S příchodem podzimu klesají teploty a stavebníci řeší, jak by měli co nejlépe zazimovat rozestavěnou hrubou stavbu. Stavební materiály i samotnou konstrukci je třeba chránit před znehodnocením přírodními živly, zejména před nasáknutím vodou. Ochrana zdiva je klíčová i v momentě, když už jsou hotové stropy a stavebník pracuje na zdění druhého patra. Nejčastěji se k tomu využívá zatížená fólie nebo asfaltové pásy.
„Zdění je ideální provádět při teplotách nad 5 stupňů Celsia. Pojiva, jako je malta nebo lepidlo, totiž obsahují vodu, která za nízkých teplot může způsobit problémy. Pokud se teploty budou pohybovat okolo bodu mrazu, nebo dokonce pod ním, nabízí se varianta s použitím zdicí pěny Dryfix. Tuto pěnu lze totiž používat i při teplotách pod bodem mrazu, a to až do -5 stupňů, avšak cihly ani beton nesmí být zmrzlé nebo příliš mokré,“ vysvětluje produktový specialista provádění staveb za Porotherm Matěj Jurečka.
Nezastřešená stavba
Nedokončenou stavbu může svépomocník nebo stavební firma zanechat buď s hotovou střechou, druhým patrem, založenou první řadou cihel, nebo jenom základy. Pokud je ale zdivo vystavěné do určité výšky, musí být přes zimu zakryté například asfaltovým pásem nebo tvrdší fólií s přesahem minimálně pět, nejlépe deset centimetrů. Důležité je také zatížení, aby vítr nemohl plachtu odfouknout. Jakákoliv vlhkost v podobě sněhu nebo vody, která se dostane dovnitř cihel, se totiž obtížně vysušuje a může znamenat prodloužení výstavby. Při zakrývání stavby by se nemělo zapomenout ani na parapety.
„Jestliže už stavebník pracuje na druhém patře, tak u stropní konstrukce je dobré před zimou vyzdít alespoň první řadu zdiva. Důvodem je, že pokud se tam bude usazovat voda, může stékat přes okraje stropu a dostávat se na obvodové zdivo pod ním. Lepší je mít patro ohraničené a odvádět odtud vodu pouze jedním místem, kde cihly vynecháme,“ popisuje Matěj Jurečka.
V této fázi stavby jsou stropní konstrukce stále odkryté, a tak je potřeba čas od času zkontrolovat, zda se na nich nehromadí sníh. Stropy Porotherm se skládají z komplexního systému trámů POT, věncovek a vložek MIAKO, které zajišťují celistvost stavby a bezproblémovou instalaci.
„Stropy MIAKO jsou nedílnou součástí cihelného systému Porotherm. Jedná se o ucelený sortiment výrobků, které do sebe perfektně zapadají. Používání této konstrukce je už dlouho považováno za velmi rychlou, jednoduchou a nenáročnou technologii, jež byla nespočetněkrát ověřena v průběhu desítek let na mnoha stavbách,“ dodává vedoucí produktových specialistů Milan Rotek.
Stavba se střechou
Když střechu kompletně pokrývá krytina, stačí pomocí trubek nebo flexi hadice odvádět vodu dál od objektu. Dále je však potřeba zakrýt parapety, kde hrozí promoknutí zdiva. Je-li na střeše stále vidět laťování (nosná konstrukce střešní krytiny a pod ní střešní fólie), opět by se měla využít zatížená plachta, nebo jiný způsob zakrytí. V pokročilých fázích stavby, kdy už jsou na svém místě i okna a dveře, lze uvnitř pokračovat v práci bez ohledu na počasí. Je však nutné stále myslet na důkladné větrání objektu, převážně pak pokud v interiéru provádíme práce, jejichž součástí jsou mokré procesy.
Produktový tip:
Stropní trám POT
Stropní nosníky POT lze spolehlivě použít jako základ stropní konstrukce v kombinaci s cihelnými vložkami MIAKO 25 BNK. Obsahují svařovanou prostorovou výztuž, díky níž mohou být i více než šest metrů dlouhé. Betonáž se provádí pouze mezi keramické vložky bez nutnosti kontroly tloušťky nadbetonávky, což usnadňuje práci. Stropy MIAKO se pyšní svou únosností a tepelnou setrvačností. Hodí se pro novostavby i pro rekonstrukce.