Stavba domu

Trendy v cihlových zdech – 1. díl

Ať už ji milujete, nebo nenávidíte, odhalené cihlové zdi se vracejí a zůstanou. Cihlové stěny a moderní interiéry byly po řadu let ve vzájemném rozporu, ale vzestup chalupářského jádra a loftového stylu inspiroval nově nalezené uznání pro skromnou cihlu. Mysleli jsme si, že jsme zažili rozkvět odhalených cihlových zdí, ale architekti i majitelé domů tíhnou k tomuto rostoucímu trendu instalace jedinečného charakteru a nadčasového šarmu; milujeme teplou texturu, kterou přináší do designových schémat.

Nápady na odhalené cihlové stěny mohou být kontroverzní volbou. Někteří je milují pro jejich rustikální teplo a texturu. Jiní v nich vidí zaprášený stavební materiál a za každé situace by se rozhodli pro povrchovou úpravu omítnuté stěny! Pro některé je odhalená cihlová zeď v obývacím pokoji vyjádřením bohaté a historické minulosti budovy a prolínáním minulosti a současnosti. Pro jiné je to způsob, jak dodat eleganci a osobitost jinak nudnému interiéru, kterému dominuje sklo a kámen.

Obliba cihlových stěn roste

Proč tedy náhlý nárůst popularity? Stejně jako mnoho jiných trendů vychází nárůst z našich vzpomínek na dětství a ze stále většího hnutí za to, aby se prostory cítily důvěrně známé a přívětivé. Každý, od babičky až po vašeho synovce, ví, co je to cihla a jak se používá. Od útlého věku jsme předprogramováni k tomu, abychom rozpoznali, že domy jsou postaveny z cihel, zejména ve Velké Británii. Jedny z prvních hraček, se kterými si v dětství hrajeme, jsou stavební cihly, a tím se vytváří základní vzpomínka a asociace, které nikdy neodstraníme. Když to spojíme s nárůstem nostalgie, která se využívá v designu, snadno pochopíme, proč se odhalené cihlové zdi vracejí. Jako lidské bytosti se vyžíváme v tom, že se k výrobkům vážou emoce a čas, a pravdou je, že cihlové zdivo nabízí uklidňující a přirozenou atmosféru, kterou lze jen těžko napodobit z jiného materiálu.

Použití jakéhokoli 3D obkladu stěn, jako jsou cihly nebo kámen, pomáhá vytvořit příběh vašeho interiéru, dodává mu zajímavost a historii. Textura na stěnách může pomoci vytvořit skutečný ústřední bod, zejména kolem krbů a v novostavbách, kde je méně prvků, jako jsou výklenky a komínové prsy. Umožňuje také hrát si s dalšími povrchovými prvky, které doplňují nebo kontrastují s barvou a vzory stěn. Mísením industriálních prvků, jako jsou cihly a leštěný beton, s elegantními doplňky, jako jsou lustry a luxusní koberce, můžete v prostoru vytvořit fantastickou juxtapozici.

Mnoho lidí se obává rizika prachu z odhalené cihlové zdi nebo myšlenky, že přitahují nečistoty. Pokud se rozhodnete vystavit nebo instalovat ve svém domě cihlovou zeď, ujistěte se, že jste ji natřeli tmelem, protože cihly jsou přirozeně porézní, což může vést k tomu, že se časem rozpadnou.

Možná ovšem bydlíte někde, kde se přírodní cihlová zeď nenachází. Nemějte obavy! Existuje spousta možností umělých cihel, které vám umožní dokonale stylizovat váš prostor. Od tapet až po cihlové skluzavky (tenké dlaždice podobné cihlám) – pro každou místnost se najde vhodná volba.

Cihla je stále v kurzu

Cihlacenově dostupný a snadno použitelný starý stavební výrobek se vrací na scénu. Cihla je poctivý, nadčasový materiál s úžasně příjemným povrchem na dotek. Má dobré tepelné vlastnosti a dodává teplo každému prostoru, kterému hrozí, že se stane sterilním.

Kolem cihel je skutečně rušno. Díky novým výrobním postupům se skromné cihly a malty dočkaly nového pojetí; nyní jsou k dispozici v široké škále barev, formátů a povrchových úprav. V důsledku toho designéři a architekti dychtivě posouvají hranice jejího tvůrčího potenciálu: představte si rozmáchlé křivky, sochařské prvky stěn a dramatické vzory, které jsou navrženy tak, aby v současných domech působily velmi efektně. Odkryté cihlové stěny jsou univerzální a odolné, což je předurčuje k použití v interiéru i exteriéru. Odkryté cihlové stěny jsou univerzální a odolné, což je předurčuje k použití v interiéru i exteriéru. Je zřejmé, že přitažlivost cihel pro mnoho architektů a designérů dalece přesahuje čistě konstrukční stránku.

Cihla také umožňuje lidem více dobrodružství, než si možná na první pohled uvědomují. S cihlami můžete vytvářet neomezené vzory, které lze použít k čemukoli od zvýraznění vstupních míst až po zastínění oken. Existují zakřivené cihlové stěny a korbelované cihly, což je technika, při které se cihly postupně rozkročují a rozkládají.

Architekti dodávají cihlám šmrnc i jinými způsoby. Tyto techniky sahají od zásahových clon (kdy jsou strategicky odstraněny části cihel, aby jimi mohlo proudit světlo a vzduch), přes nečekané volby malty a odhalené cihlové podlahy až po stěny přenášené z interiéru do venkovních prostor, aby působily celistvě.

Oblíbené barvy cihel

Pokud jde o barevné trendy, se do popředí dostávají odstíny šedé. Šedé odstíny doplňují bílé akcenty a zahradní zeleň a nechávají promlouvat architektonické prvky. Světlejší šedá působí jemně a moderně, zatímco tmavší šedá udává odvážnější a náladovější tón. Cihly v náladovějších odstínech se používají k vytvoření dramatičnosti a textury v moderních domech. Tradiční barvy cihel, jako je hnědá, červená a béžová, se používají k vytváření působivých venkovních obytných prostor, které se hladce snoubí s přírodním prostředím.

Pro některé architekty je nemožné obejít se bez časem opotřebovaných, regenerovaných cihel. Vyhovuje jim v mnoha ohledech, jak praktických, tak estetických. Ať už si vyberete jakýkoli styl, jedno je jisté: dnešní cihly už dávno překročily svou dřívější podpůrnou roli v domácnosti a jsou připraveny zaujmout hlavní roli.

-jik-
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*