Na sídlišti a zároveň u lesa, ve velkoměstě a přitom v tichém zákoutí. Tyto parametry připomínají spíše pohádku o chytré horákyni, než podmínky reálné pro vybudování nového bydlení. A přece se podařilo najít takové jedinečné místo, a to dokonce na okraji Prahy.
Rodina se čtyřmi dětmi původně bydlela v rodinném domku, který nevyhovoval ani velikostí, ani dispozičním uspořádáním. Nové bydlení si manželé vybírali právě s důrazem na to, co chtěli poskytnout svým dětem. Nakonec se rozhodli pro polovinu dvojdomu, který se nachází v nové zástavbě na krásném místě v jižní části Prahy. Je součástí developerského projektu, byl však individuálně upraven.
„Místo hrálo při výběru rozhodující roli, v dosahu máme školu, školku, obchody, městskou dopravu. Bydlíme v městské čtvrti s veškerou infrastrukturou, a náš plot přitom tvoří hranici mezi přírodou a civilizací – tuto v současné době mimořádnou konstelaci kladných podmínek jsme si nemohli nechat ujít,“ vysvětluje hlava rodiny. „Další plus při rozhodování byla možnost vybudovat ze severní strany přístavbu, a tak získat další užitnou plochu.“
Parcela není z východní strany oplocená, do domu se vstupuje přímo z ulice. Většina obytných místností je orientována na západ do zahrady, vymezené jednoduchým oplocením.
Z předsíně vedou dveře do velkého prostoru, který je zároveň obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou a schodištěm do patra a otevírá se prosklenými plochami směrem do zahrady. „Děti mají sice své vlastní pokoje, ale většinu času tráví s námi, proto jsme se snažili, aby společně užívaná část domu byla co největší,“ vysvětluje náš hostitel.
Původní plocha přízemí se po přístavbě kuchyně, jídelny a druhé garáže rozšířila téměř o třetinu (o 25 m2). Přechod mezi obývacím pokojem a zahradou tvoří terasa se sezením. Dřevěnou palubu, položenou v úrovni trávníku, kryje lehká skleněná stříška.
V patře, které slouží jako privátní zóna, přibyl díky přístavbě další pokoj, koupelna a velká rodičovská ložnice se šatnou a terasou, orientovaná na západ. „Ranní výhled na sluncem ozářený les nám zpříjemňuje vstávání s vidinou každodenních povinností,“ vysvětluje majitel domu.
V hlavní roli děti
Celý interiér byl zařízen na míru podle návrhu architekta s maximálním důrazem na pohodlné soužití s dětmi. V domě převažují přírodní materiály, dubová podlaha s dezénem selských prken, ošetřená pouze olejem, mu dodává útulný teplý charakter. Na střídmou kuchyň, které dominuje velká „americká“ lednice, navazuje jídelna s rozkládacím jídelním stolem pro 8 až 12 osob.
Obývací pokoj se kromě sezení obešel téměř bez nábytku, podstatná byla spíše volná plocha na hraní. Pod schodištěm je zabudován sofistikovaný úložný prostor na hračky. Knihovny, vyrobené rovněž na míru, našly své místo v ložnicích a dětských pokojích. Ložnici rodičů kraluje velká postel o rozměrech 2 x 2m (rodina se často sejde i jinde než jen u jídelního stolu).
Také zahrada byla realizována s ohledem na děti. Je osázena rostlinami, které neohrožují zdraví, především celoročně zeleným bambusem. Travnatá plocha přechází v les, který je rovněž součástí pozemku.