V tomto rozhovoru se dozvíte o zajímavém projektu rodinného domu, jehož návrh představuje unikátní spojení klientových představ a architektonického umění. Architekt Josef Vostracký odhaluje, jak probíhal výběr stavebních materiálů, přizpůsobení návrhu specifickému pozemku a jak důležité je pro něho tvůrčí svoboda bez omezení předem stanovenými ideály klienta. Zjistěte, jak se zděný dům osvědčil z hlediska energetické účinnosti a jak architektonický ateliér přistupuje k projekcím atypických domů, které odpovídají moderním trendům a požadavkům klientů.
Pamatujete si, jak začal příběh tohoto domu? Jak si vás investoři našli a vybrali?
Z manželského páru investorů se vývojem stavby a projektu zabýval hlavně manžel, který je ze stavebního oboru, zabývá se obchodem se stavebními materiály. Z tohoto prostředí jsme se znali. Na základě této spolupráce a znalosti naší práce mne oslovil.
Jak znělo zadání investorů?
Od investorů dostávám zadání, které určuje, jaké místnosti chtějí v domě mít a kolik. Nerad dostávám nějaké obrázky a fotky, protože mohou být svazující. Vždy doporučuji, abychom měli na první zadání co nejméně návodů od investora. Chci to navrhovat bez bariér – tak jak si o to pozemek, poloha slunce, výhledy, sousední stavby a další fenomény řeknou.
Měli už konkrétní představu o tvaru a velikosti domu, o stavebním materiálu, nebo to nechali zcela na vás?
Pozemek byl velmi specifický – úzký a ve svahu, velikost domu byla jasná, konkrétní představu, ale neměli. Stavební materiály jsme navrhli my.
Proč jste se rozhodli pro stavbu z cihel?
Pozemek je svažitý a dům je do něj zasazen. Zvolili jsme logicky zděnou variantu konstrukce domu.
Z jakých materiálů nejčastěji stavíte vy a proč?
Obecně máme zatím nejvíce domů zděných, používáme cihly tl. 500mm nebo sendvičové zdivo a různě to podle fasád kombinujeme.
Jaké možnosti poskytuje projektantovi navrhování z cihel?
Zděné stavby mají minimum omezení ohledně tvaru a volnosti návrhu.
Jak ovlivnil návrh stavby a výběr materiálu pozemek?
Pozemek a jeho parametry vždy určují návrh domu – dispoziční řešení, konstrukci i architekturu domu.
Prováděli jste autorský dozor?
Po celou dobu stavby jsme prováděli autorský dozor.
Jak stavba probíhala, vyskytly se nějaké komplikace?
Stavbu prováděla zkušená stavební firma, nedocházelo k žádným komplikacím.
Dostáváte od klientů zpětnou vazbu, jak jsou se stavbou spokojeni?
Snažíme se získávat od všech našich klientů zpětnou vazbu. Podle investora je bydlení v tomto domě zážitkové a jsou velmi spokojeni. O víkendu jsme byli v jednom novém domě, kde investoři bydlí cca rok. Připadalo mi, že jsou v novém domě, který jsme projektovali, opravdu šťastní a spokojení.
Je něco, co byste s odstupem času řešil jinak?
Ne je to atypicky řešené k určité dokonalosti dle zadání…
Jak se zděný dům osvědčuje z hlediska nákladů na vytápění a případné chlazení?
Dům získal dotaci vzhledem ke svému pasivnímu standardu. Chlazení není potřeba.
Na jaký typ rodinných domů se váš ateliér zaměřuje a kolik jich v průměru ročně realizujete?
Řešíme atypické domy, vždy pro konkrétní zadání, pozemek a investory. Většinou uděláme 5 – 7 rodinných domů v jednom roce. Některé z nich jsou rekonstrukce, které jsme si velice oblíbili.
Kdo je váš typický klient?
Věkově je to různé, ale jsou to investoři, kterým se líbí naše práce. Také pochopili, že projekt má rozhodující vliv na výslednou kvalitu domu, průběh a cenu stavby…
Jak dlouho obvykle trvá projekce rodinného domu od studia až po stavební povolení?
Většinou není žádný spěch, asi 9 – 12 měsíců.
Jaké faktory berete v úvahu při navrhování rodinných domů?
Chceme se neustále zlepšovat, náš názor na jednotlivé části stavby neustále vyvíjíme. Hlavně chceme dosáhnout maximální jednoduchosti a funkčnosti. I vzhledem k cenám ve stavebnictví se snažíme jednotlivá řešení a objem stavby zjednodušovat a zmenšovat.
Mění se v posledních letech požadavky klientů s ohledem na velikost domu, materiály, specifické požadavky nebo udržitelnost?
Dnešní klient má úplně jiné požadavky, než ten před dvaceti lety. Rozhodně vidí nové materiály a technologie a chce žít v moderním a úsporném domě, který se o něj bude starat. Chce být napojen na zahradu, přírodu a životní energii prostředí.
Více o domě, více fotografií najdete zde.