závěru?

Určitě vím, že kdybych měl znovu stavět, přenechám realizaci opět odborníkům. Jde o naši prvostavbu, takže bych příště doladil některé detaily, na které člověk narazí vždy až časem, během užívání. Nicméně cítím se zde spokojeně a především komfortně.

Technické údaje
Dispozice: 4 + 1
Zastavěná plocha: 148 m2
Konstrukce: přízemní nepodsklepený RD; zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm 38T Profi, sedlová střecha s vazníkovou konstrukcí; střešní krytina – Tondach Stodo 12
Výplně otvorů: okna, venkovní dveře – plastový rám s izolačním trojsklem; venkovní hliníkové žaluzie
Podlahy: velkoformátová keramická dlažba v hlavní obytné místnosti, koupelnách a zátěžových prostorech; vinyl v intimní zóně
Vytápění: tepelné čerpadlo země/voda zn. Novelan s vedenými kolektory v nezámrzné hloubce pozemku (300 m délky), TČ má pouze vnitřní jednotku, zabudovaný sekundární elektrokotel i bojler pro ohřev vody a funkci chlazení

Zdroj: Můj dům l Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*