Stavba domu

Doplňkové cihly – tiché, nenápadné, ale ohromně důležité příspěvek

Málo se o nich ví, přitom tvoří cca 10% objemu obvodové konstrukce domu a ušetří vám až třetinu práce. O kom je řeč? Tichý, ale nezbytný souputník všech kvalitních staveb – doplňkové cihly.

Stavba domu z moderních cihel už dlouho vypadá zcela jinak, než jak nám utkvívá v paměti z našeho dětství. Nejde jen o to, jaké parametry má samotná základní cihla, elementární stavební kámen celé konstrukce. Velmi zásadní vliv na kvalitu provedení celé obvodové konstrukce má celý systém. Často mu přezdíváme „lego pro dospělé“. Proč? Stejně jako lego, i cihly má speciální tvarové díly, které dokáží velmi elegantně vyřešit složitější detaily v konstrukci. Říká se jim doplňkové cihly. Ty nám projekt i samotnou stavbu výrazně zjednoduší, zrychlí i zkvalitní a zároveň neprodraží. 

Doplňkové cihly zpravidla řeší konstrukční detaily jako jsou rohy, ostění i parapety. Tyto speciální tvarovky tvoří až 10% celkového objemu obvodové konstrukce, a to rozhodně není málo. Zároveň se díky nim snižuje pracnost provádění zdiva, stavíte rychleji, kvalitněji, bez tepelných mostů a zároveň tak šetříte – čas, energii a tím i rozpočet. Doplňkové cihly totiž nejsou dražší, než ty základní. „Systémové zdění s doplňkovými cihlami HELUZ je dokonce o něco levnější. Při řezání dochází k poškození cihel a některé nemohou být při dodržení správné technologie použity, jindy lze využít jen část řezané cihly a zbytek jde do odpadu. Proto podíl systémového řešení realizace obvodového zdiva s doplňkovými cihlami neustále roste. Díky systémovému stavění se zlepšuje kvalita návrhu a provedení staveb. To ocení zejména investoři,“ Ing. Zdeněk Kobza ze společnosti HELUZ.

Bez řezání a v modulu

„Navrhovat a stavět v cihelném systému HELUZ je jednoduché a snadné. Projektant má veškeré materiály pro výstavbu od jednoho výrobce a má výbornou technickou podporu. Systémové stavění nejsou pouze základní cihly!“ upozorňuje Ing. Zdeněk Kobza, produktový specialista společnosti HELUZ, a pokračuje: „Každý zkušený projektant ví, že projektovat ve výrobních modulech a používat na stavbě celý systém doplňkových cihel HELUZ je výhodné z hlediska rychlosti, kvality zdění a bezproblémového vyřešení detailů. Používání doplňkových cihel umožňuje využívat výhod modulové řady 25, jak co se týče výšky, tak i délky.“

Využívání doplňkových cihel při návrhu projektu a používání při realizaci má zásadní vliv na kvalitu a rychlost realizace stavby. Realizační firma maximálně eliminuje dořezávání bloků a díky doplňkovým cihlám má hrubá stavba dokonalou převazbu a perfektně vyřešené tepelné mosty.

Nejde jen o to, že stavba vypadá na oko přívětivěji a uceleněji. Ten nejhlavnější efekt pocítíme v kvalitativní úrovni celé konstrukce. Celá konstrukce s použitím doplňkových cihel prostě funguje lépe z hlediska statiky i tepelněizolačních vlastností a zachovává tyto kýžené vlastnosti po celou dobu životnosti stavby. 

Každá řada cihel HELUZ má svůj systém doplňků. Vyberete si pro svůj dům konstrukci řešenou například řadou HELUZ Family 44, se kterou už v jedné vrstvě splníte podmínky pro stavbu domu s téměř nulovou spotřebou energie? Nebo toužíte po energeticky pasivním domě bez dodatečného zateplení a zvolíte cihlu nejvyšší kategorie HELUZ Family 50 2in1? Ve všech případech je důmyslně dopracovaný systém základní cihly a navazujících doplňků. O nic se nestaráte, zkušený tým výpočtářů Vám v HELUZu na základě projektu spočítá tzv. výkaz výměr – počet všech potřebných cihel i doplňků. Vám stačí jen objednat a na základě kladečského plánu dát cihlu k cihle. 

A jaké doplňky existují a které přesně řeší?

„Káčko a Káčko půl“ – značené v názvu písmenek K a K 1/2

Efektivně zakončuje ostění – okna, dveře. Stavební otvor je čistý, hladký a rovný. Zásadní vliv má na statiku otvoru a na zatížení celé konstrukce. Miminalizují se tepeplné vazby a významně ovlivňuje vzduchotěsnost objektu. S použitím tohoto doplňku se minimalizují chyby a eliminují dořezy cihel. Existuje i v poloviční délce právě pro řešení potřebné převazby. 

„Enko“ – značené velkým písmenem N

Používá se pokud potřebujeme pracovat s výškou – sladit výšku okna například s kuchyňskou linkou, nebo upravit výšku kvůli rozvodům nebo podhledům. Takzvané „Enko“ čítá 2/3 výšky standartního rozměru cihly a můžeme jich nakombinovat kolik chceme. Zároveň drží stejné parametry. HELUZ je zároveň jediný výrobce na trhu, který tímto doplňkem disponuje. 

Rohovka – značí se R

Rohová cihla, která efektivně zahajuje a zakončuje roh – což je důležité pro udržení převazby zdiva, která má zásadní vliv na statiku konstrukce i tepelnou techniku.

TIP: ukázka jednoduchého zabudování jednotlivých doplňků při stavbě je k vidění zde.

TIP 2: Pro konkrétní postup efektivního zabudování doplňků v rámci zdění obvodové konstrukce HELUZ zpracoval Prováděcí příručku. Ta slouží jako návod k legu. Ke stažení je dostupná zde.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*