Další méně tradiční využití pálené cihly
Pálené cihly jsou již po celá staletí známé jako jeden z nejvyhledávanějších a nejspolehlivějších stavebních materiálů. Vyrábějí se z čistě přírodních zdrojů, především z hlíny a břidlice, bez jakýchkoli chemických přísad. Neobsahují žádné škodliviny ani alergeny, díky čemuž jsou šetrným stavebním materiálem nejen pro životní prostředí, ale také pro naše zdraví. Proto pokračuje ve druhém dílu, který se zaměřuje na méně tradiční využívání pálený cihel.
+ Cihla v exteriéru. Přináší nadčasový architektonický design nejen do exteriéru, ale také interiéru. Vynikne také v moderních domech s industriálními prvky. Oceníte zejména její praktičnost. Její nepopiratelnou výhodou je velmi snadná údržba – postačí ji zamést nebo omýt čistou vodou.
+ Cihla v interiéru. Tam, kde bylo dosud módní zakrývat stěny omítkou nebo sádrokartonem, je nejnovějším trendem odhalovat a přiznat teplo a strukturu cihlových stěn. Cihla v interiéru může dodat místnosti rustikální šarm nebo industriální šmrnc či podtrhnout historický charakter stavby. I menší cihlový prvek může zcela změnit atmosféru domu.
+ Cihlový obklad. Ne každá stěna však musí mít stávající cihlovou konstrukci. Pokud nemáte k dispozici cihlové zdi, které by bylo možné odhalit, můžete zvážit obkladové cihlové pásky. Cihlové obklady jsou k nerozeznání od cihlového zdiva, přičemž věrnou imitaci vazby zdiva v rozích zaručí doplňkové rohové pásky. Obklady se lepí přímo na zeď pomocí speciální malty. Efektu cihlového zdiva lze docílit i aplikací šablon na dekorativní omítky nebo s 3D dekoračními panely, jejichž výhodou je jejich nízká hmotnost a malá tloušťka. Nejčastěji jsou panely imitující cihlové obklady vyrobeny z odolného PVC materiálu nebo betonu a podobně jako obkladové cihlové pásky se lepí přímo na zeď. Vyznačují se jednoduchou montáží, protože jsou lehké, a i díky většímu formátu vám jejich instalace takových obkladů nezabere mnoho času.
+ Cihlové fasády. Cihlové stěny jsou velkým trendem nejen v interiérech, ale také exteriérech. Zamilujete si je pro krásný design, ale také pro snadnou údržbu. Lícové cihly a obkladové pásky (například Terca) v sobě spojují nadčasový design spojený s výjimečnými vlastnostmi pálené cihly. Výhodou takového cihlového obkladu je, že se hodí k jakémukoli stylu – tradičnímu, industriálnímu nebo modernímu. Obkladové cihly ale nejsou zdaleka jen estetickým doplňkem pro rodinný dům. Mají stejné vlastnosti jako cihly použité při výstavbě obvodových stěn domu. Cihlový obklad nabízí vysokou úroveň odolnosti vůči různým vnějším vlivům jako je sníh, sluneční záření či silný vítr. Vyniká rovněž odolností proti ohni. Při správném návrhu a realizaci je životnost cihlového obkladu skoro neomezená. Fasáda nevyžaduje téměř žádnou údržbu, a proto jsou cihlové obklady mimořádně úsporné.
+ Vyvýšené záhony. Vyvýšené záhony jsou stále oblíbenějším prvkem zahrad. K jejich postavení můžete použít takové cihly, dokonce i takové, které jste se chystali už vyhodit. Výhodou cihly je, že lépe odolává počasí, působení vlhkosti, a navíc nepotřebuje pravidelné ošetřování jako dřevo. Tvar a délku záhonu si můžete zvolit dle svého vkusu či prostorových možností pozemku. Výšku záhonu přizpůsobte vlastním potřebám, aby se vám v záhonu snadno pracovalo, ideální výška je 70 – 90 cm. Ke stavbě je vhodné používat celé kusy cihel a při jejich ukládání dodržovat základní princip prokládání. V případě, že záhony nebudou vysoké, není třeba je ani betonovat, pouze ukládat na sobě. Cíhly doporučujeme před položením do záhonu penetrovat ochranným nátěrem. Životnost záhonu prodloužíte, pokud na oddělení cihel a zeminy použijete nopovou fólii a zabráníte kontaktu cihel s půdní vlhkostí.
+ Cihlové ploty a zídky. Cihlu lze efektivně využít i pro výstavbu plotů a zídek. Cihlový plot dokáže snížit intenzitu hluku přicházejícího z ulice a poskytuje bezpečnostní bariéru, která brání narušitelům ve vniknutí na pozemek. Musí být postaven na rovině nebe v mírně svažitém, ale stabilním terénu. Při stavbě zídek a zdí lze postupovat dvěma způsoby – suchým (bez použití malty) nebo pomocí malty. Oba typy zdí musí mít však dostatečně hluboký základ, který je třeba odspodu izolovat proti zemní vlhkosti. Pro jejich výstavbu se doporučuje použít pevnou cihlu dobré kvality. Jinak by vlivem povětrnostních podmínek mohlo dojít k jejich rozpadnutí. Kvalitní cihly si během dlouhých let zachovají mrazuvzdornost, nízkou nasákavost a stálobarevnost.
+ Exteriérový krb z cihel. Vizuální dominantou mnoha exteriérů jsou zděné krby. Jsou součástí zahradních altánů či letních kuchyní a hodí se nejen pro grilování a tepelnou úpravu jídel, ale vytvářejí tak příjemné teplo a přispívají k romantické atmosféře. Před výstavbou exteriérových krbů je třeba zvážit jejich umístění. Doporučuje se závětrné místo a dodržet je třeba i bezpečnostní vzdálenost od okolních budov, stromů či dřevěných součástí zahrady. Při stavbě venkovního krbu je třeba zvolit materiály, které jsou schopny odolávat vysokým teplotám a povětrnostním vlivům. Opět je ideálním produktem cihla. Doporučujeme lícové cihly, které jsou nesavé a mrazuvzdorné a krb vydrží dlouhá léta. Pokud stavbu nechcete omítnout, je třeba stěny vyzdít a vyspárovat cementovou maltou. Pokud jste se rozhodli pro uminutý krb, použijte teplovzdorný druh omítky.
-jik-