„Budoucím majitelům dávám domácí úkol jasně popsat svůj dům snů,“ říká architekt Jan Jakub Tesař
Architekt Jan Jakub Tesař, spoluautor stavby atypického domu ve svahu nad Sázavou, vypráví, jak právě tato stavba rostla a jaká byla hlavní přání majitelů. Hovoří také o tom, že bez vzájemné chemie mezi architektem a stavebníkem by nemohl vzniknout útulný domov.
Pamatujete si, jak začal příběh tohoto domu? Jak si vás investoři našli a vybrali?
Naši klienti k nám přicházejí buď na doporučení spokojených a šťastných majitelů rodinných domů, které jsme navrhli, nebo nás jednoduše vyhledají na internetu či v časopise a neváhají nás oslovit. Tento konkrétní případ byl druhou možností. Požádali nás o první nezávaznou schůzku a chemie okamžitě zafungovala. Manželé měli výborný vkus a velmi jasné představy o tom, jak chtějí v novém domě bydlet. Navíc měli již zkušenosti se stavbou rodinného domu, což nám práci usnadnilo, protože jejich představy byly naprosto realistické a rozumné.
Jak znělo zadání investorů?
Kdo o nás něco četl, tak ví, že zadáváme nejprve investorům domácí úkoly, aby jasně popsali svůj „dům snů“. Nejen suchý výčet místností, ale i atmosféru, oblíbené materiály a stejně tak popsali svůj všední i volný den. To jsou ingredience, ze kterých začneme vařit. Samozřejmě další hlavní přísadou je samotný pozemek, který hraje v projektu klíčovou roli. V tomto případě stál na místě nevyhovující dům, málo vzdušný, bez oken s výhledy na zbytečně moc pater. Přesně pravý opak je pak novostavba, která pod sebou zachovala z původního domu jen suterén.
Proč jste se rozhodli pro stavbu z cihel?
Dnes se z cihel v podstatě nestaví, ale rozumím, co cihlou myslíte. Stavěli jsme z keramických tvárnic, které jsou z pálené hlíny, ale oproti tradičním cihlám mají díky dutinám lepší tepelné vlastnosti, jsou větší a přesné, takže se z nich výborně staví. V tomto případě to bylo zadání. Je to tradiční materiál, s dobrými akumulačními vlastnostmi a dobře dostupný.
Z jakých materiálů nejčastěji stavíte vy a proč?
Z jakého materiálu dům bude, je vždy malá alchymie. Někdy rozhodne třeba tvar pozemku – na prudkém svahu může být výhodná dřevostavba nebo ocelová konstrukce, kvůli suché a rychlé montáži. Ale to je jen příklad jedné z mnoha podmínek, které je při volbě materiálu třeba zvážit. Vždy se ptáme na preferenci investorů, pokud mají konkrétní přání, snažíme se jej splnit. Dále hraje roli třeba okolní historická architektura, na kterou se snažíme navázat. A někdy jsou to třeba čistě pragmatická rozhodnutí: finance, technické schopnosti místních firem atp.
Jaké možnosti poskytuje projektantovi navrhování z cihel?
Každý materiál má svou jedinečnost a potenciál pro vytvoření kvalitního výsledku. Klíčové je dokonale porozumět vlastnostem a omezením daného materiálu a ty následně efektivně využít při jeho zpracování či použití.
Jak ovlivnil návrh stavby a výběr materiálu pozemek?
V tomto případě převládl požadavek investora – chtěli zděný dům. Tomu se podřídil návrh. Tím, že říkám, podřídil, nemyslím, že jsme dělali nějaké kompromisy, naopak. Prostě zděný dům, jak má být. Vlastně dostal trochu netradiční kabát z hliníkových svitků.
Prováděli jste autorský dozor?
Autorský dozor doporučujeme u všech našich projektů.
Dostáváte od klientů zpětnou vazbu, jak jsou se stavbou spokojeni?
To je naprosto neodmyslitelná zkušenost, která nás posouvá i nabíjí. Vždycky chceme, aby spokojenost majitele byla taková, že kdykoli pojedeme kolem, tak nám rád nabídne kávu. Že se nám to daří, svědčí třeba knihy o našich realizacích. V knize Stempel-Tesař-Šlapal: Rodinné domy jsou stavby, ke kterým se náš fotograf Filip Šlapal, vrátil po několika letech a znovu je pro knihu, třeba se vzrostlými zahradami, nafotil. A měli jsme dveře otevřené…
Jak se zděný dům osvědčuje z hlediska nákladů na vytápění a případné chlazení?
Výborně, právě díky akumulaci tepla dokáže tento materiál zajistit optimální teplotní stabilitu jak v letních horkých dnech, tak v chladných zimních obdobích. Jeho schopnost akumulovat teplo znamená, že během letních veder udržuje interiér domu příjemně chladný a umožňuje významnou úsporu energie na klimatizaci. V zimě naopak poskytuje efektivní izolaci a zabraňuje úniku tepla ven, což zvyšuje účinnost vytápění a snižuje energetickou náročnost domácnosti. Kombinací tohoto materiálu s venkovním stíněním dosáhnete optimální regulace teploty uvnitř domu, což přispívá k celkovému pohodlí obyvatel a ekonomickým úsporám.
Na jaký typ rodinných domů se váš ateliér zaměřuje a kolik jich v průměru ročně realizujete?
Specializujeme se na dobré domy ☺. Od velkých náročných vil až po úspornější domy pro běžnou čtyřčlennou rodinu. Na rodinné domy je naše portfolio hodně bohaté, ale navrhujeme i bytové domy, dům pro sociální služby nebo třeba návštěvnické centrum u památníku.
Kdo je váš typický klient?
Báječní lidé různých profesí, otevření novým myšlenkám, a přesto s kritickým myšlením. Proto nás taky tato práce tak nesmírně baví.
Jak dlouho obvykle trvá projekce rodinného domu od studia až po stavební povolení?
Na všechny fáze projektu – studii, projekt pro povolení domu a potom prováděcí projekt stačí i rok. Na dobu povolování neumím odpovědět, liší se to úřad od úřadu, město od města. Obecně je ale proces neúměrně dlouhý.
Jaké faktory berete v úvahu při navrhování rodinných domů?
Pokud bych měl zodpovědně odpovědět, tak je to na disertační práci. Už jsem jednou použil slovo alchymie. To se hodí, je toho opravdu nesmírně mnoho. A to nepočítám často protiřečící si normy nebo požadavky úřadů. Jeden faktor je ale nejdůležitější. Majitel-investor, nebo lépe „uživatel“. Tedy rodina, pro kterou stavba nebude jen domem, ale hlavně domovem.
Mění se v posledních letech požadavky klientů s ohledem na velikost domu, materiály, specifické požadavky nebo udržitelnost?
Ptala jste se, jaký je náš typický klient. Každý je jiný, každý má jiné preference, ale myslím, že všechny spojuje to, že jim není jedno, co po nich zůstane. A sem asi mířila otázka na dnes nadužívané slovo udržitelnost, před pár lety to byl termín nízkoenergetických či pasivních domů, pak ekologie… Naše návrhy mají, myslím společné to, že jsou často kompaktní, to je první předpoklad domu, který se dobře staví, provozuje a udržuje.
Více o domě, více fotografií najdete zde.