Aktuální téma

Dům pro zdravý domov i planetu

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. A také jednou z největších životních investic většiny lidí. Moderní dům, který má plnit všechny nároky dnešní i budoucí, představuje promyšlený soubor nejrůznějších detailů a dílčích řešení. Pouze tak dokáže reagovat na stoupající legislativní nároky, narůstající ceny materiálů a energií i stále vyšší požadavky na udržitelnost ve stavebnictví. Koncept e4 domu společnosti Wienerberger je ale na tyto výzvy už dnes dokonale připraven.

Právě snaha přijít s modelem, který už dnes bude reagovat na zítřek, stála u zrodu zmíněného konceptu. Wienerberger se na dům podíval nejen jako na solitérní stavbu, ale jako na stavbu existující v širších souvislostech, která má vazby na okolí, na životní prostředí i na zdraví. e4 dům stojí na pilířích znalostí a zkušeností nejen odborníků z Wienerbergeru, ale také expertů z Univerzitního centra energeticky efektních budov ČVUT a mnohých dalších. Díky nim vznikla stavba, která je zdravotně nezávadná, ekologicky šetrná, ekonomicky dostupná, energeticky úsporná a esteticky jedinečná. To je tajemství oněch čtyř „e“.  

e-kologie jako základ

Pálené cihly a střešní tašky z dílny Wienerberger vznikají pálením směsi, jejímž základem je lokálně a udržitelně těžený jíl a voda, čímž se minimalizují přepravní vzdálenosti. Produkty dosahují dlouhé životnosti, skvělých užitných vlastností a 100% recyklovatelnosti. Cihelné zdivo neemituje látky znečišťující ovzduší interiéru a zajišťuje zcela zdravé a komfortní vnitřní prostředí domu. To bylo potvrzeno vědeckou studií provedenou Státním zdravotním ústavem, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí v roce 2021, která byla provedena na vzorovém e4 domě v Újezdu u Prahy. Cihly a pálené střešní tašky také výrazně omezují riziko vzniku plísní, hniloby a různých mikroorganismů. e4 dům ale zahrnuje i řešení v podobě retence nebo akumulace a následného využití dešťové vody či promyšlený systém umožňující bezproblémové třídění odpadu.

e-nergetická efektivita

e4 stavby nejen splňují, ale dokonce předcházejí i nejpřísnější evropskou legislativu, platnou po roce 2020. Obálka domu, na jejímž návrhu spolupracovali odborníci, vyhovuje požadavkům na domy s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická efektivita sebou přináší i ekonomickou šetrnost, a to po celou dobu životnosti domu. e4 domy využívají konstrukčního principu jednovrstvého zdění, které je rychlé a jednoduché a nevyžaduje žádné dodatečné izolační vrstvy. Jednovrstvá obálka navíc eliminuje možnost chyb a zároveň poskytuje lepší podmínky pro případné rekonstrukce a dostavby v budoucnosti. Standard nízkoenergetických budov také zaručuje minimální náklady na energie.

e-konomická dostupnost

„e4 dům jsme navrhovali s tím, že výsledná stavba musí být dostupná pro běžnou rodinu. Bouráme zažitou představu, že moderní dům z těch nejlepších materiálů musí být drahý a nedostupný. K ceně materiálu totiž vždy musíte připočítat i cenu práce, která rozhodně není levná. A nesmíte zapomínat ani na výsledné vlastnosti domu. Platí, že dražší produkty zjednodušují i zrychlují práci a dávají domu vyšší kvalitu. Jinými slovy, stavba možná bude o deset či patnáct procent dražší, ale ta procenta se vám mnohokrát vrátí na provozu,“ říká Daniel Uskokovič, manažer programu Wienerberger e4 dům. Dům vyžaduje během své životnosti minimální údržbu. A cenu stavby lze snížit až o 450 000 Kč pomocí dotačních nástrojů, s nimiž program Wienerberger e4 dům stavebníkům také pomůže.

Reference rodinný dům Plzeň 2020 – Agaat + antracit spára Porotherm 44 bez zateplení | Wienerberger

e-stetika a emoce

Dům ve standardu e4 není katalogová stavba. Wienerberger vždy klade důraz na design i na to, aby výsledný dům odpovídal individuálním představám investora. Architektonické řešení domu je tak plně v rukou stavitele, respektive architekta a projektanta. Produktové portfolio Wienerberger je schopno naplnit i ty nejvyšší nároky na design a jedinečnost a umožnit i těm nejnáročnějším zákazníkům vytvořit dům podle jejich představ.

Jednoduché a zároveň inovativní řešení

Koncept e4 domu je ve své celistvosti inovativní a unikátní, a to i díky tomu, že inovace jsou v DNA společnosti Wienerberger zakořeněny již více než dvě stě let. Vždyť zakladatel společnosti Alois Miesbach byl v cihlářském světě průkopníkem a Wienerberger na jeho odkazu staví dodnes. Na úplném začátku vám oblíbený online konfigurátor rodinných domů pomůže za pár minut převést představy do 3D modelu a ještě vám spočítá i velmi přesně cenu domu. Všem k dispozici je také celorepubliková síť certifikovaných partnerů, technických poradců, projektantů i stavebních firem. Pro své pomocníky pak také detailní praktické návody, rady a tipy, ale i experti a technologie, které si můžete zapůjčit přímo na stavbu.

A pokud jde o trendy, právě letošní rok se tvůrci programu ještě více soustředí na umístění domu v krajině a synergie, které je možno využít. Koncept proto dokáže poradit, jak začít správně budovat vhodnou zahradu či jak se chovat ke vzrostlým stromům na pozemku a jak případně doplňovat stromy nové. Není to obecně známá věc, ale právě stromy a keře a jejich spolupráce s domem mohou být cestou ke značným úsporám.

Velkou výhodou programu pak je, že dokáže vyřešit doslova celý dům. Wienerberger v tom totiž nejede sám. „Od začátku na programu spolupracujeme s celou řadou špičkových partnerů, což nám dovoluje nabídnout z jednoho místa dům jako celek, včetně oken, dveří, sanitární keramiky, zařízení koupelen a kuchyní, povrchů venkovních ploch i zahradních prvků a plotů,“ zdůrazňuje šíři programu Wienerberger e4 dům Daniel Uskokovič.

Reference rodinný dům Benešov 2019 – Porotherm 44 Profi -Tondach Stodo 12 černá Glazura | Wienerberger
Kde začít?
Naprojektujte si dům v našem konfigurátoru

  •  zvolíte dispozici a typ domu,
  •  vložíte individuální nároky: od velikosti rodiny, po garáž,
  •  vyberete ověřené stavební materiály,
  •  při každém kroku zobrazení odborného výpočtu nákladů,
  •  zdarma tak získáte 3D vizualizaci vlastního návrhu,
  •  podklad pro tvorbu projektové dokumentace a nástroj kontroly,
  •  zvolíte stavbu svépomocí nebo na klíč.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*